Łazienka w domu z bali

Nadmiar wilgoci nie jest pożądanym zjawiskiem ani w domu murowanym, ani w budynku z bali drewnianych, ani w żadnym innym. Może skutkować wykwitami na ścianach – wątpliwymi dekoracyjnie i niekorzystnymi dla zdrowia.

Najbardziej narażone na zmaganie się z nieprzyjemnymi efektami zawilgocenia - powstawaniem pleśni czy grzybów na ścianach - są takie pomieszczenia jak kuchnia i łazienka. W domach z bali obawy może budzić skuteczność zabezpieczenia łazienki przed wilgocią. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że bezpieczniejsze pod tym względem są drewniane domy szkieletowe, w rzeczywistości jednak jest odwrotnie.

W domach z bali pomiędzy warstwami drewna w ścianach umieszcza się wypełnienie termiczne, które przyczynia się do jeszcze lepszego wykorzystania naturalnej właściwości drewna – tzw. oddychania.

Drewniane bale posiadają bowiem tę zaletę, że pochłaniają nadmiar wilgoci i następnie oddają ją na zewnątrz. Konstrukcja domów z bali pozwala na dobre wykorzystanie tej właściwości drewna. W pomieszczeniach narażonych na zwiększony poziom wilgoci to jednak nie wystarczy. Ważne jest także zapewnienie odpowiedniej wentylacji. W łazienkach w domach z bali niezbędną instalację wentylacyjną warto dodatkowo uzupełnić o okno.

Okno przyda się w łazience jako uzupełnienie systemu wentylacji
Okno przyda się w łazience jako uzupełnienie systemu wentylacji

Impregnacja i hydroizolacja

W każdym pomieszczeniu, a zwłaszcza w łazience, drewno należy odpowiednio zaimpregnować. Przed wilgocią dobrze zabezpieczy je warstwa specjalnego oleju. W miejscach najbardziej zawilgoconych, przy prysznicu czy umywalce, do bali mocuje się materiały odporne na wilgoć. Większe panele można zamontować na ruszcie, odsuniętym od ściany na odelgłość, która umożliwia swobodną cyrkulację powietrza. Łazienkę w domu z bali można też wykończyć podobnie jak w domu szkieletowym. W tym celu na ścianach z bali montuje się konstrukcje szkieletowe z płyt g-k. Do hydroizolacji łazienki zazwyczaj używa się wówczas wodoszczelnej zaprawy cementowej lub płynnej folii elastycznej oraz taśm i pierścieni uszczelniających.

Do wykonania podłogi poleca się płyty gipsowo-włóknowe, a nie płyty g-k, które są mniej odporne na wilgoć. Płyty należy zagruntować oraz zabezpieczyć płynną folią. Zamiast płyt gipsowo-włóknowych można też zastosować płyty cementowe lub gotowe podkłady pod kabiny prysznicowe. Zabudowa powinna następnie zostać uszczelniana preparatem hydroizolacyjnym.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.