Prawidłowe działanie wentylacji mechanicznej

Wentylacja mechaniczna to skuteczny sposób wymiany powietrza we wnętrzu domu. Pozwala dostarczyć odpowiednią ilość świeżego powietrza i dodatkowo je osuszyć. Nie jest zależna od warunków pogodowych, dlatego sprawdzi się o każdej porze roku.

W większości domów jednorodzinnych umieszcza się instalację wentylacji grawitacyjnej. Polega ona na usuwaniu zużytego powietrza za pomocą kratek i kanałów wentylacyjnych z pomieszczeń i odprowadzaniu go ponad dach budynku. W przypadku wentylacji grawitacyjnej świeże powietrze dopływa do wnętrza domu przez nieszczelności okienne.

Wymiana powietrza dzięki instalacji nawiewno-wywiewnej jest dostosowana do potrzeb mieszkańców. Nie ma przy tym przeciągów, ograniczone zostają hałasy uliczne. Wentylacja jest niezależna od warunków atmosferycznych.

Zalety wentylacji mechanicznej

W nowoczesnych domach, które projektuje się z myślą o energooszczędności, usuwa się wszelkie nieszczelności, które generują straty energii. Montaż szczelnych okien i drzwi oraz izolacja przegród budowlanych sprawiają, że wentylacja grawitacyjna jest niewystarczająca. W takim wypadku stosuje się wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną. Dzięki niej zapewnimy stały dopływ świeżego powietrza do wnętrza domu. Poza tym skuteczna będzie filtracja powietrza, usunięta zostanie nadmierna wilgoć z pomieszczeń oraz przykre zapachy. Wymiana powietrza dzięki instalacji nawiewno-wywiewnej jest intensywna i dostosowana do potrzeb mieszkańców. Zaletą wentylacji mechanicznej jest wymiana powietrza przy braku przeciągów oraz hałasów ulicznych. Warto zwrócić również uwagę na fakt, że jest niezależna od warunków atmosferycznych.

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją

W domach jednorodzinnych stosuje się wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła z powietrza usuwanego z pomieszczeń. Osobnymi kanałami wywiewane jest powietrze zużyte i nawiewane świeże. Jednak obydwa strumienie są ze sobą zrównoważone, aby w domu nie powstało ani nadciśnienie, ani podciśnienie. Zaletą wentylacji mechanicznej jest możliwość zainstalowania filtrów w kanałach nawiewnych, które oczyszczą napływające do wnętrza domu powietrze. Dzięki rekuperacji dodatkowo można odzyskać ciepło z powietrza wywiewanego oraz ciepło skraplania wody podczas wykraplania wilgoci, co pozwoli uzyskać znaczne oszczędności w kosztach ogrzewania budynku.

Przy instalacji wentylacji mechanicznej istotne jest zachowanie szczelności w budynku. Okna i drzwi powinny być możliwie szczelne, a kanały wentylacji grawitacyjnej – jeśli istnieją – powinny być zamknięte.

Zasady działania wentylacji

Aby wentylacja mechaniczna działała prawidłowo, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim ilość powietrza wywiewanego i nawiewanego powinna być zrównoważona, aby nie tworzyło się nadciśnienie lub podciśnienie we wnętrzu domu. O ile niewielkie nadciśnienie jest dopuszczalne ze względu na prawidłową pracę kominka, o tyle podciśnienie nie jest zalecane.Przy instalacji wentylacji mechanicznej istotne jest zachowanie szczelności w budynku. Okna i drzwi powinny być możliwie szczelne, a kanały wentylacji grawitacyjnej – jeśli istnieją – powinny być zamknięte. W przypadku gdy montujemy w domu kominek, powinien być z wkładem. Ważne jest także uszczelnienie drzwi pomiędzy kotłownią a resztą domu, jeśli mamy kotłownię olejową lub gazową z własnym układem wentylacyjnym. Należy pamiętać również o odpowiednim zaizolowaniu przewodów wentylacyjnych przechodzących przez strefy nieogrzewane lub nieocieplone.

Wady wentylacji mechanicznej

Główną wadą wentylacji mechanicznej jest jej cena. Montaż jej jest znacznie droższy niż tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Przy tym wentylacja mechaniczna do działania wymaga zasilania energią elektryczną, przez co rosną koszty eksploatacji domu. Należy pamiętać także, że instalacja wymaga obsługi i konserwacji.

Komentarze

  • Karol 2017-07-03T11:26:09Z

    Zastanawiam sie nad zastosowaniem wentylacji mechanicznej w swoim domu jednorodzinnym. Slyszalem o niezliczonych korzysciach plynacych z tego rozwiazania. Rozgladalem sie po producentach i widzialem ciekawa oferte Wanasa. Czy ktos z Was ma rekuperator tej firmy i moglby wyrazic opinie?