Płyta MDF jako ścianka działowa?

Płyty MDF wykorzystywane są głównie do tworzenia mebli i elementów wyposażenia wnętrz. Ich parametry wytrzymałościowe pozwalają też na zastosowanie ich jako elementów suchej zabudowy. Czy montaż płyty MDF jako ściany działowej to dobry pomysł? Wyjaśniamy wątpliwości.

Płyta MDF jako ścianka działowa
Płyta MDF jako ścianka działowa?

Płyta MDF - co to jest?

Płyty drewnopochodne cieszą się coraz większą popularnością w budownictwie. Wykorzystywane są głównie do wykańczania wnętrz, gdzie stanowią tańszy zamiennik drewna. Jednym z nowszych przedstawicieli tego typu materiałów jest płyta MDF (Medium Density Fireboard). Określa się ją jako płytę z włókien drzewnych o średniej gęstości.

Płyta MDF powstaje poprzez rozdrobnienie włókien drzewnych, a następnie połączenie ich w jeden element. Włókna wewnątrz układają się dowolnie i nie są kierunkowane. Podczas łączenia wykorzystuje się naturalne właściwości włókien roślinnych. Czasem proces jest dodatkowo wzbogacany naturalnymi związkami organicznymi, które poprawiają właściwości materiału.

Charakterystyczne cechy ścianki działowej z płyt MDF

Płyty MDF mają kilka cech, które mogą skłaniać do zastosowania ich jako ścianki działowe. Warto je poznać, ponieważ mogą mieć wpływ na podjęcie ostatecznej decyzji. Do najważniejszych zalet trzeba zaliczyć:

  • regularne wymiary - płyty są formowane w blaty o jednakowych i powtarzalnych wymiarach. To ułatwia zaprojektowanie konstrukcji ścianki działowej, a także jej wykonanie;

  • możliwość formowania - ten rodzaj płyt można poddawać niemal każdemu rodzajowi obróbki mechanicznej. Dobrze zachowują się przy cięciu, szlifowaniu, frezowaniu, a także wierceniu. Na całej głębokości płyta ma jednakową strukturę, dlatego nie traci parametrów wytrzymałościowych;

  • gotowe wykończenie - zewętrzne powierzchnie płyt są pokryte okleiną lub lakierem w różnych wariantach. Można z łatwością wybrać gatunek, który będzie pasował do otoczenia. Dzięki temu płyty bywają stosowane jako ścianka działowa nawet bez dodatkowego wykończenia w postaci malowania lub okleiny;

  • niewielka waga - waga płyty zależy od jej grubości, jednak jest niższa od bloczków z gazobetonu, nie wspominając już o cegłach. Dlatego można stworzyć z nich przegrodę w miejscach, gdzie nie ma możliwości ułożenia ścian murowanych. Ponadto niska waga to także większy komfort w czasie pracy;

  • izolacja akustyczna - struktura rozproszonych włókien skutecznie ogranicza rozchodzenie się dźwięków. Ponadto płyty mogą poprawić izolację termiczną przegród.

Płyty MDF mają jednak swoje słabsze strony, przez które wielu inwestorów decyduje się na wybór innego materiału. Wśród najważniejszych należy wymienić:

  • wiotka konstrukcja - żeby płyta była stabilna, potrzebna jest solidna konstrukcja nośna w postaci stelaża z profili stalowych, aluminiowych lub drewnianych. To może wymagać zastosowania dwóch płyt, które od wewnętrznej strony będą przykręcone do stelaży;

  • niska odporność na wilgoć - to zdecydowanie najsłabsza strona tego materiału. Płyta MDF chłonie wilgoć, a następnie pęcznieje i traci parametry wytrzymałościowe. Dlatego przegroda nie może być stosowana na zewnątrz, a także w pomieszczeniach mokrych;

  • utrudnione prace wykończeniowe - powierzchnia płyt jest lakierowana lub pokryta folią. To może powodować problemy z nałożeniem farby na śliskich i nieprzyczepnych powierzchniach. Szczególnie w czasie remontu zakres prac będzie znacznie większy i obejmie zbieranie warstwy lakieru.

Podsumowując mocniejsze i słabsze strony, można uznać, że płyta MDF jest dobrym materiałem do budowy ścian działowych. Jeśli nie zastosujemy jej w pomieszczeniach wilgotnych i nie zapomnimy o zabezpieczeniu krawędzi pozostałych po cięciu, sprawdzi się do tego zadania. Jest tania, łatwa do formowania, a także może mieć już gotowe ostateczne wykończenie.

Sposoby montażu płyty MDF jako ścianki działowej

Wśród zalet stosowania płyty MDF jako ścianki działowej, można wymienić także łatwość montażu. Istnieją przynajmniej dwa sposoby na wykonanie takiej konstrukcji: mocowanie do stelaża i stworzenie mobilnej ściany działowej. Czym się różnią poszczególne warianty i gdzie znajdą zastosowanie?

Mocowanie do stelaża

To najpopularniejszy sposób, stosowany głównie w mieszkaniach i biurach. Technika jest bardzo zbliżona do mocowania płyt gipsowych. Polega na przykręceniu płyty do wcześniej przygotowanego stelaża. Choć można zastosować konstrukcję z profili metalowych, z reguły płyty osadza się na stelażu drewnianym. Pozwala to zastosować wkręty właśnie przystosowane do tego materiału.

Miejsca łączenia płyt i linie mocowania wkrętów można zamaskować specjalnymi listwami, kołpakami maskującymi meblarskimi lub taśmami samoprzylepnymi. Wybierając pyty surowe bez wykończenia folią lub lakierem, można powierzchnię pokryć masą szpachlową, a następnie całość zamalować.

Mobilne ściany działowe

Jest to technika wykorzystywana głównie przy wykańczaniu dużych pomieszczeń. Mobilne ściany działowe montuje się na salach konferencyjnych czy bankietowych. Ich zaletą jest możliwość przesunięcia przegrody i podzielenia pomieszczenia na kilka mniejszych. W razie potrzeby można je zsunąć i maksymalnie powiększyć salę, wykorzystując całą jej powierzchnię.

Mobilna ścianka działowa z płyt MDF wymaga zastosowania specjalnych szyn. Montuje się je zazwyczaj na stropie przechodzącym przez pomieszczenie. Alternatywną metodą jest montaż szyn w podłodze. Z kolei do płyt mocowane są specjalne rolki. W ten sposób można zawiesić płyty i przesuwać je bez większego trudu. Każdorazowo taka konstrukcja wymaga jednak dokładnego projektu. Konstruktor musi ocenić, który sposób montażu jest skuteczniejszy w danej sytuacji i czy płyty nie wymagają dodatkowego wzmocnienia.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.