Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – jak wybrać rekuperator?

Gdy zdecydujemy się na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, czeka na wybór rekuperatora. Jak każda inna instalacja, system rekuperacji musi być odpowiednio dopasowany do parametrów budynku. Na jakie cechy zwrócić uwagę?

Czym jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła?

Takie centrale nazywane są rekuperatorami. Zapewniają one wymianę powietrza, odzyskując przy tym jednocześnie pewien procent ciepła pobieranego z powietrza, które jest wywiewane. Dzięki temu nagrzewa się powietrze, które jest do budynku dostarczane. Do największych zalet rekuperacji należą:

  • oszczędność energii,
  • oczyszczanie powietrza z pyłów i szkodliwych substancji (m.in. smogu),
  • nawiew powietrza świeżego – nie, jak w przypadku np. klimatyzacji, która jest ochładza powietrze w jednym ciągu cyrkulacyjnym.

Oczyszczanie powietrza zachodzi dzięki zastosowaniem filtrów w rekuperatorze – które posiada każdy, nawet najprostszy rekuperator. Jednak nie oznacza to, że każdy sprosta naszym oczekiwaniom. Jak więc dokonać satysfakcjonującego zakupu?

Więcej na temat wentylacji mechaniczej z rekuperacją przeczytasz TUTAJ

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Rodzaje wymienników – podstawowe kryterium

Głównym elementem rekuperatora jest wymiennik. To, jaką ma konstrukcję, decyduje o sprawności odzysku ciepła. Na rynku dostępne są rekuperatory z wymiennikami:

  • krzyżowymi, gdzie strumienie powietrza (wywiewanego i nawiewanego) są ułożone prostopadle,
  • krzyżowo-przeciwprądowymi, w których strumienie są równoległe i mają przeciwne zwroty,
  • obrotowymi, w których występują tzw. wirniki. Ten element obraca się dzięki silnikowi elektrycznemu i jest ustawiony prostopadle do obu strumieni powietrza.

Wymiennik ciepła w rekuperatorze – jaki wybrać?

Najmniej efektywne są rekuperatory z wymiennikiem krzyżowym. Bardzo wysoką sprawność mają wymienniki obrotowe, jednak wymagają skomplikowanej budowy, która jest bardzo kosztowna. Są także stosunkowo drogie w eksploatacji, ponieważ silnik musi być napędzany energią elektryczną. Najbardziej opłacalnym rozwiązaniem jest wybór rekuperatora z wymiennikiem przeciwprądowym. Dlaczego? Konstrukcja takiego wymiennika sprawia, że powietrze przepływające przez kanały musi pokonać dłuższą drogę – co oznacza, że powierzchnia wymiany ciepła jest większa, dzięki czemu sprawność jest wyższa.

Dla porównania, w zwykłych wymiennikach krzyżowych maksymalna sprawność plasuje się na poziomie trochę wyższym niż 60%. Wymienniki przeciwprądowe zapewniają sprawność nawet 95 %. Uznawane za wysoko-sprawnościowe wymienniki obrotowe osiąga wartość 85 %, więc bez wątpienia najbardziej opłaca się zakup rekuperatora z wymiennikiem przeciwprądowym – zarówno pod względem kosztów początkowych, jak i późniejszej eksploatacji.

Rekuperatory z wymiennikami przeciwprądowymi zalecane są do współpracy z gruntowymi wymiennikami ciepła.

Jaki materiał wymiennika w rekuperatorze?

Przy wyborze rekuperatora bardzo ważny jest również materiał, z jakiego wykonany jest wymiennik. Na rynku dostępne są wymienniki z:

  • tworzywa sztucznego,
  • aluminiowe,
  • celulozowe,
  • entalpiczne.

Trudno stwierdzić, który materiał jest najlepszy. Za najbardziej trwałe uchodzą wymienniki entalpiczne, jednak ich cena jest bardzo wysoka. Wymienniki celulozowe krytykowane są za zbyt delikatną konstrukcję. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem wydaje się wybór wymiennika z tworzywa sztucznego lub aluminium.

Uwaga na straty energii!

Choć sprawność rekuperatora może sięgać 90%, rzeczywista ilość energii, która jest odzyskiwana, często może być niższa. Powodem takiej sytuacji jest utrata ciepła, które przenika przez obudowę urządzenia. Przed zakupem warto więc sprawdzić izolacyjność obudowy oraz czy występują w niej mostki cieplne. Najważniejsza jest jednak szczelność, która może być niższa, gdy wystąpią odkształcenia pod wpływem ciepła.

Jakie cechy powinien mieć dobry rekuperator?

Na potrzeby artykułu dokonaliśmy przeglądu dostępnych rekuperatorów u różnych producentów. Pod uwagę wzięliśmy cenę zakupu, montażu, dane techniczne urządzenia oraz opinie użytkowników w internecie. Po analizie możemy możemy podsumować najważniejsze cechy, jakie powinien posiadać dobry rekuperator.

1. Rekuperator powinien dawać możliwość stosowania zarówno w domach jednorodzinnych, jak i budynkach przemysłowych – świadczy to wówczas o jego efektywności.

2. Ważne, aby urządzenie wykazywało wysoką sprawność – na rynku są urządzenia ze sprawnością nawet do 95%.

3. Powinien być prosty w obsłudze, np. posiadać wyświetlacz LCD, elektroniczny termometr oraz opcję konfiguracji urządzenia na tygodniowy program.

4. Powinien pobierać niewiele energii: w wersjach o mniejszych wymiarach to max. 150 W.

5. Istotne, aby urządzenie miało dobrą klasę izolacji.

6. Ostatnia cecha, to wyposażenie w system wysokiej jakości filtrów, zapewniających skuteczne oczyszczanie powietrza nawiewanego.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.