Projekt domu z poddaszem użytkowym

Poszukiwanie wymarzonego projektu domu to droga pełna wyzwań i wątpliwości. Warto zadbać o to, aby projekt był dopasowany do potrzeb i możliwości finansowych inwestorów oraz do warunków naturalnych panujących na działce.

Odpowiednio dobrany projekt wyróżnia się funkcjonalnością idealnie dopasowaną do potrzeb domowników, gwarantuje wysoki komfort życia, a koszty jego budowy oraz późniejszej eksploatacji są dostosowane do możliwości finansowych inwestorów. Przed wyborem projektu należy szczegółowo przeanalizować wyznaczone przez urząd warunki zabudowy, a potrzeby rodziny skonfrontować z oczekiwaniami i wyobrażeniami wymarzonego domu.

Projekt domu Pedro G1 ENERGO
Projekt domu Pedro G1 ENERGO
Typ domu

Jednym z najważniejszych kryteriów jest wybór typu domu. Jeżeli regulacje Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub warunki zabudowy nie ograniczają możliwości wyboru, inwestor może zdecydować się na dom parterowy, piętrowy lub projekt z użytkowym poddaszem. W ostatnich latach wielką popularnością cieszą się właśnie budynki z użytkowym poddaszem. Taki dom ma często bardzo atrakcyjny wygląd – jego bryła może być urozmaicona załamaniami oraz finezyjną linią dachu, lukarnami lub balkonami.

Estetyka i koszty

Dla inwestorów szukających projektu domu energooszczędnego niezwykle istotny jest fakt, że budynki z użytkowym poddaszem wykazują mniejszą energochłonność niż domy parterowe, osiągają więc lepsze parametrach cieplne. Domy z poddaszem użytkowym są też tańsze w realizacji niż domy parterowe i piętrowe o takiej samej 

Projekt domu Leosia II G2 ENERGO
Projekt domu Leosia II G2 ENERGO
powierzchni. Wynika to głównie z mniejszej powierzchni dachu niż w domach parterowych oraz braku konieczności wykonywania dodatkowego stropu, co jest wymagane w przypadku domów piętrowych.

Zagospodarowanie działki

Domy z użytkowym poddaszem doskonale sprawdzają się na niewielkich i wąskich działkach. Ograniczona powierzchnia zabudowy w stosunku do powierzchni użytkowej oznacza więcej miejsca na zagospodarowanie przydomowej strefy zieleni i relaksu – ogrodu, tarasu, przydomowego basenu oraz elementów małej architektury.

Funkcjonalność

Domy dwukondygnacyjne cechują się wyraźnym podziałem funkcjonalnym – na ogół na parterze znajduje się strefa dzienna z praktycznym gabinetem, z kolei przestrzeń poddasza zostaje oddana do wyłącznej dyspozycji strefy nocnej. Trzeba przyznać, że pokoje urozmaicone skosami cechują się niezaprzeczalnym urokiem. Czasami inwestorzy

Projekt domu Marisa II G2 ENERGO
Projekt domu Marisa II G2 ENERGO
przeznaczają poddasze na zorganizowanie pokoi dla dzieci, zaś własną sypialnię umieszczają w zacisznym miejscu na parterze. W domu z poddaszem użytkowym z powodzeniem można zaplanować nawet dom dwurodzinny.

Wybór domu to decyzja, która ma bezpośredni wpływ na szczęście całej rodziny. Szczegółowe rozważenie wszystkich wątpliwości pozwoli wybrać idealny projekt, a w przyszłości w pełni korzystać z radości, jaką daje posiadanie własnego domu z ogrodem. Zobacz więcej projektów z poddaszem.