Ogrzewanie podłogowe – rodzaje, koszty, wady i zalety

Podczas budowy nowego domu coraz więcej osób decyduje się na ogrzewanie podłogowe, zamontowane zazwyczaj w kuchni i łazience, a niekiedy również w pozostałych pomieszczeniach. Ciepło emanujące od podłogi daje przyjemne uczucie i pozwala na równomierne ogrzanie całej przestrzeni. Jaki rodzaj ogrzewania podłogowego jest najbardziej opłacalny i komfortowy? W jaki sposób wykonać taką instalację?

Jakie są rodzaje ogrzewania podłogowego?

Wśród instalacji ogrzewania podłogowego możemy wyróżnić 2 najpopularniejsze rodzaje: ogrzewanie elektryczne i wodne.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne – jest bardzo proste w montażu i estetyczne, ponieważ nie wymaga instalacji centralnego ogrzewania ani kotła grzewczego. Ogrzewanie elektryczne może składać się z kabli, maty grzewczej lub folii poliestrowej, w której znajdują się aluminiowe druty. Kiedy przez przewody płynie prąd, nagrzewają się i oddają ciepło, które rozprzestrzenia się po pomieszczeniu. Najczęściej stosuje się maty lub kable. Ze względu na prostą instalację i brak kotła, ogrzewanie podłogowe elektryczne jest wygodne w użytkowaniu. Niestety, ze względu na wysokie ceny energii elektrycznej ogrzewanie podłogowe elektryczne nie jest najbardziej opłacalne – koszty eksploatacji mogą być nawet 2 razy wyższe niż w przypadku standardowej podłogówki.

Oprócz dwóch podstawowych typów ogrzewania podłogowego, warto wspomnieć także o mniej rozpowszechnionym ogrzewaniu powietrznym. Jest to innowacyjna szwedzka metoda.

Ogrzewanie podłogowe wodne – najbardziej popularny typ ogrzewania podłogowego, składający się z rurek grzewczych (miedzianych lub z tworzyw sztucznych) ułożonych bezpośrednio pod podłogą. Jak sama nazwa wskazuje, ciepło jest rozprowadzane po pomieszczeniu przy pomocy gorącej wody (ok. 40-50˚C) płynącej w rurach. Montaż ogrzewania wodnego jest dość drogi, ponieważ wymaga zakupu kotła grzewczego i zainstalowania sterowników oraz pomp cieplnych, a także wykonania całej instalacji centralnego ogrzewania. Jednak w użytkowaniu taki typ ogrzewania podłogowego jest znacznie tańszy niż ogrzewanie elektryczne, zatem można uznać to za dobrą inwestycję, która z czasem będzie nam się zwracać.

Oprócz dwóch podstawowych typów ogrzewania podłogowego, warto wspomnieć także o mniej rozpowszechnionym ogrzewaniu powietrznym. Jest to innowacyjna szwedzka metoda, polegająca na przepływie nagrzanego powietrza przez kanały znajdujące się bezpośrednio w podłodze lub w fundamentach domu.

 

Ogrzewanie podłogowe może być zasilane wodą, prądem lub powietrzem
Ogrzewanie podłogowe może być zasilane wodą, prądem lub powietrzem

 

Wady i zalety ogrzewania podłogowego

Rozważając zainstalowanie ogrzewania podłogowego, warto przeanalizować jego lepsze i gorsze strony. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest estetyka: elementy grzewcze nie są widoczne i nie zajmują miejsca w pokoju czy łazience. Poza tym dzięki spiralnemu ułożeniu przewodów elektrycznych lub rur ciepło jest znacznie bardziej równomiernie rozprowadzane po całym pomieszczeniu. Ogrzewanie podłogowe jest również korzystniejsze dla naszego organizmu, ponieważ wyższa temperatura przy podłożu, zaś niższa na poziomie głowy pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie. W związku z tym, w pomieszczeniach ogrzewanych podłogowo temperatura może być nieco niższa niż w przypadku tradycyjnych grzejników – nie będzie to dla nas odczuwalne.

Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest estetyka: elementy grzewcze nie są widoczne i nie zajmują miejsca w pokoju czy łazience. Poza tym dzięki spiralnemu ułożeniu przewodów elektrycznych lub rur ciepło jest znacznie bardziej równomiernie rozprowadzane po całym pomieszczeniu.

Mimo wielu zalet, ogrzewanie podłogowe ma również swoje wady. Przede wszystkim w przypadku awarii czy usterki instalacyjnej naprawa jest dość kłopotliwa, ponieważ wiąże się z koniecznością zrywania posadzki. Taki typ ogrzewania nakłada również pewne ograniczenia w kwestii umeblowania pokoju: jeżeli na ogrzewanej podłodze ustawimy zbyt wiele mebli i zakryjemy ją dywanem, wydajność ogrzewania będzie znacznie mniejsza.

Ogrzewanie podłogowe charakteryzuje się także tzw. bezwładnością cieplną, co oznacza, że niezbyt szybko się „rozkręca” i powoli stygnie, zatem niełatwo jest regulować stopień nagrzania pomieszczenia w zależności od zmieniających się potrzeb. Do negatywnych aspektów ogrzewania podłogowego można zaliczyć także koszty związane z jego montażem: wykonanie projektu, zakup wszystkich elementów grzejnych i sterowników oraz profesjonalna instalacja sprawia, że podłogówka jest o ok. 40% droższa niż zwykłe grzejniki. Plusem jest jednak niedroga eksploatacja – w przypadku ogrzewania wodnego.

 

W pomieszczeniach ogrzewanych podłogowo temperatura może być nieco niższa niż w przypadku tradycyjnych grzejników
W pomieszczeniach ogrzewanych podłogowo temperatura może być nieco niższa niż w przypadku tradycyjnych grzejników

 

Jak wykonać ogrzewanie podłogowe?

Wykonanie ogrzewania podłogowego składa się z kilku etapów – części z nich możemy wprawdzie podjąć się samodzielnie (jeżeli np. bardzo nam zależy na obniżeniu kosztu inwestycji), ale niezbędna będzie również profesjonalna pomoc. Pierwszym krokiem jest zaprojektowanie instalacji. Najlepiej uwzględnić ogrzewanie podłogowe już w projekcie domu. Należy również ustalić przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń oraz rozmieszczenie stałych elementów umeblowania (np. szafa wnękowa czy zabudowa kuchenna) i urządzeń sanitarnych w łazience.

Pierwszym krokiem jest zaprojektowanie instalacji. Najlepiej uwzględnić ogrzewanie podłogowe już w projekcie domu.

Jeżeli montujemy ogrzewanie podłogowe wodne, wówczas następnym etapem jest wybór i zakup rur: najpopularniejsze i najtańsze są rury z tworzyw sztucznych: polipropylenu, polibutylenu lub polistyrenu. Powinny one być giętkie, odporne na korozję i wyposażone w barierę ochronną, która zabezpieczy je przed przenikaniem tlenu do środka. Wysoka jakość cechuje także rury miedziane, jednak są one o wiele droższe niż te z tworzyw, dlatego niewiele osób się na nie decyduje.

 

Ogrzewanie podłogowe warto uwzględnić już na etapie projektowania domu
Ogrzewanie podłogowe warto uwzględnić już na etapie projektowania domu

 

Kiedy wszystkie materiały mamy już zakupione, możemy zacząć montaż ogrzewania. Konieczne będzie odpowiednie przygotowanie podłoża, które musi być gruntownie oczyszczone, wyrównane i osuszone. Układamy izolację termiczną i przeciwwilgociową, a na niej montujemy rury w kształt meandrowy lub pętlowy. Najlepiej, jeżeli początek instalacji będzie znajdował się z miejscu, gdzie występują potencjalnie największe straty ciepła, czyli np. przy oknie lub drzwiach. Po przymocowaniu rur do podłoża przeprowadzamy próbę ciśnieniową, aby upewnić się czy w żadnym miejscu nie ma wycieku wody. Następnym krokiem jest ułożenie dylatacji obwodowej, niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania instalacji i zapobiegania awariom. Pamiętajmy przy tym, że szczeliny dylatacyjne powinny znajdować się nad przewodami zasilającymi, nie zaś nad pętlą grzewczą.

Końcowym punktem montażu ogrzewania podłogowego jest wylewka betonowa. Po wykonaniu tego kroku możemy już układać płytki ceramiczne lub panele.

W przypadku ogrzewania elektrycznego prace przebiegają podobnie, z tą różnicą, że zamiast rur układamy kable lub odpowiednio przyciętą matę grzewczą. Końce przewodów umieszczamy w puszce instalacyjnej, którą wcześniej zamontowaliśmy w ścianie. Po przytwierdzeniu maty do podłoża zalewamy ją warstwą zaprawy plastycznej. Jeżeli ogrzewanie elektryczne znajduje się w łazience, nad matą musi znaleźć się jeszcze jedna warstwa izolacji przeciwwilgociowej, istotna dla bezpieczeństwa instalacji.

 

Montaż ogrzewania warto zlecić w całości fachowcom - jest to instalacja na wiele lat
Montaż ogrzewania warto zlecić w całości fachowcom - jest to instalacja na wiele lat

 

Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe?

Koszty ogrzewania podłogowego są uzależnione od kilku czynników: rodzaju ogrzewania, materiałów, których używamy do instalacji (np. rodzaj rur), a także od tego, czy montaż zlecimy fachowcom, czy też podejmiemy się go samodzielnie. Sporządzając wstępny kosztorys, należy zatem uwzględnić:

  • projekt ogrzewania;
  • materiały izolacyjne: styropian lub wełna mineralna, folia;
  • elementy instalacyjne: rury, rozdzielacze, pompy cieplne (w przypadku ogrzewania elektrycznego: kable lub mata grzewcza);
  • sterownik / termostat do regulacji ogrzewania;
  • kocioł grzewczy;
  • robociznę (w przypadku profesjonalnego montażu).

Za materiały do izolacji zapłacimy średnio ok. 15-25 zł / m2. Cena rur plastikowych to ok. 2,50-10,50 zł / mb, zaś koszt sterownika wraz z montażem wynosi ok. 300-600 zł. Duże zróżnicowanie cenowe pojawia się w przypadku kotła grzewczego – w zależności od jego rodzaju i poziomu zaawansowania, koszt może wahać się od ok. 2500 zł nawet do ok. 8000-10000 zł.

 

Inwestycja w ogrzewanie podłogowe zapewni nie tylko oszczędności, ale i duży komfort
Inwestycja w ogrzewanie podłogowe zapewni nie tylko oszczędności, ale i duży komfort

 

W przypadku ogrzewania elektrycznego możemy kupić od razu cały zestaw składający się z maty grzejnej, czujnika, puszki zasilającej i regulatora. Cena takiego zestawu jest uzależniona od tego, jaką powierzchnię ma pokryć mata, np. 4m2 – ok. 500-600 zł, 10m2 – ok. 1100-1200 zł. Profesjonalne wykonanie instalacji będzie nas kosztować ok. 25-40 zł / m2.

Koszty ogrzewania podłogowego są uzależnione od kilku czynników: rodzaju ogrzewania, materiałów, których używamy do instalacji (np. rodzaj rur), a także od tego, czy montaż zlecimy fachowcom, czy też podejmiemy się go samodzielnie.

W sumie zainstalowanie ogrzewania podłogowego może nas kosztować ok. 80-200 zł / m2, w przypadku fachowego montażu. Jeżeli natomiast zdecydujemy się montować je osobiście – koszty mogą spaść do ok. 70-120 zł / m2. Mimo to warto jednak powierzyć montaż doświadczonej ekipie, aby mieć pewność, że ta inwestycja zostanie wykonana z najwyższą precyzją i zachowaniem wszelkich norm.

UWAGA! Podane kwoty są cenami przybliżonymi, pochodzą z ogólnodostępnych w Internecie zestawień kosztów, dlatego mogą odbiegać od aktualnych cen oraz nie stanowią oferty handlowej.

Komentarze