Drewno do budowy domu
Drewno stanowi, obok kamienia i cegły, podstawowy materiał budowlany. Wynika to zapewne z jego odnawialności i powszechnego dostępu. W wielu regionach budownictwo drewniane ściśle wiąże się z tradycją i kulturą lokalną. Nic dziwnego, gdyż do podstawowych walorów drewna należy dekoracyjność oraz zdrowy mikroklimat wnętrz, które tworzy.
Drewno budowlane dzieli się na dwie grupy: tarcicę (liściasta i iglasta) oraz drewno okrągłe. Poza tym wyróżniamy także grupę wyrobów z drewna i materiałów drewnopodobnych. Drewno okrągłe, czyli tzw. okrąglak, jest częścią pnia pozbawioną wierzchołka, gałęzi i kory równo z obwodem drewna. Biorąc pod uwagę długość i średnicę, drewno okrągłe dzieli się na grubiznę, dłużyce, kłody, wyrzynki, żerdzie, szczapy i wałki. Pozyskuje się z niego pale, słupy, podpory i belki mostowe oraz słupy do rusztowań. Dodatkowo stanowi surowiec tartaczny.
Wymiary drewna
Jeżeli chodzi o średnicę drewna okrągłego, to musi być ona większa niż 7 cm. W przypadku dłużyc z drzew iglastych długość wynosi co najmniej 9 m, natomiast w przypadku drzew liściastych 6 m. Kłody drzew iglastych mają długość 2,5÷8,9 m, za to liściastych 2,5÷5,9 m. Biorąc pod uwagę długość wyrzynków, jest ona większa niż 2,5 m. Żerdzie mają długość do 6 m, a średnicę 7÷14 cm.
Tarcica
Drewno okrągłe przeciera się w tartakach na elementy o równych wymiarach. Zależnie od kształtów i wymiarów przekroju poprzecznego uzyskuje się poszczególne rodzaje sortymentów tarcicy, np. deski, bale. Tarcica jest materiałem przetartym z drewna okrągłego. Jeżeli chodzi o drewno miękkie, a zarazem mniej wartościowe, to pozyskuje się je z traków pionowych jedno- lub wielopiłowych. Aby uzyskać materiał o wyższej jakości, należy je przetrzeć piłami taśmowymi blokowymi na trakach poziomych. Tarcicę dzieli się na grupy, a te z kolei na sortymenty, w zależności od sposobu przetarcia.
Obecnie istnieje bardzo szeroki zakres stosowania tarcicy (drewna przetartego). Pojawienie się innowacyjnych typów połączeń, w tym technologii klejenia i łączenia na płytki zębate, a także automatyczne wbijanie gwoździ. Dodatkowo pojawienie się produkowanego fabrycznie drewna klejonego warstwowo pozwoliło na uzyskanie elementów drewnianych o wysokości przekroju poprzecznego do 2,0 m oraz rozpiętości do 40 m. Drewno klejone może posłużyć do produkcji dużych konstrukcji takich jak hale sportowe, widowiskowe, targowe i inne wielofunkcyjne. Natomiast z drewna jednolitego (tarcicy) mogą być prefabrykowane budynki mieszkalne i obiekty budownictwa ogólnego.
Drewno średnio- i małowymiarowe
Drewno średnio- i małowymiarowe zaś jest nadal nie w pełni wykorzystywane. Drewno takie może być użyte do konstrukcji parterowych lub wielokondygnacyjnych budynków mieszkalnych oraz obiektów użyteczności publicznej. Jest ono lekkie, odporne na działanie czynników chemicznych, idealne do realizacji przekryć dachowych. Co więcej, w przypadku elementów z drewna okrągłego lepiej wykorzystuje się przekrój oraz zachowuje się części tkanki łyka chroniącej biel przed wpływami atmosferycznymi i zakażeniami.
Właściwości
Dodatkowo okrąglaki posiadają niskie współczynniki przewodności cieplnej i akustycznej. Sprawia to, że ściany obiektów wykonanych z drewna są stosunkowo ciepłe przy większej powierzchni użytkowej mieszkań i są mniej materiałochłonne. To z kolei w przypadku prefabrykacji wpływa na obniżenie kosztów materiału oraz transportu. Ponadto surowiec ten posiada niski ciężar objętościowy, co wpływa na lekkość konstrukcji, a to z kolei jest istotne w przypadku konstrukcji stropowych i dachowych, gdyż pozwala na zmniejszenie wymiarów elementów podtrzymujących, czyli fundamentów, ścian, słupów czy stropów. Okrąglaki charakteryzuje stosunkowo duża sprężystości i wytrzymałość, higroskopijność bielu ułatwiająca wchłanianie impregnatów.
Oczywiście oprócz wielu zalet powyższy surowiec posiada również kilka wad. Otóż posiada wady naturalne takie jak krzywizny, pęknięcia i sęki, które wpływają na jego wytrzymałość. Dodatkowo posiada stosunkowo niską trwałość w środowisku o zmiennej wilgotności. Trudno nie wspomnieć o zagrożeniu pożarowym, a także właściwościach reologicznych powodujących narastanie odkształceń pod stałym obciążeniem.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.