Dlaczego warto wybrać ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe jest najczęściej wspomagającym tradycyjne ogrzewanie grzejnikami konwekcyjnymi sposobem regulacji temperatury. Jest bardzo lubiane przez użytkowników i od dłuższego już czasu cieszy się dużą popularnością. Znakomicie nadaje się szczególnie dla mieszkańców domów jednorodzinnych.

Istnieją dwie technologie pozwalające ogrzewać pomieszczenie poprzez powierzchnię podłogi. Różnią się głównie nośnikiem ciepła i związanymi z nim konsekwencjami. W systemie ogrzewania podłogowego pod naszymi stopami, najczęściej w betonowej płycie, umieszczone są rurki, w których przepływa nośnik ciepła. Może nim być woda lub prąd.

Komfort związany z użytkowaniem ogrzewania podłogowego

Powód, dla którego ogrzewanie podłogowe jest tak cenione, ma związek z subiektywnym odczuwaniem ciepła przez człowieka. Kiedy podłogi są ciepłe, nasz organizm wytwarza mniej energii w ich kierunku, innymi słowy, czujemy, że jest nam cieplej niż w pomieszczeniu o tej samej temperaturze, ale ogrzewanym tradycyjnie. Ogrzewanie płaszczyznowe sprawia, że ciepło rozchodzi się równomiernie, poprzez promieniowanie, a nie cyrkulację powietrza. Ten ciekawy fizjologicznie fakt sprawia, że przy ogrzewaniu podłogowym można zmniejszyć temperaturę o 2 stopnie w porównaniu ze zwykłymi grzejnikami.

Drugim powodem, który przyczynia się do popularności tego systemu ogrzewania, jest jego dyskrecja. Ogrzewania podłogowego w ogóle nie widać. Co więcej – nie wymaga żadnego czyszczenia czy odnawiania. W ten sposób zyskujemy dodatkową przestrzeń do aranżacji i nic nie burzy harmonii gładkich ścian. Szczególnie w modnym ostatnio minimalizmie będzie to cennym atutem. Osoby cierpiące na alergię doceniają również higienę tego systemu ogrzewania. Powietrze ogrzewane poprzez płaszczyznę podłogi ma o wiele mniej pyłów, roztoczy i innych potencjalnych alergenów.

Moc grzewcza

Ogrzewanie płaszczyznowe, pomimo korzystnego odczucia ciepła, ma jednak dość niewielką moc grzewczą, dlatego najczęściej łączy się je z grzejnikami konwekcyjnymi. Wynika to także z jego właściwości – nie w każdym pomieszczeniu dobrze odegrałoby swoją rolę. Charakterystyczne dla ogrzewania podłogowego jest to, że wolno się nagrzewa (jest to kwestia godzin) i też wolno traci ciepło. Inaczej mówiąc, trudno tu regulować temperaturę. Staje się więc oczywiste, że ogrzewanie podłogowe nie nadaje się do pomieszczeń, w których przebywamy tylko okazyjnie.