Uczciwa i solidna ekipa budowlana

Znalezienie solidnej i uczciwej ekipy budowlanej to najtrudniejsze zadanie, jakie nas czeka w trakcie budowy domu. Jak wybrać dobrych fachowców, którzy terminowo i zgodnie z oczekiwaniem postawią nasz wymarzony dom?

Planując budowę domu, należy wybrać sposób prowadzenia prac. Możemy zdecydować się na generalnego wykonawcę albo samodzielnie zatrudniać specjalistów, podpisując z każdym oddzielną umowę. Zaletą pierwszego rozwiązania jest to, że wszystkie prace na budowie koordynuje jedna osoba, inwestor zaś musi jedynie załatwić wszystkie formalności związane z przygotowaniem miejsca pracy. Drugie pozwala kontrolować inwestorowi przebieg robót, lecz wymaga poświęcenia czasu i zapoznania się z podstawowymi zagadnieniami z zakresu budownictwa.

Jak zacząć poszukiwania?

Poszukiwania najlepiej zacząć od wywiadu wśród znajomych, przyjaciół oraz członków rodziny, którzy niedawno budowali dom. Uzyskując informacje z pierwszej ręki, będziemy pewni, że nawiążemy współpracę z firmą godną zaufania.

Na rynku dostępnych jest wiele ogłoszeń od potencjalnych wykonawców. Istnieje możliwość przeglądania ofert w prasie czy w Internecie. Duża, kolorowa reklama czy ładna wizytówka świadczy o tym, że firma dba o swój wizerunek, ale należy pamiętać, że niekoniecznie musi świadczyć dobrej jakości usługi.

Warto przejrzeć fora branżowe, serwisy społecznościowe czy portale branżowe, szukając opinii i komentarzy o firmach wykonawczych. Należy jednak pamiętać, że nie należy wierzyć w nie całkowicie, ponieważ pozytywne oceny mogą być tworzone przez specjalistów od PR-u, zaś negatywne przez konkurencję.

Wybór ekipy

Na co powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając firmę wykonawczą? Głównym kryterium dla większości inwestorów jest cena. Aby porównać oferty różnych wykonawców, należy ich poprosić o wypełnienie tzw. kosztorysu ślepego. Jest to wykaz robót budowlanych, instalacyjnych i materiałów potrzebnych do wykonania. Należy także ustalić harmonogram prowadzenia budowy, bowiem może się okazać, że tańsza firma ma wiele zleceń i naszą budową będzie mogła zająć się dopiero po wykonaniu wcześniejszych. Warto dowiedzieć się, czy firma posiada własny sprzęt, jakie ma doświadczenie, ile realizowała inwestycji, czy może zaprezentować nam zdjęcia z realizacji oraz referencje od poprzednich klientów.

Dobra firma bez problemu pozwoli nam obejrzeć swoich pracowników w trakcie realizacji inwestycji i ułatwi kontakt z poprzednimi klientami. Warto wybrać się na plac aktualnie prowadzonej przez nią budowy, by sprawdzić, jak plac jest zorganizowany, czy pracownicy dbają o porządek i pracują zgodnie z harmonogramem.

Dodatkowe osoby

Każdy inwestor jest zobowiązany zatrudnić kierownika budowy. Jego zadaniem jest czuwanie na placu, aby wszystko było wykonane zgodnie z projektem. Do jego obowiązków należy prowadzenie dziennika budowy, organizacja placu budowy, zabezpieczenie go, dbanie o dokumentację, informowanie inwestora o wszystkich ważnych decyzjach na placu robót, a także kontrola prac.

O ile zatrudnienie kierownika budowy jest wymagane przez prawo budowlane, o tyle zatrudnienie inspektora nadzoru inwestorskiego już nie. Warto jednak zatrudnić specjalistę, który będzie naszym przedstawicielem na budowie i zadba, by prace były wykonane zgodnie z wytycznymi.

Podpisanie umowy

Dobre firmy mają wiele zleceń, a zatem terminy są przeważnie zarezerwowane na rok z góry. Zawierając umowę na piśmie, należy zadbać o każdy szczegół, zwłaszcza o szczegółowy harmonogram prac. To zagwarantuje nam wykonywanie poszczególnych etapów inwestycji w terminie.

Komentarze

  • Komentarz został odrzucony za treść niezgodną z regulaminem.
    • Gość 2018-11-22T10:29:57Z

      Tym bardziej stanie się to widoczne, kiedy opadnie koniunktura i klienci będą mogli wybierać spośród najlepszych, niestety na dzisiaj na sprawdzone ekipy w Mazowieckim czeka się nawet rok:(