Wykończenie domu z bali drewnianych

Kiedy wybudujemy już wymarzony dom, nadchodzi czas, aby zadbać o jego wykończenie. W przypadku domów z bali drewnianych wymaga to szczególnej uwagi i precyzji. Podstawową kwestią interesującą inwestorów są koszty. Wydatek, jaki poniosą właściciele domów drewnianych, będzie zależał przede wszystkim od rodzaju materiałów.

Biorąc pod uwagę różnorodność oferowanych materiałów, nie da się jednoznacznie określić kosztu wykończenia domu. Zakres cenowy za 1 m² w przypadku budynku z bala o grubości 16 cm w stanie surowym wynosi około 900–1050 zł, przy czym koszt wykończonego budynku to minimum 2200 zł za 1 m², a średnio od 2400 do 2800 zł za 1 m². Z tego powodu często proponuje się, aby wybrać projekt domu w określonej firmie i ustalić zakres prac oraz rodzaje materiałów i wykończeń. Staje się to bazą, która posłuży do wyliczenia dokładnych kosztów.

Sprawna wentylacja

Podczas wykonywania prac ociepleniowych warto dostosować się do zaleceń producenta. Podstawową kwestią, o której nie można zapomnieć, prowadząc prace wykończeniowe tuż po zmontowaniu domu, jest zapewnienie pomieszczeniom właściwej wentylacji. Oznacza to wykonanie otworów wentylacyjnych, szczególnie w szczytach dachu. Ponadto nie należy zaklejać folią otworów okiennych i drzwiowych.

Ocieplenie budynku

Dbając o ocieplenie domu zbudowanego z drewna, podobnie jak w przypadku budynków murowanych, warto wykonać je od strony zewnętrznej. W tym celu można użyć wełny mineralnej o grubości 8–10 cm ułożonej między drewnianymi łatami przybitymi poprzez podkładki dystansowe do ściany. Do łat mocowana jest tzw. wiatroizolacja, czyli folia o wysokiej przepuszczalności pary. Umożliwia ona odprowadzenie pary wodnej oraz chroni wełnę przed zamoczeniem. W miejscach jej mocowania nabija się dodatkowe listwy dystansowe o grubości 2,5–3 cm, do których mocowane są deski elewacyjne, a utworzona pod nimi pusta przestrzeń pozwala na wentylację pod poszyciem.

Wykończenie podłóg, ścian i sufitów

W celu wykończenia podłóg można wykorzystać płytki ceramiczne. W kuchni, korytarzu czy łazience okażą się bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem. W pozostałych pomieszczeniach można posłużyć się deskami, które zadbają o odpowiedni klimat wnętrza.

Do wykończenia ścian i sufitów stosuje się zwykle materiał z desek, boazerii oraz płyt gipsowo-kartonowych. Istnieje możliwość ułożenia drewnianych paneli będących imitacją bali. W budynkach o nieocieplanych ścianach wewnętrznych maluje się je bezbarwnym lakierem akrylowym lub pokrywa woskiem.

Drewniane okna i drzwi

Okna domów z bali są zazwyczaj zrobione z drewna mahoniowego lub sosnowego o zespolonych szybach. Mogą one być jedno- lub dwukomorowe. Zazwyczaj są to okna uchylno-rozwieralne lub rozwieralne. Przeważnie montowane są do ścian za pomocą tak zwanych ślizgów, dając możliwość niezależnej pracy ścian domu i okien. Istnieje możliwość zamówienia okien z dodatkowymi akcesoriami, czyli szczeblinami. Co więcej, w ofercie niektórych firm możemy znaleźć również drewniane okiennice.

Drzwi wykonane z drewna mogą posiadać przeszklenia lub być pełne, lakierowane lub surowe. Drzwi wejściowe najlepiej poddać impregnacji i lakierowaniu oraz ociepleniu.

Schody na zamówienie

Jeżeli interesuje nas materiał, z jakiego wykonane są schody, to zazwyczaj jest nim drewno sosnowe, lecz w sprzedaży można otrzymać schody z innego gatunku drewna. Poszczególne wzory poręczy balustrady i tralek zazwyczaj ustala się indywidualnie.

Komentarze

  • Rogala 2012-07-18T06:56:59Z

    Mi się bardzo podoba połączenie drewna z kamieniem, jeżeli chodzi o wykończenie to np. już w łazience nie sprawdzi się drewno, bo tam jest wilgoć dlatego odpowiedni będzie jakiś kamień.