Ogrzewanie podłogowe tańsze od tradycyjnych grzejników?
Ogrzewanie podłogowe to coraz bardziej popularny sposób ogrzewania pomieszczeń w domu. Ciepła posadzka zapewnia komfort nie tylko podczas chodzenia, ale również w czasie zabaw dzieci na podłodze. Decyzję o wyborze ogrzewania podłogowego powinniśmy podjąć już na etapie planowania budowy.
Instalacja ogrzewania podłogowego składa się z systemu przewodów montowanych pod podłogą. W zależności od typu instalacji pod podłogą znajdują się przewody, którymi płynie woda lub grzewcze elementy elektryczne. Pod podłogą mogę też zostać umieszczone maty lub folie na podczerwień. Wodne ogrzewanie podłogowe to sieć rur zagłębionych w warstwie betonu wylanego na podłodze, którymi przepływa podgrzana przez kocioł woda. Instalacja elektrycznego ogrzewania podłogowego składa się z maty grzewczej, kabli z zaizolowanego drutu oporowego lub folii z drutem aluminiowym.
Zalety ogrzewania podłogowego
Zalet instalacji ogrzewania podłogowego jest wiele. Głównym atutem jest fakt, że ciepło jest oddawane równomiernie w całym pomieszczeniu, a nie – jak w przypadku grzejnika – z jednego miejsca. Instalacja ogrzewania podłogowego nie zajmuje miejsca w pomieszczeniu, dlatego jest ono bardziej ustawne i daje więcej możliwości aranżacji przestrzeni w pokoju. Brak tradycyjnego, szpecącego pokój grzejnika wpływa także na estetykę wnętrza.
Jak zaplanować instalację ogrzewania podłogowego?
Decyzję o wyborze instalacji ogrzewania podłogowego wodnego napóźniej należy podjąć wówczas, gdy dom jest jeszcze w stanie surowym, bowiem jej montaż związany jest z ułożeniem warstwy izolacji pod powierzchnią podłogi, a także z wylaniem grubszej wylewki, na skutek czego poziom podłogi zostanie podniesiony o kilka centymetrów. Z tym związana będzie zmiana wysokości pomieszczeń, dopasowanie usytuowania otworów okiennych i drzwiowych oraz cokołów. Z powyższych względów wodne ogrzewanie podłogowe łatwiej jest wykonać w domkach jednorodzinnych, zaś elektryczne ogrzewanie podłogowe, które nie wymaga wykonania wylewki, można umieścić nawet w mieszkaniu w bloku.
Przed instalacją ogrzewania podłogowego powinniśmy zaplanować ustawienie mebli w pomieszczeniach. Aby zapewnić odpowiednią cyrkulację ogrzanego powietrza, duże, ciężkie meble, sprzęty i dywany nie powinny znajdować się bezpośrednio nad rurami grzewczymi. Lepiej sprawdzą się meble na nóżkach, które nie zakrywają powierzchni podłogi.
Koszty eksploatacyjne ogrzewania wodnego są znacznie niższe niż elektrycznego, co po dłuższym okresie eksploatacji rekompensuje wysokie wydatki poniesione podczas montażu instalacji.
Ogrzewanie podłogowe – wodne czy elektryczne?
1. Elektryczne ogrzewanie podłogowe
Instalacja elektrycznego ogrzewania podłogowego jest tańsza od wodnego, ponieważ składa się jedynie z cienkiej maty grzejnej, folii grzejnej lub kabli grzejnych i uchwytów mocujących. Wysoki koszt instalacji wodnego ogrzewania podłogowego jest spowodowany jej złożonością. Należy tu uwzględnić nie tylko cenę rur i rozdzielaczy, ale także wyposażenia kotłowni. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że podłączenie obwodu do pompy ciepła pozwoli obniżyć koszty użytkowania.
Podłogowe ogrzewanie elektryczne sprawdzi się wtedy, gdy dom jest ogrzewany okresowo. Można je położyć na już istniejącą posadzkę, dlatego nadaje się nie tylko do domu jednorodzinnego, ale też do mieszkania w bloku. Sterowanie nim jest bardzo łatwe. Sprawdzi się jako dodatkowe źródło ciepła w domu. Instalacja elektrycznego ogrzewania podłogowego jest bezpieczna ze względu na brak ryzyka związanego z zamarznięciem instalacji i ewentualnym wyciekiem wody.
1. Wodne ogrzewanie podłogowe
Wodne ogrzewanie podłogowe sprawdzi się w domkach jednorodzinnych zamieszkiwanych przez cały rok. Koszty eksploatacyjne wodnego ogrzewania są znacznie niższe niż elektrycznego, co po dłuższym okresie eksploatacji rekompensuje wysokie koszty poniesione podczas wykonania instalacji. Sama instalacja wodna jest ciężka, dlatego powinna być uwzględniona w projekcie domu. Ze względu na ryzyko awarii powstałej w wyniku zamarznięcia nie powinniśmy robić dłuższych przerw w użytkowaniu instalacji.
Ogrzewanie elektryczne można położyć na już istniejącą posadzkę, dlatego nadaje się nie tylko do domu jednorodzinnego, ale też do mieszkania w bloku.
Instalację ogrzewania podłogowego możemy zamontować praktycznie w każdym pomieszczeniu, jednak nie jest polecana w sypialni. Sprawdzi się tu lepiej tradycyjny grzejnik, gdyż w sypialni podłoga najczęściej jest przysłonięta grubymi dywanami. Poza tym nie można w szybki sposób zmienić temperatury w pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym. Nie jest korzystne także, by głowa w czasie snu znajdowała się blisko źródła ciepła.
Komentarze