Jak dobrać drzwi wewnętrzne do wystroju domu?

Drzwi wewnętrzne przede wszystkim oddzielają pomieszczenia, zapewniając intymność domownikom. Poza tym chronią przed hałasem, zapachami przenoszącymi się z kuchni, a także pozwalają zachować w pokoju temperaturę odpowiednią dla mieszkańców. Dopełniają styl wnętrza eleganckim, dopasowanym do klimatu pomieszczeń wyglądem.

Drzwi stanowią element wykończenia wnętrza. Ich wygląd wpływa na charakter pomieszczeń, dlatego pierwsze, na co zwracamy uwagę, wybierając rodzaj drzwi, to ich wygląd oraz jakość wykonania, czyli to, co możemy sprawdzić na miejscu w sklepie lub u producenta. Jednak należy pamiętać, że wybór drzwi powinien także uwzględniać ich budowę, materiał, z którego zostały wykonane, sposób wykończenia określający sposób ich konserwacji, a także przeznaczenie.

Skuteczna przegroda między pokojami

Drzwi wewnętrzne zapewniają prywatność domownikom, którzy chcą się osłonić przed wzrokiem pozostałych mieszkańców czy gości przebywających w domu, chronią przed hałasem pokoje, w których pożądana jest cisza i spokój, czyli na przykład w gabinecie czy sypialni

dzieci, a także oddzielają pomieszczenia ogrzewane od nieogrzewanych, umożliwiając zachowanie optymalnej dla domowników temperatury w pokojach używanych na co dzień. Poza tym zapobiegają przenoszeniu się zapachów przygotowywanych potraw z kuchni do pozostałych pomieszczeń.

Rodzaje drzwi wewnętrznych

Wybierając rodzaj drzwi, musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim ilość miejsca na ich otwieranie. Najbardziej popularne są drzwi rozwieralne, które wymagają przestrzeni, by móc je otworzyć. Mogą być lewe lub prawe w zależności od kierunku otwierania oraz miejsca umieszczenia zawiasów. Drzwi lewe otwierane są lewą ręką do siebie zgodnie z ruchem wskazówek zegara, prawe – prawą ręką w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Podobne są drzwi wahadłowe, które zamykają się samoczynnie ruchem wahadłowym. W przypadku gdy w pomieszczeniu nie ma miejsca na zamontowanie tradycyjnych drzwi rozwieralnych, często wybierane są drzwi przesuwne, które przesuwają się po szynie, zachodząc na ścianę lub chowając się w niej. W pierwszym przypadku po otworzeniu drzwi będą one przylegały po jednej stronie ściany, dlatego nie mogą być ustawione w tym miejscu meble. Kłopotu z umeblowaniem i wykorzystaniem przestrzeni nie będzie, kiedy wstawimy drzwi chowające się w ścianie. Nie mogą one jednak być zamontowane w każdej ścianie – ważna jest jej odpowiednia grubość. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem w pokojach o niewielkiej powierzchni są drzwi składane łamane lub harmonijkowe. Składają się one jak harmonijka, dzięki czemu zajmują mało miejsca. Po rozłożeniu wyglądają jak drzwi tradycyjne. Nie ograniczają przestrzeni, nie wymagają pozostawienia do ich otwarcia wolnej powierzchni ściany, dzięki czemu możemy dowolnie umeblować pokój. Drzwi harmonijkowe w odróżnieniu od łamanych składają się z większej ilości wąskich elementów. Montując drzwi składane, należy pamiętać o tym, że po otwarciu zajmą one część otworu drzwiowego, zmniejszy się więc jego szerokość. W dużych pomieszczeniach doskonale będą wyglądały drzwi dwuskrzydłowe, które możemy wybrać niezależnie od rodzaju. Montowane są najczęściej w pokojach pełniących funkcję reprezentacyjną, gdzie przyjmujemy gości. Zainstalowane między jadalnią a salonem pozwolą oddzielić strefę wypoczynkową od gościnnej, zaś zlokalizowane między jadalnią a kuchnią osłonią widok kuchni ze zlewem pełnym brudnych naczyń przed wzrokiem gości. Po otwarciu pomieszczenia łączą się, tworząc przestronną strefę dzienną.

Wewnętrzne drzwi pełne stosowane są szczególnie w tych pokojach, które wymagają oddzielenia, zapewniając intymność mieszkańcom. Sprawdzają się szczególnie w pomieszczeniach, do których nie powinny docierać hałasy z innych części domu. Zamknięte tworzą barierę, chroniąc przed niepożądanym wzrokiem domowników czy gości przebywających w domu. Drzwi z przeszkleniami doświetlają wnętrza. W zależności od grubości zastosowanego szkła i jego faktury zmienia się natężenie wpadającego do pomieszczeń światła, a także jego jakość, dzięki czemu możliwe jest stworzenie indywidualnego charakteru wnętrza. Przeszklenia dają efekt łączenia pomieszczeń, zapewniając intymność przy zastosowaniu odpowiedniego szkła. Dobrym rozwiązaniem stosowanym w łazienkach są drzwi z przeszkleniami w górnej ich części, dzięki czemu światło będzie wpadało do pomieszczenia, jednak wnętrze będzie osłonięte.

Komentarze