Jak tapetować ściany? Wyjaśniamy

Tapetowanie nie jest trudnym zajęciem. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim ściany nie powinny być brudne i tłuste. Warto te newralgiczne miejsca przemyć – tłuste plamy traktujemy płynem do zmywania, zabrudzenia wodą z np. szarym mydłem.

Przed tapetowaniem warto wynieść jak najwięcej mebli z pomieszczenia lub zgrupować je na środku pokoju tak, by wokół wszędzie było dojście do ściany. Niektórzy kładą na podłodze gazety, żeby niczego nie pobrudzić. Stanowczo odradzamy, lepiej sprawdzi się folia, gazety namoczone klejem lubią mocno przywrzeć do podłogi.

Przed tapetowaniem warto wynieść jak najwięcej mebli z pomieszczenia lub zgrupować je na środku pokoju tak, by wokół wszędzie było dojście do ściany.

Żeby ułatwić sobie pracę, dobrze jest zdemontować osłonki kontaktów, a dziury i nierówności w ścianach lekko zatynkować lub zagipsować. Im gładsze będą ściany, tym lepiej będzie się trzymać tapeta i efekt wizualny będzie ładniejszy.

 

Tapeta można bardzo udekorować każde wnętrze.
Tapeta można bardzo udekorować każde wnętrze.

 

Usuwanie starej tapety ze ściany

Starą tapetę można zostawić, ale trzeba liczyć się z tym, że nowa nie zawsze będzie się dobrze trzymać starej powierzchni. Mogą tworzyć się bulwy lub tapety całkowicie odejdą od ścian. Wyjątkiem są tapety, które można malować, czyli tzw. raufaza. W takim przypadku metamorfoza ściany jest bardzo prosta. Gdy tapeta jest zwykła, lepiej jest ją zerwać ze ściany i położyć nową. Można to zrobić na dwa sposoby:

 

  • zmoczyć tapetę wodą i zedrzeć,
  • użyć parownicy i ostrożnie ściągać kolejne partie.

Pierwszy sposób wymaga więcej zaangażowania. Tapetę warto dwukrotnie zmoczyć (wodą z szarym mydłem) i pozwolić jej na wchłonięcie wody, po czym zdzierać szpachelką, zawsze zaczynając od dołu ściany. Grubsze tapety można najpierw podrapać, tak by lepiej wchłonęły wodę. Znacznie mniejszym nakładem pracy, a równie szybko, co wodą z mydłem, można usunąć tapety korzystając z parownicy (urządzenia parowego do odklejania tapet), którą przykładamy do wytapetowanej ściany i podważamy starą tapetę szpachelką.

 

Zrywanie starej tapety ze ściany.
Zrywanie starej tapety ze ściany.

 

Jak przygotować ściany pod tapetę?

Po oczyszczeniu ścian z tapety gruntujemy je klejem, tym samym, którym będziemy kleić nową tapetę. Ważne, aby wszystkie preparaty były dokładnie i równo położone na ścianie - w przeciwnym przypadku pod tapetą mogą powstać nieestetyczne nierówności. Po nałożeniu kleju pozwalamy ścianie dokładnie wyschnąć.

Żeby ułatwić sobie pracę, dobrze jest zdemontować osłonki kontaktów, a dziury i nierówności w ścianach lekko zatynkować lub zagipsować.

Jaką wybrać tapetę?

Na rynku jest wiele różnych rodzajów tapet: od cienkich papierowych, grubszych o ziarnistej fakturze, przez flizelinowe do winylowych. Te ostatnie kładzie się najprościej. Wystarczy pomalować klejem ścianę i od razu przykładać paski.

 

Nakładanie tapety należy wykonywać wałkiem.
Nakładanie tapety należy wykonywać wałkiem.

 

Jak tapetować ścianę?

Jeśli mamy ładne narożniki, pracę można rozpocząć od nich. Jeśli w narożnikach są nierówności, polecamy rozpocząć klejenie od ściany okiennej lub od ościeżnicy. Do pracy przyda się pion i linijka. Istnieją dwie szkoły kładzenia tapet:

 

  • Pierwsza – w której klejąc kolejne kawałki tapety przy suficie zostawiamy zakładkę, którą po dopasowaniu paska do ściany się odcina.
  • Druga, gdy kleimy wzdłuż linii, którą wcześniej sobie wyznaczyliśmy (odmierza się identyczną odległość od sufitu, wbija gwoździki, ciągnie między nimi nitkę, rysuje pomocniczą kreskę).

Ważne, żeby dobrze zaznaczyć pion i poziom przy pierwszym pasku, reszta tapety dopasowuje się bez większych problemów. Trzeba tylko pamiętać o tym, że w przypadku wzorzystych tapet bywają przesunięcia wzorów. Przed położeniem na ścianę warto dopasować wzór i dopiero wtedy odciąć tapetę z rolki. Obcięty pasek tapety smarujemy w całości klejem.

Smarowanie warto zacząć od dołu i następnie składać tapetę w harmonijkę. Jest to wygodne i łatwo taką podklejoną tapetę zabrać ze sobą na drabinę. Przykładamy arkusz do ściany, harmonijce pozwalamy swobodnie opaść na ziemię, sprawdzamy, czy trzymamy się pionu i poziomu. Tapetę dociskamy lekko, a pęcherzyki powietrza delikatnie ściągamy do brzegów. Ważne, by nie robić tego zbyt mocno, bowiem mokra tapeta lubi się naciągać. Kolejne paski kleimy „na styk” lub dopasowujemy „na zakładkę”.

Ważne, żeby dobrze zaznaczyć pion i poziom przy pierwszym pasku, reszta tapety dopasowuje się bez większych problemów. Trzeba tylko pamiętać o tym, że w przypadku wzorzystych tapet bywają przesunięcia wzorów.

Dochodząc do narożnika ściany postępujemy w następujący sposób: dopasowujemy ostatni pasek tapety tak, by wychodził za narożnik o jakieś 2 – 2,5 cm. Na drugiej ścianie zaznaczamy na nowo pion i poziom, kleimy pasek tapety wg wyznaczonych linii. W narożniku pozostanie zakładka, ale nie będzie zbytnio widoczna.

 

Docinanie tapety przy podłodze.
Docinanie tapety przy podłodze.

 

Oklejamy gniazdka, lampy, rury itp.

Oprawkę gniazdka i wyłączników demontujemy, tapetę smarujemy klejem tylko do miejsca, gdzie jest kontakt, palcem nagniatamy tapetę tak, by dokładnie przylegała, nacinamy krzyżyk i dopasowujemy do rozmiaru gniazdka. Nadmiar tapety docinamy, resztę smarujemy klejem i dociskamy do ściany.

Oprawkę gniazdka i wyłączników demontujemy, tapetę smarujemy klejem tylko do miejsca, gdzie jest kontakt, palcem nagniatamy tapetę tak, by dokładnie przylegała, nacinamy krzyżyk i dopasowujemy do rozmiaru gniazdka.

Do docinania polecamy nożyk introligatorski, jest wygody w obsłudze. Tapety najlepiej przycinać na sucho, mokre lub wilgotne lubią się rozdzierać i zadzierać, co nie wygląda estetycznie. Tapetę przy listwie podłogowej ścinamy albo równo z listwą, albo odkręcamy listwę i ciągniemy pasek do samego dołu ściany. Jeśli bardzo dbaliśmy o szczegóły, a poszczególne paski ładnie do siebie przylegają, pracę można uznać za skończoną. Jeśli jednak nie do końca udało nam się utrzymać poziomej linii, nierówności można zasłonić przyklejając pasek.

 

Komentarze