Rekuperacja (wentylacja mechaniczna) – opinie 2020

Oprócz odpowiedniego ogrzewania nie należy też lekceważyć właściwej wentylacji domu. Automatyczna wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła cieszy się tutaj coraz większą popularnością. Dowiedz się, co najbardziej w niej cenią inwestorzy!

Rekuperacja (wentylacja mechaniczna) - co ją wyróżnia, dlaczego warto w nią zainwestować?
Rekuperacja (wentylacja mechaniczna) - co ją wyróżnia, dlaczego warto w nią zainwestować?

Co wyróżnia wentylację mechaniczną?

Wentylacja kontrolowana z rekuperatorem ma zapewnić optymalny klimat w pomieszczeniach. W zakres jej obowiązków wchodzi oprócz regulacji wilgotności powietrza w mieszkaniu także usuwanie szkodliwych zanieczyszczeń i przykrych zapachów. Istnieją przy tym dwie różne możliwości rozwiązania tego zadania – wentylacja centralna oraz decentralna. W obu wariantach chodzi o nawiew świeżego powietrza z zewnątrz do mieszkania i wywiew zużytego na zewnątrz. Przepływ powietrza wymuszają napędzane elektrycznymi silnikami wentylatory.

Różne formy wentylacji mieszkania posiadają zarówno zalety, jak i wady. Decyzja zależy w każdym przypadku od indywidualnego kontekstu i powinna być dobrze przemyślana i skonsultowana z fachowcem. Im lepiej będzie wentylacja z rekuperacją dostosowana i zindywidualizowana, tym mniej będzie mieć zauważalnych wad i mniej stwarzać problemów.

Na czym polegają wady wentylacji mechanicznej?

Obok zalet i pozytywnych opinii rekuperacja posiada też pewne wady i krytyczne opinie. Zobaczmy najpierw przez przekorę, jakież to problemy niesie ze sobą instalacja i eksploatacja takiego urządzenia. Do możliwych wad wentylacji z rekuperacją można zaliczyć:

Poniżej przedstawiamy dwie negatywne opinie o wentylacji mechanicznej, będące często krytyką albo argumentem przeciwko tego typu wentylacji.

Zbyt wysoka wilgotność w miszkaniu

Zbyt wysoka wilgotność względna w pomieszczeniu osadza się często na zimnych ścianach i może powodować rozwój pleśni. Ponadto nadmierna wilgotność jest odczuwana jako duszne, a więc nieprzyjemne powietrze. Zaradzić temu może zarówno centralna jak i decentralna wentylacja mechaniczna. I tutaj właśnie ujawnia się również wada rekuperacji. Zbyt wilgotny klimat mieszkania może być mianowicie szybko wysuszony, a domownicy zaczną się zastanawiać, czy zimą nie wyłączyć wentylacji. Odpowiedź brzmi: nie, ponieważ również wietrzenie zimą przez okna powoduje szybki spadek względnej wilgotności powietrza.

Przede wszystkim w okresie zimowym wilgotność powietrza może spadać poniżej 30%. To się zdarza, ponieważ zimne powietrze może przyjmować mniej wilgoci niż ciepłe. Dla zautomatyzowanej wentylacji mechanicznej to oznacza jedno: po podgrzaniu zassane z zewnątrz powietrze wykazuje bardzo niską wilgotność. Nie jest to naturalnie szkodliwe, ale może prowadzić do podrażnienia dróg oddechowych. Rozwiązaniem może być oddzielnie zainstalowany nawilżacz powietrza.

Co wyróżnia wentylację mechaniczną?
Co wyróżnia wentylację mechaniczną?

Nowoczesne urządzenia odciągają mianowicie z powietrza wywiewanego oprócz ciepła także wilgoć. Są też modele urządzeń wentylacyjnych zintegrowane z nawilżaczem powietrza. W takim wypadku trzeba jednak koniecznie przestrzegać zaleceń producenta, aby nie dopuścić do rozsiewania zarodników grzybów, które mogą się gdzieś namnażać i przez system wentylacyjny rozprzestrzeniać po całym domu.

Rekuperacja również ma swoje koszty

Obok niskiej wilgotności powietrza właściciele domów powtarzają często negatywne opinie o wentylacji mechanicznej zarzucając jej wysokie koszty utrzymania. Obok nakładów finansowych na zakup i montaż instalacji powstają mianowicie również koszty eksploatacji i konserwacji. Jeśli wentylacja jest wyposażona przykładowo z zintegrowany nawilżacz powietrza, ten również musi być regularnie kontrolowany.

Na dodatek stworzenie właśnie centralnej wentylacji mechanicznej jest szczególnie kosztowne. Ta instalacja bowiem jest przeznaczona dla całego budynku. Podczas modernizacji domu trzeba wykonać zmiany w ścianach, a wcześniej skomplikowane plany. Właściciele domu muszą mieć świadomość, że urządzenia wentylacyjne z rekuperacją wymagają zasilania energią elektryczną, co generuje pewne koszty.

10 rzeczy, które musisz wiedzieć o rekuperacji - tutaj!

Wentylacja mechaniczna - jakie ma wady?
Wentylacja mechaniczna - jakie ma wady?

Pozytywne opinie na temat rekuperacji – zalety wentylacji mechanicznej

Znaczne koszty zakupu i montażu rekuperacji oraz późniejszej eksploatacji, a także pewne niedogodności związane z wysuszaniem nawiewanego powietrza, są rekompensowane przez liczne zalety tego systemu wentylacji. Pozytywne opinie dotyczą:

  • Stale korzystny klimat w mieszkaniu dzięki wentylacji mechanicznej
    Wysoka i stała jakość powietrza w pomieszczeniach wymaga jego kompletnej wymiany co dwie-trzy godziny. Kiedyś wymiana powietrza odbywała się poprzez szczeliny w oknach i nieszczelności w ścianach budynku. Nowoczesne domy budowane jako energooszczędne są tak szczelne, że wentylacja jest możliwa jedynie w sposób mechaniczny. Wentylacja mechaniczna jest w stanie zapewnić dopływ świeżego powietrza do pomieszczeń o dowolnej porze.
  • Oszczędność energii cieplnej przez rekuperację
    Klasyczna wentylacja grawitacyjna jest nieefektywna, zwłaszcza w niewłaściwym wykonaniu. Przez uchylone okna ciepło ucieka w sposób niekontrolowany, co powoduje wzrost kosztów ogrzewania. Kontrolowana wentylacja z rekuperacją zapewnia wymianę powietrza z jednoczesnym odzyskiem ciepła niesionego przez powietrze wywiewane.
  • Wygoda dla alergików
    Wentylacja mechaniczna może mieć wbudowane filtry, które eliminują kurz, pyłki, zarodniki grzybów i inne alergeny.
  • Usuwanie przykrych zapachów z kuchni i łazienki
    Nawiew świeżego powietrza z zewnątrz jest połączony z wywiewem zużytego powietrza z pomieszczeń. W ten sposób wszelkie zanieczyszczenia oraz zapachy zostają usunięte wraz z zasysanym z domu powietrzem.
  • Hałas i kurz ulicy pozostają za oknem
    Szczelnie zamknięte okna tłumią hałas i nie dopuszczają do wnętrza domu kurzu i zanieczyszczeń z zewnątrz. Ma to szczególne znaczenie, kiedy okna wychodzą na ruchliwą drogę.
  • Brak przeciągów w domu
    Przy wentylacji grawitacyjnej okna muszą pozostać uchylone albo otwarte, co sprzyja powstawaniu przeciągów. Prawidłowo zainstalowany system wentylacji mechanicznej nie stwarza takich problemów.

Rekuperacja - czy warto? Opinie

Opinie z forum 4lomza: https://4lomza.pl/forum/read.php?f=2&i=698811&t=698799

„Ja mam w domu rekuperator i jestem bardzo zadowolona, nie ma nawet porównania do poprzedniego systemu wentylacji. Zdecydowanie latem można odczuć, że powietrze jest świeże i dom nie wymaga ciągłego wietrzenia, zimą natomiast ciepło wraca, przez co koszty ogrzewania są mniejsze.”

”Ja z rekuperacji jestem zadowolony, ale moim zdaniem rekuperacja to bardziej komfort niż oszczędności. Trzeba pamiętać, że jeśli w domu są szczelne okna to wentylacja grawitacyjna działa tylko jeśli są w oknach nawiewniki, jeśli ich nie ma, to nie ma wentylacji.”

Opinie z forum Interia: https://forum.interia.pl/wentylacja-mechaniczna-tematy,dId,2157388,strona,2

”Wentylacja mechaniczna ma wiele zalet. Nie jest zależna od czynników atmosferycznych, daje nam możliwość odzysku ciepła, jest naprawdę bardzo skuteczna i przede wszystkim - możemy kontrolować ilość dopływającego powietrza i to regulować. Jednak przy zakładaniu wentylacji trzeba zwracać uwagę na to, aby wentylatory były dobrze dobrane a cyrkulacja powietrza była odpowiednia. Musi też być dobrze oszacowany przepływ powietrza przez kanały. Dlatego ze względu na te czynniki trzeba wybrać naprawdę dobrą firmę do tego i pamiętać o regularnych pomiarach tej wentylacji.”

Komentarze

  • JoasiaN 2021-11-14T11:45:31Z

    A wiecie jak u nich z serwisem i gwarancją?

    • AndrzejN 2021-11-10T13:04:16Z

      Jeśli tylko pozwalają na to zasoby i planujesz remont to nie co się zastanawiać, ale produkt i serwis tylko solidnej firmy. Ja osobiście postawiłem na rekuperator Defro.

      • JoasiaN 2021-10-31T11:54:37Z

        Odświeżam ten wątek - chciałabym założyć rekuperację u siebie w domu - ok. 200m2. Wiem, że sama instalacja nie jest łatwa już w starszych domach, ale czy warto w to zainwestować. Mam cały czas problem z wilgocią i grzybem w domu i z tego co się orientowałam wentylacja mechaniczna to idealne rozwiązanie.

        • szymonlewandowski 2021-11-12T11:10:14Z

          mi również polecają defro zarówno pod kątem pompy powietrznej jak i repekurator że to najlepsze połaczenie jesłi chodzi o odzysk i produkcję ciepła są duże dopłąty z programów eko itp. wiec zaczyna się to robić dostepna technologia oraz totalnie bezobsługowa