Mieszkanie dla zmagających się z alergią

Alergia powodowana jest nie tylko przez pyłki roślin czy sierść, ale i wyposażenie czy wykończenie domu, w którym przebywa osoba uczulona. Jak zaplanować więc mieszkanie, które będzie bezpieczne dla alergika? Zobaczcie sprawdzone wskazówki w artykule.

Mieszkanie bezpieczne dla alergików
Mieszkanie bezpieczne dla alergików

Samo utrzymanie czystości w mieszkaniu alergika nie wystarczy, aby w znacznym stopniu zminimalizować występowanie alergenów. Ważny jest także dobór odpowiednich sprzętów stworzonych z myślą o osobach uczulonych na kurz i roztocza.

Dowiedzione jest, że alergię powoduje m.in. przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach, w których zastosowano syntetyczne materiały. Tworzą one bowiem sztuczny mikroklimat, a w połączeniu z brakiem dobrej wentylacji, mogą wręcz niszczyć nasz system immunologiczny odpowiedzialny za odporność organizmu. Zobacz więc poniżej, jak urządzić salon, sypialnię i pozostałe pomieszczenia, aby nie zagrażały zdrowiu Twojemu i rodziny.

Krok 1: Wykończenie podłogi w salonie a alergia

Po pierwsze zrezygnuj z wykładziny. Gromadzi się w niej bowiem kurz i roztocza. Zamiast tego wybierz podłogę z litego drewna – jest ona znacznie droższa, ale warto oszczędzić na innych elementach wyposażenia i przeznaczyć fundusze na „zdrową” podłogę. Jeśli chcesz położyć dywan w salonie, wybierz taki, który jest wykonany z bawełny (takie dywaniki można nawet prać w pralce). Czyszczenie takiego dywanu w wysokiej temperaturze (60 st. C) z użyciem proszku hipoalergicznego, zagwarantuje usunięcie wszystkich zanieczyszczeń i alergenów.

Uwaga! Stroń od dywanów wełnianych! Można je prać tylko na sucho, a powierzchnia takiego dywanu jest spryskiwana rozpuszczalnikami (te zaś zawierają jonizatory).

Krok 2: Wykończenie ścian bezpieczne dla alergików

Dużym zagrożeniem dla alergików są substancje stosowane w składach farb i lakierów (także klejów i uszczelniaczy). Te substancje określane są jako Lotne Związki Organiczne, czyli w skrócie LZO. Dopuszczalna ich wartość według polskiego prawa, to dla farb matowych do wnętrz wynosi maksymalnie 30g/l LZO. Jednak te związki znajdują się w większości farb dostępnych na rynku, dlatego zanim jakąś kupisz sprawdź, czy farba posiada atesty ekologiczne. Takie farby oznaczone są certyfikatem EU Ecolabel. Jeszcze lepiej, jeśli farba będzie posiadać rekomendacje Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

Dla osób z alergią najlepiej wybrać farby zmywalne – na nich nie będzie tak mocno osadzać się kurz, a także łatwo go usuniemy. Pamiętaj, by unikać materiałów mineralnych – na nich gromadzi się najwięcej zanieczyszczeń. Warto pomyśleć o zakupie tzw. farb wodorozcieńczalnych. Nie zawierają one bowiem rozpuszczalników i amoniaku. Sama faktura ścian nie pozostaje również bez znaczenia. Każda szczelina czy nierówność obecna w ścianie staje się potencjalnym siedliskiem dla alergenów. Z tego też względu warto zrezygnować z tapetowania ścian czy pokrywania ich ozdobnymi tynkami z wypukłą strukturą.

Jeżeli chodzi o ściany, to należy zadbać, aby były one przede wszystkim pozbawione wilgoci, gdyż stanowi ona znakomite środowisko dla grzybów pleśniowych. Idealne do rozwoju takich mikroorganizmów są ciemne i słabo wentylowane miejsca, bardzo często zawierające elementy drewniane. Aby ustrzec się przed rozwojem grzyba domowego, warto zadbać o częste wietrzenie pomieszczeń, a w przypadku drewnianych elementów o odpowiednią impregnację preparatami przeciw grzybom. Należy o tym pamiętać szczególne w trakcie adaptacji poddasza, które zawiera szereg drewnianych elementów konstrukcyjnych.

Do chemii budowlanej, prócz farb, zaliczają się także fugi, masy uszczelniające czy kleje. Przed ich zakupem zawsze sprawdzaj, czy posiadają certyfikaty, takie jak np. GEV EMICODE na poziomie EC1 i EC1+.

Krok 3: Okna, czyli prawidłowa wentylacja pokoju

Okna powinny być jednym z elementów naturalnej wentylacji. Najbezpieczniejsze dla alergików są okna, które posiadają nawiewniki oraz opcję mikrouchylania. Hitem ostatnich lat są z kolei okna "samoczyszczące" - dla alergików to zdecydowanie najlepszy wybór. Warto również pomyśleć o dobrej lokalizacji okien względem stron świata. Strona południowa np. ogranicza rozwój roztoczy, ponieważ tam słońce świeci najmocniej i najdłużej.

Poza wyborem dobrych okien i ich regularnego czyszczenia przynajmniej, aby raz dziennie otwierać okna w celu przewietrzenia pomieszczenia. Warto zainstalować w oknie rolety – nie gromadzi się bowiem na nich kurz tak mocno, jak na zasłonach. Jeśli jednak nie chcesz rezygnować z zasłon, kup takie, które są wykonane z materiałów lekkich (bawełna czy muślin).

Mieszkanie bezpieczne dla alergików
Mieszkanie bezpieczne dla alergików

Krok 4: Wykończenie i aranżacja antyalergicznej łazienki

Łazienka jest miejscem, w którym szczególnie mocno gromadzi się wilgoć, a roztocza mają ułatwiony rozwój. Dlatego o to miejsce zadbaj szczególnie. Oto kilka rad, których zastosowanie sprawi, że ograniczysz ryzyko zaistnienia mikroorganizmów powodujących reakcje alergiczne:

  • zainstaluj w łazience wentylator wywiewny o dużej mocy,
  • podłogę wykończ twardym materiałem: zaimpregnowanym drewnem, płytkami ceramicznymi lub ewentualnie PCW czy linoleum,
  • dywaniki łazienkowe powinny być wykonane z bawełny, aby można było je prać w temperaturze 60 st. C,
  • ściany i sufit wykończ kaflami lub farbą wodoodporną,
  • wokół wanny i w kabinie prysznicowej koniecznie połóż kafelki – zapobiegną wnikaniu wilgoci i rozwojowi pleśni,
  • jeżeli chcesz kupić zasłonę prysznicową, wybierz taką, która wykonana jest z szybkoschnącego materiału lub nawet tworzywa „antypleśniowego”,
  • jeżeli brodzik chcesz zabudować trwalszym materiałem, wybierz szkło hartowane – jego utrzymanie w czystości jest łatwiejsze.

Krok 5: Meble bezpieczne dla alergików

W kwestii wyboru szaf i różnego rodzaju szafek, komód czy witryn, najlepiej kupować meble z litego drewna, które są laminowane np. plastikiem. Wybierając meble unikaj otwartych półek – na nich może zalegać kurz. Warto zabudować całe ściany – od podłogi po sufit. Z kolei regały na książki powinny posiadać przeszklenia chroniące przed kurzeniem.

Unikaj tzw. „zbieractwa” różnego rodzaju pamiątek i dekoracji – są one siedliskiem kurzu i pyłu oraz nie zawsze są łatwe w dokładnym wyczyszczeniu.

Kolejny etap to wybór kanap, sof i foteli, czyli mebli wypoczynkowych. Z tego wyposażenia korzystamy najczęściej, oglądając telewizję lub spędzając czas z bliskimi. Dlatego szczególnie ważne jest zadbanie o odpowiedni materiał obiciowy. Dla alergików najbardziej polecamy skórę lub winyl. Jeśli nie chcesz inwestować tak dużych środków na komplet wypoczynkowy, możesz nałożyć na zwykłe tapicerskie obicia kapy (narzuty) z bawełny, które później będzie można prać. Takie pranie powinno się wykonywać nawet raz w tygodniu! To samo dotyczy innych tekstyliów w salonie – szczególnie poduszek. Mogą być one wykonane z bawełny lub flaneli.

I ostatnia, ale bardzo ważna kwestia – urządzenie sypialni. Tutaj – poza powyższymi zasadami – szczególnie ważny jest wybór materaca na ramę łóżka. Najzdrowsze dla alergika materace wykonane są z gąbki i pianek poliuretanowych. Ich pokrowce zwykle mają taką powierzchnie, z której łatwo jest zetrzeć zanieczyszczenia. Zdecydowanie wystrzegaj się materacy z wełną albo trawą morską. Nie zapominaj o odpowiedniej higienie – spryskuj co 2 miesiące cały materac aerozolem usuwającym roztocza. Dobrym sposobem jest posypywanie materaca suchą sodą oczyszczoną i pozostawianie go na ok. 2 godziny raz w miesiącu. Po upływie 2 godzin możesz usunąć sodę z pomocą odkurzacza. Taki zabieg odświeży materac i usunie wszystkie bakterie i roztocza znajdujące się w materiale.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.