Solidna podstawa domu

Fundament to najważniejszy element konstrukcji domu. Na nim opiera się cały ciężar budynku. Od jego sztywności i wytrzymałości zależy stabilność całego domu. Pełni także funkcję ochronną przed skutkami nierównomiernego osiadania budynku.

Fundament to konstrukcja wykonana najczęściej z betonu lub żelbetu z elementami zbrojeniowymi, na której opiera się stawiany budynek. Potocznie pod tym terminem rozumie się także podziemną część ścian konstrukcyjnych postawionych wprost na ławach czy płytach fundamentowych.

Wykonanie fundamentów

Najpierw odpowiednio przygotowuje się podłoże. Z powierzchni budowy wywozi się humus, a następnie kopie się otwory na fundamenty. Najpopularniejsze w budownictwie jednorodzinnym są tzw. ławy fundamentowe. Są to poszerzenia u spodu ścian fundamentowych wylewane wzdłuż ich długości, które są głównym nośnikiem ciężaru domu. Zadaniem fundamentów jest właśnie równomierne rozkładanie ciężaru budynku, aby zapobiec osuwaniu i zapadaniu się konstrukcji w gruncie.

Domy jednorodzinne są stosunkowo lekkimi budowlami, dlatego stosuje się tu tzw. fundamenty płytkie. Obok wspomnianych ław mamy do wyboru także stopy fundamentowe (poszerzenia pod słupami konstrukcyjnymi, w punktowych obciążeniach projektu, np. ganek, narożnik) i płyty fundamentowe (zlokalizowane na powierzchni gruntu powierzchnie betonowe odpowiadające powierzchni zabudowy).

Warunki gruntowe działki

Rodzaj i głębokość fundamentów są uzależnione od warunków gruntowych naszej działki. Im bardziej miękka gleba, tym głębiej muszą być osadzone. Najbardziej niekorzystne są pod tym względem grunty gliniaste, gdzie konieczna jest całkowita wymiana podłoża, co zwiększa koszty inwestycji. Kurs jednej tylko ciężarówki z wywozem ziemi kosztuje około 200–300 zł. Generalnie głębokość osadzenia fundamentów zależy od współczynnika przemarzania gruntu. Ważne jest, by sięgały głębiej, niż przemarza grunt. W zależności od regionu będzie to od 80 cm do 1,4 metra pod powierzchnią ziemi. Jeżeli decydujemy się na budynek podpiwniczony, głębokość fundamentów jest wytyczona poprzez wysokość piwnicy. Jak widać, kluczową sprawą jest rodzaj podłoża na posiadanej działce. Popularne i stosunkowo niekłopotliwe ławy fundamentowe wylewa się na gruntach o dość dobrej nośności.

Klasy betonu

Błędy popełnione na etapie budowy fundamentów są bardzo trudne do wychwycenia, a jeszcze trudniejsze do naprawy. Na co więc jeszcze zwrócić uwagę na początku naszej wielkiej inwestycji, jaką jest budowa domu jednorodzinnego? Ponieważ najczęściej do budowy fundamentów domu jednorodzinnego stosuje się beton, warto wiedzieć, że istnieją różne jego klasy. Różnią się one gęstością i wytrzymałością, a co za tym idzie, także ceną. O ile podstawa pod fundamenty, tzw. chudy beton (klasy: B7, B10), może być kiepskiej jakości, o tyle część zasadnicza powinna być wykonana z droższego i lepszego jakościowo betonu (klasa B20, ewentualnie B15). Praktycy radzą, aby nie tracić czasu i pieniędzy na samodzielne przygotowywanie betonu na placu budowy. Znacznie szybciej jest zamówić gotową gruszkę z odpowiednią pompą do wylewania materiału. Pompa podwyższa koszty (średnia cena to ok. 300–400 zł), ale w sytuacji gdy zamawiamy więcej betonu, jej cena adekwatnie maleje. Tu z uwagi na właściwości fizyczne betonu i wygodę radzimy, aby wybrać betoniarnię zlokalizowaną jak najbliżej miejsca budowy.

Grubość fundamentów

Grubość ścian fundamentowych musi być dostosowana do grubości ścian części nadziemnej budynku. Koniecznie należy zwrócić na to uwagę. Odradzamy też większe odstępstwa od projektu, do których czasami skorzy są budowlańcy. Każdy z nich ma swoje preferowane techniki pracy, ale choć ich wskazówki mogą być cenne, podstawowym punktem odniesienia musi być projekt budowlany, który spełnia wszystkie wymagane normy bezpieczeństwa uregulowane w prawie budowlanym. Bardzo istotna jest odpowiednia ochrona fundamentów i ścian fundamentowych przed wilgocią. Dobrze jest też wzmocnić izolację cieplną fundamentów, używając włókna szklanego, które zapobiega zagnieżdżaniu się gryzoni w warstwach styropianu. Już przed samym zasypaniem koniecznie należy upewnić się, że zachowany pozostał odpowiedni spadek dla brudnej wody, tak aby swobodnie odpływała z naszej działki. Obecnie często spotykamy się z chęcią zainstalowania w nowo budowanym domu ogrzewania podłogowego. Przy tej okazji podłogę izoluje się nawet styropianem o grubości 15 cm, który kładzie się pod beton tworzący podłogę przyszłego budynku.

Rzecz w tym, aby budowa fundamentów była przemyślana i zaplanowana zgodnie z wybranym projektem i właściwościami działki budowlanej. O ile sam budynek można w różnym zakresie modyfikować w razie potrzeby, o tyle fundamenty od początku muszą być należycie skonstruowane.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.