Rekuperacja – koszt w 2020 (wentylacja z odzyskiem ciepła)

Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – jakie są aktualne koszty? Ile trzeba przeznaczyć na zakup rekuperatora do nowego domu oraz na montaż? Czy inwestycja w rekuperację się opłaca? Sprawdzamy aktualne ceny (dane z 2020 roku).

Rekuperacja w domu - koszty 2020
Rekuperacja w domu - koszty 2020

Co składa się na koszt rekuperacji w domu jednorodzinnym?

  • Koszt projektu

  • Koszty urządzeń i montażu

  • Koszty eksploatacyjne (zużycie energii przez centralę, wymiana filtrów, serwis)

Ile kosztuje projekt rekuperacji?

Pierwszym kosztem rekuperacji jest cena wykonania projektu tej instalacji. Zwykle jednak producenci rekuperacji oferują przy zakupie i montażu systemu projekt gratis, więc koszt ten nie zawsze występuje. Jeżeli jednak dana firma nie wykonuje projektu bezpłatnie przy zakupie rekuperacji, musimy liczyć się z kosztem ok. 300-500 zł (w zależności od powierzchni domu).

Rekuperacja – koszt urządzenia i akcesoriów

Drugim kosztem jest zakup rekuperatora oraz wszelkich innych niezbędnych urządzeń/akcesoriów. Ceny rekuperatorów są bardzo różne: plasują się np. od 2 do 12 tys. zł za samo urządzenie centralne. Co ma wpływ na takie zróżnicowanie? Jak się można łatwo domyślić: jakość wykonania, wydajność zależna od metrażu budynku, parametry techniczne, dodatkowe funkcje (np. chłodzenie albo nawilżanie powietrza w domu), wygoda sterowania (stopień automatyzacji). Rekuperatory z najniższej półki mają wydajność na poziomie ok. 50% odzysku ciepła. Jest to co prawda odczuwalne na rachunkach, ale nie tak bardzo, jak w przypadku wyższej jakości rekuperatorów, gdzie wydajność może przekroczyć nawet 90%.

Na cenę ma wpływ też funkcja czujnika temperatury, wilgotności i dwutlenku węgla. Tego typu bardzo zaawansowane urządzenia same badają jakość powietrza i na tej podstawie dostosowują swoją pracę, aby zapewnić jak najczystsze powietrze w całym domu.

>> Przeczytaj także: Rekuperacja: 10 rzeczy, które musisz wiedzieć przed instalacją!<<

Do zakupu rekuperatora dochodzi koszt materiałów, odpowiednich kanałów, kształtek czy rozdzielaczy, a także montaż całego systemu. Dodatkowo rekuperator musi posiadać sterownik, czerpnie, tłumiki, kratki, które są elementami niezbędnymi do prawidłowej pracy instalacji.

Oprócz urządzeń i materiałów, w koszty rekuperacji trzeba wliczyć profesjonalny montaż. Na cenę montażu ma wpływ metraż budynku, liczba dodatkowych akcesoriów do urządzenia, a także konstrukcja budynku.

Rekuperacja – ile to kosztuje? Ceny systemu i robocizny

Wiemy już, co wpływa na koszty rekuperacji. Jednak jakie są koszty tego systemu na konkretnych przykładach, nie wliczając w to kosztów robocizny (ta jest różna w zależności od regionu kraju czy stopnia skomplikowania konstrukcji, więc aby nie wprowadzać w błąd, nie będziemy podawać konkretnych stawek – należy je indywidualnie ustalić z wykonawcą)? Poniżej przedstawiamy koszty netto dla zakupu rekuperatora z kompletnym systemem wentylacyjnym, dla różnych powierzchni domów, ze zróżnicowaniem na liczbę kondygnacji.

Koszty rekuperacji względem powierzchni domu. Dane na 2020 rok
JakBudowac
Koszty rekuperacji względem powierzchni domu. Dane na 2020 rok

Jak wynika z powyższej tabeli, koszty rekuperacji między domem parterowym a piętrowym różnią się naprawdę nieznacznie, na poziomie 500-1000 zł. Jak również można zauważyć, im większa jest powierzchnia domu, tym wyższy jest koszt rekuperacji, ale też nieznacznie (np. między pow. 140 a 150 m2 jest różnica zaledwie 1000 zł).

Doliczając do powyższych kwot koszty robocizny, otrzymamy prawdopodobną wycenę systemu rekuperacji. Szacuje się, że wliczając wszystkie potrzebne materiały, nowoczesne akcesoria (raczej każdy już decyduje się na nowocześniejszy rekuperator ze zautomatyzowanym systemem sterowania i wieloma funkcjami) oraz montaż, za cały system płaci się średnio 25 tys. zł.

Uwaga! Przeczytaj, zanim zrezygnujesz z rekuperacji

Powyższe koszty są wysokie – nie ma tutaj absolutnie dyskusji. Ale jeszcze nie wiesz o jednym aspekcie, który diametralnie zmieni Twoje postrzeganie kosztów rekuperacji. Sekretem są… kominy i okna. O co dokładnie chodzi?

W każdym domu zgodnie z prawem budowlanym musi być wentylacja: grawitacyjna lub mechaniczna. W przypadku tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej, należy zbudować odpowiednie kominy. Jeśli natomiast planujemy wentylację mechaniczną – budowanie kominów jest całkowicie zbędne i nie ma najmniejszego sensu. I już w tym miejscu mamy ogromną oszczędność, ponieważ rezygnując z budowy kominów oszczędzamy średnio 8-12 tys. zł. Drugą oszczędność poczynimy na możliwości zakupu tańszych okien bez nawiewników. Po co nam bowiem nawiewniki, jeśli w domu jest nowoczesna wentylacja mechaniczna? Na dobrą sprawę możemy też zrezygnować przy niektórych oknach z możliwości otwierania, co też znacznie obniży koszt stolarki. Łącznie na stolarce – dzięki wentylacji mechanicznej – można oszczędzić spokojnie kilka tysięcy złotych. Zakładając, że np. na oknach (rezygnacja z nawiewników i funkcji otwierania w niektórych pomieszczeniach) oszczędzimy ok. 5 tys. zł, a na rezygnacji z budowy komina 8-12 tys. zł, koszt rekuperacji obniży się o średnio 13-17 tys. zł! A zatem całość inwestycji z montażem wyniesie nas 8-13 tys. zł w zależności od funkcjonalności i jakości rekuperatora, metrażu domu oraz aktualnych stawek robocizny. 8 tys. to już kwota na każdą kieszeń. Przy dobrym projekcie uda się nam zrealizować nowoczesny system naprawdę niedużym nakładem finansowym.

Ale to nie koniec oszczędności! Sam system rekuperacji sprawia, że oszczędzamy w przyszłości, w postaci o wiele niższych rachunków za ogrzewanie. Dzięki temu inwestycja w rekuperację zwróci się po 5-10 latach.

Rekuperacja: jakie są koszty eksploatacji? Pobór prądu, filtry, serwis

Oszczędności to jeden temat (za chwilę się nim zajmiemy), ale koszty eksploatacyjne urządzenia na pewno Was interesują równie mocno – z pewnością nie można ich pominąć. Do kosztów eksploatacyjnych należy: pobór prądu, wymiana filtrów, regularny serwis. Dobrej jakości rekuperator łącznie zużyje 120-150 zł energii elektrycznej. Filtry do rekuperatora to roczny koszt ok. 200 zł. Razem z energią elektryczną koszt roczny wynosi 320-350 zł. Co ciekawe, więcej energii zużywa np. bardzo energooszczędna lodówka.

Do kosztów dolicza się serwis średnio na 3 lata, a jego koszt to 250-350 zł. Nie ma co prawda obowiązku serwisowania sprzętu, ale warto je wykonywać, aby wszystko sprawnie działało i nie psuło się wiele lat. Czyli roczne koszty wyniosą nas 350-450 zł.

Znamy już koszty – przejdźmy zatem do oszczędności poczynionych dzięki rekuperacji.

Rekuperacja: ile można dzięki niej oszczędzić?

Pierwszym zyskiem rekuperacji jest oszczędność na ogrzewaniu w wysokości min. 30%, a nawet 60% (w zależności od jakości urządzenia oraz energooszczędności budynku). Drugą korzyścią jest Twój komfort i zdrowie domowników. Nie musisz instalować żadnych oczyszczaczy czy nawilżaczy powietrza. Twój dom będzie wolny od smogu, roztoczy, bakterii, wirusów, alergenów i innych szkodliwych substancji. Ta korzyść może nie jest policzalna, ale jakże cenna. Poza tym mniej chorujesz dzięki oddychaniu czystym powietrzem, a więc czujesz się lepiej, możesz wydajniej pracować, albo po prostu odczuć lepszą jakość życia.

Komentarze

  • Leti

    Koszty na początku są spore, ale dość szybko się zwracają. Oszczędność jest naprawdę duża. Ja mam u siebie w domu rekuoerator polskiej firmy Alnor i jestem zadowolona.