Zalety i wady wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

Wentylacja mechaniczna doskonale sprawdza się w domach energooszczędnych ze szczelnymi oknami i drzwiami oraz dobrą izolacją przegród budowlanych. Dzięki niej do wnętrza domu zostanie doprowadzona odpowiednia ilość świeżego powietrza, a wymiennik ciepła pozwoli obniżyć koszty ogrzewania. Ale czy na pewno wentylacja mechaniczna z rekuperacją przynosi same korzyści?

Jakość powietrza, którym oddychamy, ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz stan zdrowia. Z tego powodu tak ważną rolę odgrywa odpowiednia wentylacja w naszym domu. Ze względu na to, że wentylacja grawitacyjna jest często niedostatecznym sposobem wymiany powietrza, ponieważ latem jest niewydajna, zaś zimą przynosi duże straty ciepła, coraz częściej w nowych domach zakłada się wentylację mechaniczną, która nie jest zależna od warunków atmosferycznych i zapewnia odpowiednią ilość napływającego powietrza. Przez to, że wymusza przepływ powietrza, zapewnia stałą wymianę powietrza, co pozwala uniknąć zawilgocenia i zagrzybienia w domu.

Zasada działania

Oprócz samego wymuszania przepływu powietrza, a więc usuwania zużytego z wnętrza i nawiewania świeżego z zewnątrz, wentylacja mechaniczna może zawierać także system odzysku ciepła. Polega on na tym, że świeże powietrze napływające do wnętrza jest ogrzewane ciepłem powietrza usuwanego. Dzięki temu poza zapewnieniem skutecznej i stałej wymiany powietrza jednocześnie ogranicza się straty ciepła.

Montaż wentylacji mechanicznej wymaga rozprowadzenia kanałów wentylacyjnych, które zajmują przestrzeń w rogach ścian i pod sufitami
Montaż wentylacji mechanicznej wymaga rozprowadzenia kanałów wentylacyjnych, które zajmują przestrzeń w rogach ścian i pod sufitami
Zasada działania wentylacji z rekuperacją jest stosunkowo prosta. Przez wymiennik ciepła przepływają dwa strumienie powietrza – przez pierwszy powietrze ogrzane usuwane z domu, przez drugi powietrze z zewnątrz. Świeże powietrze napływające do domu nagrzewa się w rekuperatorze ciepłem powietrza usuwanego, a następnie dostaje się do wnętrza. Te dwa strumienie są od siebie odseparowane, nie mieszają się ze sobą, dzięki czemu do wnętrza domu nie wracają zanieczyszczenia, kurz czy zapachy.

Wentylacja mechaniczna nie jest zależna od warunków atmosferycznych. Wymusza przepływ powietrza i zapewnia stałą jego wymianę, co pozwala uniknąć zawilgocenia i zagrzybienia domu. Jeśli jest wyposażona w rekuperator, to powietrze napływające do domu jest ogrzewane ciepłem powietrza usuwanego.

Zalety rekuperacji

Wentylacja mechaniczna ma przewagę nad wentylacją grawitacyjną ze względu na swoją niezawodność. Zapewnia stałą wymianę świeżego powietrza niezależnie od warunków pogodowych w przeciwieństwie do grawitacyjnej, która nie kontroluje procesu wymiany powietrza, ponieważ latem przy wysokich temperaturach praktycznie nie działa, zaś zimą powoduje duże straty ciepła. Dzięki kontroli nad wymianą powietrza zapewnia jego wymianę w wymaganej ilości. Napływ można też regulować w zależności od potrzeb. Dzięki temu, że powietrze napływa przez system rur, nie ma konieczności otwierania okien, a zatem nie powstają przeciągi i z zewnątrz nie dostają się hałasy. Regularna wymiana powietrza w domu sprawia, że nie ma niebezpieczeństwa wystąpienia pleśni czy zawilgoceń, ponieważ powietrze jest skutecznie osuszane.

Bardzo ważnym atutem systemu wentylacji mechanicznej jest też to, że świeże powietrze dostarczane z zewnątrz do domu jest filtrowane, przez co nie dostaje się do środka kurz i pył. Taki system działa korzystnie na samopoczucie alergików.

Wentylacja mechaniczna zapewnia w domu odpowiedni mikroklimat, zaś rekuperacja daje możliwość obniżenia rachunków za ogrzewanie domu. Dzieje się tak przez to, że zostają zmniejszone straty ciepła powodowane przez wentylację grawitacyjną. Dzięki temu, że powietrze napływające do domu jest ogrzewane, potrzeba mniej energii na podtrzymanie odpowiedniej temperatury.

Jeśli dom jest wyposażony w wentylację mechaniczną, nie ma konieczności otwierania okien, nie powstają przeciągi i do wnętrza nie docierają hałasy
Jeśli dom jest wyposażony w wentylację mechaniczną, nie ma konieczności otwierania okien, nie powstają przeciągi i do wnętrza nie docierają hałasy

Wady wentylacji z odzyskiem ciepła

Główną wadą wentylacji mechanicznej z rekuperacją są wyższe niż w przypadku wentylacji grawitacyjnej nakłady inwestycyjne. Należy jednak podkreślić, że decydując się na ten system na etapie projektowania domów, możemy znacznie zmniejszyć różnicę cenową, ponieważ wyeliminujemy koszt wykonania kominów wentylacyjnych, które nie są potrzebne przy wentylacji mechanicznej. Pojawiają się jednak dodatkowe koszty eksploatacyjne związane ze zużyciem prądu i okresową wymianą filtrów.

Główną wadą wentylacji mechanicznej z rekuperacją są wyższe nakłady inwestycyjne. Pojawiają się także dodatkowe koszty eksploatacyjne związane ze zużyciem prądu i okresową wymianą filtrów.

Przeciwnicy wentylacji mechanicznej zwracają uwagę na hałas, jaki tworzy się w czasie użytkowania instalacji. Należy jednak podkreślić, że dzięki dobremu projektowi, umieszczeniu urządzenia z dala od pomieszczeń użytkowych, poprawnie wykonanej instalacji, właściwej izolacji można znacznie zmniejszyć dochodzący do wnętrza domu szum. Warto podkreślić, że dzięki temu, że podczas korzystania z wentylacji mechanicznej nie musimy otwierać okien, ograniczony zostaje hałas z ulicy.

Istotną wadą instalacji jest to, że niezależnie od liczby osób przebywających w domu wentylować trzeba cały dom. Można wyposażyć system w automatyczne urządzenie pozwalające regulować intensywność wymiany powietrza, dostosowując ją do wykorzystania pomieszczeń, jednak to podniesie koszt całej instalacji.

Minusem jest także konieczność rozprowadzenia kanałów wentylacyjnych w budynku, przez co zajęta zostaje przestrzeń w rogach ścian i sufitów w pomieszczeniach.

Komentarze

  • Jano 2018-12-03T12:47:41Z

    Trzeba też pamiętać o tym, że musimy utrzymywać temperaturę powyżej 10 st. więc jeżeli jest to dom szkieletowy z którego korzystamy okolicznościowe, to zima mamy dodatkowy koszt.

    • Franek 2018-05-26T06:50:20Z

      Ale lipa!

      • Jola 2018-04-13T15:27:27Z

        Mam reku. Nigdy więcej zwykłej wentylacji grawitacyjnej. Sorry Eva ale bzdury piszesz.

        • Eva 2018-01-25T08:44:07Z

          To jest kolejne naciągane ludzi na wydawanie pieniędzy. Mam rekuperacje w domu i co za tym idzie w domu jest pełno czarnego pyłu nie można się ho pozbyć wytrę rano a po południu wszystko jest tak jak bym nie wycierała masakra jakaś szczeże nie POLECAM

          • Jerzy 2022-01-17T01:47:48.378Z

            może problem tkwi w nieszczelnościach dzrzwi i okien, bo sprawnie działający i regularnie serwisowany filtr nie powinien przepuścuić pyłu.

            • Redd 2018-03-10T06:42:46Z

              Nie wiem gdzie mieszkasz, ale do rekuperatora dtosuje sie filtry i to o czym piszesz, nie wystepuje... Nazwijmy rzeczy po imieniu: "PISZESZ BZDURY"

              • Bob 2019-08-27T09:31:20Z

                Pytanie zasadnicze - czy po uruchomieniu instalacji jesteś w stanie zapewnić jej nieprzerwaną pracę i ile to będzie kosztować (UPS-y, koszt instalacji, koszt nieprzerwanej pracy itp.). Bo wystarczy dzień czy dwa przerwy i nikt nie jest w stanie zapewnić czystego od nadmiaru mikroorganizmów powietrza, czyli zdrowia. Pył o którym pisze Eva to pikuś bo to widać i bez problemu dobra filtracja to powstrzyma. Ale znając funkcjonowanie zarówno biologii jak i techniki mogę stwierdzić jedno - nie ma taka instalacja logicznego uzasadnienia poza pewną formą wygody bardzo kosztowną po kilku latach.