Domy z bali – czy warto budować? Opinie, projekty

Jakie są zalety domów z bali? Czy drewno rzeczywiście reguluje wilgotność powietrza i jest dobrym izolatorem ciepła? Zapoznajcie się z artykułem oraz z wybranymi projektami domów z bali.

 

Jakie są zalety domu z bali?

Domy z drewna stają się z roku na rok coraz bardziej popularne. I słusznie, ponieważ odnawialny charakter surowca daje wiele możliwości. Jest niedrogi, lekki i trwały, a na dodatek przyczynia się do ochrony naszego środowiska. Zanim bardziej szczegółowo odpowiemy na pytanie, czy warto budować domy z bali, przedstawimy krótko 10 niewątpliwych zalet drewna.

 • Drewno bardzo aktywnie oddycha.
 • Drewno ma doskonałe właściwości termoizolacyjne.
 • Drewno absorbuje szkodliwe substancje z otoczenia.
 • Drewno reguluje wilgotność powietrza.
 • Drewno zapewnia optymalny klimat pomieszczenia.
 • Drewno jest stosunkowo tanie.
 • Drewno umożliwia krótki okres budowy domu, co zmniejsza związane z budową koszty.
 • Drewno jest trwałe.
 • Drewno nadaje się do powtórnego wykorzystania.
 • Drewno jest eleganckie.

Dom z bali a regulacja wilgotności powietrza

Dzięki czynnej dyfuzji drewno budowlane reguluje automatycznie wilgotność powietrza w pomieszczeniu i utrzymuje je na stałym poziomie około 40%. Laicy określają zwykle to zjawisko, jako „klimat domu z drewna”. Dom z bali ma właściwości regulujące klimat. Naturalne drewno pochłania wilgoć, magazynuje ją i uwalnia, kiedy powietrze w pomieszczeniu staje się zbyt suche. Regulacja wilgotności powietrza jest szczególnie ważna dla naszych śluzówek i wspiera przez to zdrowie. 

Aby dom z bali zachował swoją naturalną zdolność dyfuzji i wykazywał tę ważną zaletę, trzeba zwracać uwagę na to, aby ściany nie zostały pokryte folią albo inną warstwą nieprzepuszczalną.

Dom z bali a szybkość budowy

W odróżnieniu od domów murowanych dom z bali wymaga jedynie wylania fundamentów. Dzięki temu, że zbędne są w tym wypadku liczne prace mokre, okres budowy domu skraca się znacznie i jest na dodatek niezależny od warunków pogodowych. Dom z bali można montować przez cały rok.

Pod pojęciem „bale” rozumie się kilka urodzajów elementów budowlanych:

 • bale pełne – tradycyjne, wykonane z jednego pnia drzewa, skłonne do wypaczeń,
 • bale klejone – elementy drewniane sklejone ze sobą, stabilne pod względem formy,
 • bale warstwowe – między zewnętrznymi warstwami drewna znajduje się warstwa izolacyjna.

W odróżnieniu od domu z kamieni i z betonu drewniany dom z bali nie ma fazy wysychania. Wnętrze domu może być wykańczane zaraz po wzniesieniu ścian. Elementy konstrukcyjne są przez producenta nie tylko wstępnie suszone, ale również przygotowane do montażu.

O łazience w domu z bali przeczytasz tutaj: https://jakbudowac.pl/Lazienka-z-w-domu-z-bali

Dom z bali a izolacja cieplna

Zawsze przytulnie i ciepło, a jednocześnie bez nadmiernych kosztów ogrzewania – to kolejne zalety domów z bali. Drewno odznacza się bardzo niską przewodnością cieplną, a tym samym jest doskonałym izolatorem. Bale drewniane wykazują ponadto bardzo wysoką pojemność cieplną. Znaczy to, że nagrzewając się, pochłaniają dużo ciepła, które potem powoli zwracają do otoczenia.

Doświadczenie pokazuje, że w obecnych warunkach klimatycznych wystarczająco ciepłe są domy z bali o grubości rzędu 30 cm. Duży wpływ na termoizolacyjność ścian z bali ma szczelność połączeń poszczególnych elementów. Do ocieplania ścian z bali drewnianych nie należy stosować materiałów typu styropian albo płyty poliuretanowe o zamkniętej budowie komórkowej, ponieważ na styku z drewnem będzie się skraplać para wodna.

Drewno znacznie wolniej niż inne materiały budowlane reaguje na zmiany temperatury: latem nagrzewa się wolno (wewnątrz panuje przyjemny chłód), a zimą powoli się ochładza. Dom z bali pozwala więc na oszczędności kosztów ogrzewania i ma przewagę nad innymi typami konstrukcji.

Długa żywotność domów z bali

Następną zaletą domów z bali jest ich długa żywotność. Dom wzniesiony z bali przetrwa kilka pokoleń i jest niezwykle trwały. Wprawdzie w pierwszych kilku latach drewno kurczy się i dom nieco osiada, ale po tym okresie jest całkowicie stabilny i odporny na wpływy atmosferyczne.

Niskie koszty urządzania wnętrza

Prace wykończeniowe domu z bali przebiegają bardzo szybko, ponieważ nie ma potrzeby tynkowania albo tapetowania ścian, a czyste drewno wygląda efektownie i estetycznie. Także instalacje nie muszą być prowadzone w betonowych ścianach i mocowane z wierceniem otworów i emisją pyłu. Rury instalacji sanitarnych są zwykle prowadzone w podłodze i narożnikach domu.

Ekologiczny charakter domów z bali

Naturalne drewno jest oczywiście samo w sobie materiałem ekologicznym, pochodzącym z zasobów odnawialnych. Na każdym etapie budowy i wykańczania domu można uczynić go jeszcze bardziej przyjaznym środowisku. Służy do tego między innymi:

 • wykorzystanie źródeł energii odnawialnej (baterie fotowoltaiczne, kolektory słoneczne),
 • izolacja z materiałów naturalnych,
 • wykorzystanie farb o minimalnej zawartości lotnych związków organicznych,
 • zbieranie wody deszczowej do podlewania ogrodu.

Domy z bali – projekty

Bardzo wygodną i korzystną cenowo opcją jest skorzystanie z gotowych projektów domów sporządzonych z myślą o technologii bali drewnianych. Zastosowanie konstrukcji z bali pociąga za sobą pewne specyficzne rozwiązania i ograniczenia w planowaniu przestrzennym. Nie każdy projekt domu da się przystosować do wykonania go w drewnie. Z tego względu konieczna jest współpraca między wykonawcą i architektem, który specjalizuje się w budowie domów z bali. Poniżej przedstawiamy 10 gotowych projektów domów z bali.

Projekt domu Chmielniki średnie r1

 

 

Projekt domu Zawoja dw6

 

Projekt domu Milicz 19

 

 

 

Projekt domu Wzięty - C199S

 

 

Projekt domu Rio 2 projekt domu z bali drewnianych

 

 

Projekt domu Trypolis 5 projekt domu z bali drewnianych

 

 

Projekt domu Olesno 51 dws

 

 

Projekt domu Osiek 39 dw

 
Projekt domu Gwarek bal

 

 

 

Projekt domu A-127 z bali

 

 

Budowa domów z bali – opinie

Poniżej przedstawiamy opinie użytkowników forów internetowych odnośnie do budowy domów z bali.

„Mój brat postawił dom z bali i jest bardzo zadowolony, wszystkim poleca teraz, jakbym miała działkę, to bym się nie zastanawiała" – źródło wypowiedzi: Forum Gazeta.

„Dom z bali jest mało ekonomicznym rozwiązaniem - droga budowa i eksploatacja oraz ubezpieczenie, dodatkowo problemy z odpowiednio sezonowanym drewnem to często spotykany problem" – źródło wypowiedzi: Forum Gazeta.

„Moim zdaniem największym problemem domu z bali jest słaba akustyka. Ja się w takich domach zawsze czuję jak na wakacjach nad morzem" – źródło wypowiedzi: Forum Gazeta.

„(...) ja też już od dłuższego czasu marzę o takim domu…naprawdę. Widzę w takich domach praktycznie same zalety. Są oryginalne, niepowtarzalne" – źródło wypowiedzi: Forum Interia.

„Jeżeli ktoś ma pieniądze to jak najbardziej. Wiadomo że i jego wykonanie trochę kosztuje i ekipa która go wykona (musi być naprawdę wyspecjalizowana)" – źródło wypowiedzi: Forum Interia.

Komentarze