Jak najlepiej zmodernizować system ogrzewania?

Odnawialne źródła energii są alternatywą dla ogrzewania paliwami stałymi. W roku 2020 ma wejść w życie ustawa antysmogowa o zakazie ogrzewania domów węglem. W tej sytuacji warto zdecydować się na modernizację systemu grzewczego, wybierając bardziej ekonomiczne i ekologiczne rozwiązania. Dzięki temu ogrzewanie domu stanie się nie tylko tańsze, ale również bardziej przyjazne środowisku.

- Odnawialne źródła energii można wykorzystywać na wiele sposobów, dobierając opcję dostosowaną do warunków pogodowych i indywidualnych potrzeb klienta – twierdzi ekspert firmy Vikersønn Artur Haber. - Ważne jest, aby instalacja była solidna i bezawaryjna, a wydatki związane z jej montażem i dalszą eksploatacją nie obciążyły naszego budżetu – dodaje. W polskich warunkach jednym z lepszych i popularniejszych rozwiązań są geotermalne pompy ciepła. Dzieje się tak, ponieważ działanie pompy nie jest uzależnione od czynników pogodowych, jak to ma miejsce chociażby w przypadku kolektorów słonecznych.

Artur Haber tłumaczy także, jak najlepiej przeprowadzić modernizację budynku, w którym do tej pory stosowano mniej ekologiczne systemy grzewcze. Przed przystąpieniem do prac należy uwzględnić kilka aspektów technicznych, które pozwolą na wieloletnią i bezawaryjną pracę urządzenia. Po pierwsze należy przyjrzeć się, w jaki sposób jest zasilany system centralnego ogrzewania. Czy jest to instalacja wysokotemperaturowa czy niskotemperaturowa? Po drugie: jaka jest izolacja cieplna budynku? Czy nie ma dużych strat ciepła ze względu na złą izolację cieplną?

Energooszczędna pompa ciepła.
Vikersonn
Energooszczędna pompa ciepła.

W budynkach, w których już znajduje się ogrzewanie niskotemperaturowe – płaszczyznowe (podłogowe lub ścienne) pompa ciepła będzie najefektywniej spełniać swoją rolę. Dzieje się tak, ponieważ systemy tego typu nie wymagają dużego nakładu produkcji ciepła, przez co są bardzo wydajne i oszczędne. Dodatkowo osiągany komfort cieplny jest o kilka stopni niższy niż przy tradycyjnym ogrzewaniu. Oznacza to, że przy niższej faktycznej temperaturze w pomieszczeniu, użytkownicy geotermalnej pompy ciepła nie odczuwają chłodu.

W przypadku instalacji wysokotemperaturowej może okazać się konieczna korekta instalacji centralnego ogrzewania ze względu na wysokie nakłady ciepła, których wymaga system C.O. W modernizowanych budynkach, w których nie jest możliwe założenie ogrzewania płaszczyznowego ze względu na już gotowe systemy ciepła, najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie ogrzewania ściennego lub klimakonwektorów.

Drugim istotnym aspektem jest izolacja cieplna budynku. Dom, który nie posiada odpowiedniej termoizolacji, nie będzie w stanie utrzymać pożądanej temperatury. Straty ciepła będą za duże w stosunku do jego produkcji. Dlatego zaleca się najpierw ocieplić budynek mieszkalny, a następnie wykonać odwiert i zainstalować alternatywne źródło energii.

Ustawa antysmogowa nie jest jedynym powodem, dla którego warto rozważyć zmianę źródła energii w domu. Przede wszystkim usprawnienie instalacji grzewczej i zmiana kotła C.O. na pompę geotermalną pozwoli znacząco obniżyć rachunki za ogrzewanie (aż do 80%). Dodatkowo jest to rozwiązanie ekologiczne, a zarazem łatwe w obsłudze. Doradztwem i kalkulacją zwrotu z inwestycji zajmuje się firma Vikersønn, która zapewnia swoim klientom 5 lat gwarancji na pompy ciepła i indywidualny dobór pompy do potrzeb klienta.