Lekkie schody drewniane
Schody drewniane są lekkie i nietrudne do wykonania. Mogą być przy tym bardzo efektowne. Można kupić gotowe modele katalogowe, zamówić schody wykonane na indywidualne zamówienie lub, posiadając odpowiednie umiejętności, wykonać je samodzielnie.
Schody, które znajdują się w otwartym holu lub salonie, są istotnym elementem wystroju wnętrza. Mogą zaważyć na jego charakterze. Drewno, jako materiał naturalny, efektowny, a przy tym również trwały, doskonale sprawdza się do budowy i wykańczania schodów. Konstrukcje drewniane zapewniają większe możliwości wyboru kształtu konstrukcji, bywają też bardziej dekoracyjne. Trzeba jednak pamiętać, że im bardziej finezyjna konstrukcja i im więcej nietypowych detali, tym wyższa cena, którą trzeba zapłacić stolarzowi.
W przeciwieństwie do betonowych, schody drewniane montuje się na dużo późniejszym etapie budowy domu. Schody betonowe powstają w trakcie realizacji budynku, później są wykańczane, natomiast schody drewniane są realizowane wówczas, gdy budynek zostanie doprowadzony do stanu surowego zamkniętego. Zazwyczaj są montowane już po wykończeniu podłóg. Są lekkie, nie obciążają więc podłogi ani stropu.
Schody drewniane mogą mieć prostą konstrukcję, zabiegową lub krętą. Schody zabiegowe (z zakrętami) posiadają spoczniki, które dzielą je na kilka oddzielnych biegów. Za najwygodniejsze uchodzą dwubiegowe. Składają się z części nośnych i opierających się na nich stopni. Stopnie mogą być pełne lub ażurowe
Schody drewniane najczęściej są wykonywane z rodzimych gatunków drewna. Są trwałe i tańsze od zdobywających coraz większą popularność gatunków egzotycznych. Te drugie uchodzą za bardziej wytrzymałe i oryginalne, ale ich cena jest odpowiednio wyższa - nawet o kilkadziesiąt procent od gatunków rodzimych.
Drewno przeznaczone na schody musi być bardzo dobre gatunkowo. Powinno być suche, pozbawione wad i posiadać gęsto rozmieszczone słoje. Elementy nośne wykonuje się z drewna liściastego klasy I, do wytworzenia stopni można zastosować drewno o II klasie jakości. Drewno do wykonania schodów bywa zastępowane prefabrykatami – litą sklejką lub płytami z drewna litego klejonego na styk.
Po zamontowaniu schodów drewnianych nie można zapomnieć o ich zabezpieczeniu specjalnym lakierem (poliuretanowym lub akrylowym). Elementy szczególnie narażone na ścieranie – na przykład stopnie – powinny zostać trzykrotnie pokryte takim preparatem. Później natomiast, w trakcie kolejnych lat użytkowania, trzeba pamiętać o regularnej konserwacji.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.