Stany wykończenia budowy

Dobrze jest precyzyjnie orientować się, co kryje się pod pojęciami takimi jak stan surowy czy stan pod klucz. Przydaje się to w trakcie ustalania warunków kredytowania z bankiem, a przede wszystkim posiadając tę wiedzę, wiemy, czego dokładnie oczekiwać od wykonawcy.

Najczęściej praktykuje się właśnie podpisywanie umów na zrealizowanie konkretnego etapu. Jest to bardziej precyzyjny układ i bardziej dopinguje ekipę budowlaną do solidnej i uczciwej pracy, niż gdy ustalamy stawkę godzinową wynagrodzenia. Wprawdzie to wykończenie budynku stanowi 2/3 wszystkich prac – pod względem ich zakresu i pod względem finansowym, ale dla zaplanowania przebiegu budowy koniecznie musimy orientować się w tej terminologii.

Najczęściej praktykuje się podpisywanie umów na zrealizowanie konkretnego etapu. Jest to bardziej precyzyjny układ i bardziej dopinguje ekipę do solidnej pracy, niż gdy ustalamy stawkę godzinową wynagrodzenia.

Niestety można spotkać pewne rozbieżności w definiowaniu stanów wykończenia, dlatego warto upewnić się, czy zatrudniony przez nas wykonawca także w ten sposób rozumie przedmiot umowy. W branży operuje się głównie trzema określeniami zaawansowania prac. Są to: stan surowy otwarty, stan surowy zamknięty oraz stan pod klucz. 

Stan wykończenia budowy domu - harmonogram
Stan wykończenia budowy domu - harmonogram

Budowa domu do stanu zerowego

Stan zerowy oznacza realizację budowy zakończoną na poziomie podkładu pod podłogę na parterze domu. Innymi słowy, stan zero utożsamia się najczęściej z wylaniem fundamentów i ich izolacją. Prace, które składają się na wykonanie tego etapu budowy to w pierwszej kolejności zabezpieczenie terenu i wytyczanie budynku na działce. Dopiero po pomiarach powinny nastąpić prace budowlane. I tak kolejno dla domów z piwnicą, w zakres prac do stanu zero wchodzą:

Jeżeli dom nie ma posiadać piwnicy, prace w stanie zerowym wyglądają tak samo do momentu wykonania drenażu. Kolejne prace to:

Stan zero budowy domu
Stan zero budowy domu

Budowa domu do stanu surowego otwartego

Stan surowy otwarty zakłada wykonanie ścian działowych, nośnych oraz stropu. Ponadto dom na tym etapie budowy posiada w pełni wykonaną więźbę dachową, która jest dodatkowo pokryta. Zatem na realizację stanu surowego otwartego będą przypadać takie prace, jak:

  • wznoszenie kosntrukcji ścian,
  • budowa stropów,
  • budowa kominów wentylacyjnych i dymowych,
  • budowa schodów,
  • budowa więźby dachowej,
  • budowa dachu z pokryciem (wstępnym, np. papą). 

Ten etap zwykle trwa od 2 tygodni do około 5 miesięcy. Budnek w stanie otwartym posiada jeszcze otwarte otwory okienne i drzwiowe. Wnętrze zabezpieczają na razie tylko ściany i zakryty dach. Z tego powodu taki budynek musimy zabezpieczyć przed wichurami czy opadami za pomocą np. folii czy drewnianych desek.

Stan surowy otwarty
Stan surowy otwarty

Budowa domu do stanu surowego zamkniętego

Stan surowy zamknięty polega przede wszystkim na instalacji stolarki drzwiowej i okiennej oraz zamontowaniu bramy garażowej. Te prace najlpiej zakończyć przed zimą, ponieważ wtedy budynek będzie dobrze zabezpieczony przed niekorzystnym działaniem ujemnych temperatur. Na prace w stanie surowym zamkniętym składają się taki czynności, jak:

  • instalacja stolarki drzwiowej i okiennej oraz montaż bramy garażowej,
  • montaż docelowego pokrycia dachu, np. dachówki ceramicznej,
  • budowa ścian działowych.

Ten etap trwa zwykle od 2,5 do 5 tygodni.

Stan durowy zamknięty
Stan durowy zamknięty

Budowa domu do stanu pod klucz (z wykończeniem)

Ostatni etap, jakim jest budowa domu do stanu z wykończeniem, czyli tzw. stanie "pod klucz", obejmuje szereg prac, które mają przygotować dom do zamieszkania. Niekiedy stan ten rozdziela się na stan deweloperski oraz stan "pod klucz" - i tutaj wszystko zależy od ustaleń z firmą budowlaną czy deweloperem. Dla wyjaśnienia, pokażemy różnicę między tymi dwiema definicjami:

  • stan deweloperski - to prace, które mają na celu montaż instalacji wewnętrznych, ale bez montażu urządzeń; czasami stan deweloperski obejmuje także wykonanie tynkowania, elewacji, termoizolację poddasza, instalację urządzeń grzewczych, rozprowadzenie po budynku instalacji oraz wykończenie podłóg. Podsumowując - budynek z zewnątrz jest już wykończony, ale wewnątrz wymaga jeszcze wykonania szeregu prac wykończeniowych;
  • stan pod klucz - w zamyśle powinien uzupełniać stan deweloperski, a zatem obejmuje całkowite wykończenie wszystkich pomieszczeń, wykonanie białego montażu, pokrywanie ścian farbą, układanie kafelków na ścianach. Stan ten obejmuje także budowę podjazdów czy ogrodzeń działki. Czasami stan pod klucz obejmuje także montaż mebli pod zabudowę w kuchni czy garderobie.

Stan deweloperski
Stan deweloperski

Na prace do stanu pod klucz, który kończy się wykończeniem domu tak, by można było już w nim zamieszkać, składają się kolejno:

  • instalacja urządzeń grzewczych (kotłowni, grzejników, kominka),
  • gruntowanie i malowanie ścian,
  • układanie podłóg i kafelków na ścianach,
  • rozporowadzenie instalacji elektrycznej,
  • biały montaż - instalacja wc, bidetu, prysznica, wanny,
  • instalacja wewnętrznej stolarki drzwiowej,
  • instalacja parapetów.

Proponowane dla Ciebie

Komentarze

  • Jakub 2018-03-21T11:41:00Z

    Bibliografia?

    • Jakub II 2018-11-21T08:28:37Z

      W Twojej pracy dyplomowej na ostatniej stronie :)

      • Jakub III 2020-05-21T00:47:00Z

        Haha :D