Przygotowanie ścian do malowania

Malowanie ścian wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża, co pozwoli osiągnąć dobry efekt, idealne pokrycie ściany, właściwy odcień farby, a także zapobiegnie jej odpryskiwaniu. Podpowiadamy, jak samodzielnie przygotować ściany do malowania.

Zanim przystąpimy do prac

Przed przystąpieniem do prac powinniśmy wynieść wszystkie meble i sprzęty z pokoju, by nie uległy zniszczeniu. Te, których nie możemy przenieść ze względu na brak miejsca lub gabaryty, należy przesunąć na środek pokoju i szczelnie owinąć grubą folią malarską, która się nie elektryzuje, nie przywiera do powierzchni oraz jest trwała, i okleić papierową taśmą samoprzylepną. Na podłogach konieczne będzie rozłożenie najgrubszej folii. Folię należy przykleić za pomocą taśmy malarskiej. Poza tym konieczne jest odsunięcie od ściany włączników elektrycznych oraz gniazdek i oklejenie ich taśmą malarską, a także zabezpieczenie drzwi i okien folią, zaś ościeżnic papierową taśmą. Ponadto ważne jest także zdjęcie żyrandoli lub owinięcie folią.

Przygotowanie ściany

Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie stanu ściany. Aby sprawdzić, w jakim stanie jest tynk, należy delikatnie opukać ścianę młotkiem. Jeśli usłyszymy pusty dźwięk, oznacza to, że w tym miejscu tynk stracił przyczepność z podłożem. Tynk w miejscach odspajania się od ściany należy skuć, po czym ubytki uzupełnić nową warstwą.

Ważna jest także ocena pod kątem konieczności gruntowania. Jeśli podłoże się pyli, kruszy lub ma dużą chłonność i zachodzi obawa, że będzie odciągać wilgoć z farby, przed malowaniem niezbędne będzie zagruntowanie podłoża. Chłonność podłoża sprawdzimy poprzez spryskanie ściany wodą. Jeśli ściana nie wymaga gruntowania, woda spłynie po jej powierzchni. Konieczne będzie gruntowanie także w przypadku, gdy pocierając dłonią powierzchnię

ściany, zostanie na niej brudny ślad od farby. Istotna jest także twardość podłoża, którą ocenimy, wkręcając w nie śrubokręt. Wykonując nożykiem na ścianie pionowe i poziome kreski, tak aby powstała kratka, możemy stwierdzić, jaka jest nośność powierzchni.

Powierzchnię ściany zawierającą pęknięcia wypełnia się elastyczną zaprawą lub masą uszczelniającą, a samą rysę zabezpiecza siatką lub taśmą wzmacniającą.

To, czy powinniśmy przed malowaniem usunąć starą warstwę farby, ocenimy, naklejając na ścianę taśmę klejącą i energicznie ją odklejając. Kiedy zauważymy, że na klejącej stronie zostały kawałki farby, konieczne będzie usunięcie łuszczącej się warstwy przed przystąpieniem do malowania. Należy ją dobrze namoczyć przed zdzieraniem. Jeśli ściana była pokryta farbą klejową, trzeba ją usunąć, zwilżając ją i zdzierając szpachlą.

Mając do czynienia z poplamioną ścianą, możemy ją zeszlifować papierem ściernym, plamy wywabić za pomocą preparatu emulgującego albo zamalować farbą gruntująco-izolującą.

Nie zawsze konieczne jest zdzieranie tapet przed malowaniem. Otóż niektóre rodzaje tapet można malować. Jest to możliwe jedynie wtedy, gdy są równo położone i się nie odklejają.

Gruntowanie ścian

Gruntowanie ścian wykonuje się, by poprawić parametry podłoża. Rodzaj gruntu dostosowujemy do cech podłoża, czyli dużej chłonności czy też niewystarczającej twardości. Preparaty gruntujące mają na celu związanie luźnych drobin wyschniętej farby lub zaprawy tynkarskiej, a także poprawienie przyczepności farby oraz ujednolicenie faktury ściany. W przypadku nadmiernej chłonności podłoża sprawiają, że do malowania zużyjemy mniej farby.

Preparat gruntujący nakłada się pędzlem lub wałkiem na oczyszczoną powierzchnię ściany. Zwykle wystarczy jedna warstwa, dwie stosuje się przy wyjątkowo chłonnym podłożu. Należy odczekać ok. 24 godzin i można zacząć malować.

Przygotowanie farby

Ilość farby potrzebnej do malowania ścian ocenimy po zmierzeniu powierzchni przeznaczonej do malowania oraz sprawdzeniu, jaką farba ma wydajność. Należy także zwrócić uwagę na informację na opakowaniu, ile warstw farby jest potrzebnych, by uzyskać pożądany efekt.

Przed rozpoczęciem malowania należy dokładnie wymieszać farbę. Można do tego użyć wiertarki z końcówką do mieszania lub – w przypadku małej puszki – kilka razy ją wstrząsnąć. Gdy na powierzchni farby utworzył się kożuch, należy go odkleić od brzegów puszki i usunąć. Na tackę malarską wlewamy tylko tyle farby, ile zużyjemy przez 1–2 godziny. Opakowanie z farbą dokładnie zamykamy, aby nie wyschła.

Komentarze

 • jack 2012-09-30T20:21:46Z

  No niestety szlifowanie gładzi nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy. Jednak jak już jest wszystko gotowe to kładzenie farby to sama przyjemność. Ostatnio również skorzystałem z gładzi szlifowanej na mokro, tej ze Śnieżki, i jest o wiele wiele mniej roboty niż przy klasycznym ścieraniu. Polecam.

  • gossu 2012-09-22T21:39:36Z

   Faktycznie jest taka gładź, sam jej używałem przed malowaniem ścian, ja akurat miałem tą gładź ze Śnieżki, mogę ją spokojnie polecić, oszczędność czasu i przede wszystkim tak się nie pyli wszędzie, potem malowanie to pestka, farba idealnie pokrywa.

   • Adam 2012-09-22T09:12:04Z

    przygotowanie ścian do malowania jest czasem pracochłonne. mnie najbardziej męczyło szlifowanie gładzi bo denerwują mnie chmury pyłu które wszędzie się unoszą. słyszałem że jest teraz taka gładź Acryl Putz Start S która daje możliwość obróbki "na mokro" bez konieczności szlifowania.