Rodzaje drzwi wewnętrznych - czym należy kierować się przy wyborze drzwi? Porady

Drzwi wewnętrzne powinny podkreślać charakter wnętrza, do którego je wstawiamy. Można wybrać takie same, neutralne drzwi do całego mieszkania lub domu albo postawić na inne drzwi wewnętrzne w każdym pomieszczeniu. Zanim jednak dokonasz wyboru, powinieneś dowiedzieć się, co jest w ofercie oraz jak różne typy drzwi sprawdzą się w różnych pomieszczeniach.

Jaki materiał na drzwi wybrać?
Jaki materiał na drzwi wybrać?

Weź pod uwagę sposób otwierania drzwi

Pierwszy podział drzwi bierze pod uwagę sposób, w jaki się otwierają. Najpowszechniej stosuje się drzwi uchylne, czyli takie, które otwierasz pociągając za klamkę. Drzwi te mogą otwierać się na prawo lub na lewo, do środka pomieszczenia lub na zewnątrz. Najczęściej występują w szerokości 80 cm, ale bez większych problemów można kupić też drzwi szersze (90) cm i węższe (70 i 60 cm). Takie klasyczne drzwi zajmują dość dużo miejsca i należy poświęcić wystarczająco dużo czasu, by przemyśleć układ pomieszczeń. Błędem jest takie zaplanowanie korytarza, by drzwi zderzały się ze sobą lub zostawiały tylko kilka centymetrów marginesu przy jednoczesnym otwarciu.

Drugi typ, który zyskuje na popularności, to drzwi przesuwne, które mogą chować się w ścianie za pomocą specjalnych kieszeni lub przesuwać po zewnętrznej warstwie ściany za pomocą specjalnych prowadnic. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić miejsce, którego wymagają drzwi uchylne. To także rozwiązanie bardzo nowoczesne. Zamontowanie dwuskrzydłowych drzwi przesuwnych pomiędzy dwoma pomieszczeniami (np. między salonem a jadalnią) pozwala na szybkie połączenie dwóch pomieszczeń w jedno, o bardzo dużej powierzchni. By drzwi chowały się wewnątrz ściany, należy je zaplanować już na etapie budowy/remontu, żeby umieścić specjalne kieszenie w ścianie.

Podobne zalety mają drzwi harmonijkowe. Nie zabierają one cennego miejsca na przedpokoju czy w pokoju, ale nie potrzebują też prowadnic, tak jak drzwi przesuwne. Można je więc zamontować nawet na bardzo wąskim kawałku ściany, gdzie nic poza drzwiami się już nie zmieści. Drzwi harmonijkowe można zamontować również zamiast drzwi uchylnych do szafy, np. gdy w wąskiej sypialni chcemy jeszcze zmieścić szafę na ubrania. Drzwi harmonijkowe mogą być wykonane z drewna, tworzywa sztucznego, szkła lub łączyć różne te materiały. Ich wadą jest to, że nie zapewniają takiej prywatności i odcięcia jak tradycyjne drzwi uchylne.

Wybór drzwi do mieszkania i domu
Wybór drzwi do mieszkania i domu

Drzwi - jaki materiał wybrać?

Drzwi mogą być wykonane z różnorodnych materiałów. Lite drewno, sklejka, płyta MDF - na rynku znajdziemy wiele wariantów, kolorów i stylów. Jak więc zdecydować się na te “właściwe”?

Z pewnością drzwi są ważnym elementem wykończenia pomieszczenia. Dlatego ich kolor i materiał powinien powtarzać się w pomieszczeniu - np. na ścianie, w zasłonach czy dywanie. Podobnie w przypadku wykorzystanego materiału - jeżeli w pokoju królują naturalne surowce jak drewno czy kamień, drzwi z płyty MDF będą wyglądały nienaturalnie.

Drzwi z drewna wykonywane są zazwyczaj z klejonych warstw. Dzięki temu są bardziej odporne na odkształcanie. Niewątpliwą zaletą drzwi drewnianych jest ich niepowtarzalność - każda deska ma swój unikalny układ słojów czy naturalnych wypaczeń. Dodatkową zaletą jest to, że drewno można naprawiać, szlifować i wykańczać różnorodnymi materiałami - jak bejca, olej czy lakier. Dzięki temu po latach i zmianie wyglądu pokoju, będzie można znowu dopasować drzwi do jego wystroju. Tańszą opcją, która zapewni podobne wrażenia estetyczne, są drzwi wykończone okleiną. Tych jednak nie da się naprawić po uszkodzeniu mechanicznym.

Drzwi mogą być też wykonane z płyt drewnopodobnych: MDF i HDF. Płyty HDF mają gęstość wyższą niż naturalnego drewna, są więc bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne. Mogą więc dobrze służyć w korytarzu i w innych ciągach komunikacyjnych, w których będziesz często przeprowadzać rower czy inne ciężkie i potencjalnie niebezpieczne przedmioty.

Drzwi mogą być wykonane z różnorodnych materiałów
Drzwi mogą być wykonane z różnorodnych materiałów

Drzwi mogą być też wykonane z metalu. W ten sposób zazwyczaj odgradza się dom od piwnicy czy garażu. Metalowe drzwi są bardziej odporne na włamania. Zabezpieczają też dom przed wychłodzeniem do nieogrzewanych części domu.

Drzwi dźwiękoszczelne są wypełnione pianką poliuretanową lub płytą otworowo-wiórową. To świetny pomysł, by zamontować je w drzwiach do gabinetu, jeżeli pracującej tam osobie przeszkadza hałas pozostałych domowników, co może być szczególnie przydatne w czasie pracy i nauki zdalnej) lub do garażu czy pralni.

Pełne czy przeszklone

Drzwi wewnętrzne mają za zadanie zapewnienie prywatności. Drzwi pełne ją gwarantują i dlatego świetnie nadają się do sypialni czy pokoju dziecka. Odcinają dopływ światła z korytarza oraz wyciszają odgłosy. Ale nie zawsze jest to konieczne. W kuchni, jadalni czy salonie wystarczające mogą się okazać drzwi przeszklone, w których część, pół lub nawet prawie całe skrzydło jest przeszklone. Szkło może być matowe lub czyste, w zależności od tego, jak bardzo chcemy odseparować dane pomieszczenie. Tego typu drzwi nadają pomieszczeniom lekkości i wyjątkowości. Drzwi z matowym przeszkleniem często stosuje się w małych i ciemnych łazienkach, jako dodatkowe doświetlenie. Decydując się na drzwi łazienkowe oczywiście należy pamiętać o dodatkowej kratce wentylacyjnej lub wycięciu w dolnej części drzwi.

Odpowiednie dobranie drzwi do mieszkania i domu to kluczowy element aranżacji wnętrza. Tam, gdzie z korytarza wchodzi się do kilku pomieszczeń, najlepiej będą wyglądać takie same drzwi. Da to poczucie porządku i harmonii. Drzwi będą musiały być wtedy wystarczająco neutralne, by pasowały do wszystkich wnętrz.

Drzwi do domu - pomagamy w wyborze!
Drzwi do domu - pomagamy w wyborze!

Model drzwi odpowiedni do wnętrza

Kiedy drzwi prowadzą bezpośrednio z jednego pomieszczenia do drugiego można zdecydować się inny model, bardziej odpowiedni dla danego wnętrza.

Sprawą nie mniej ważną od skrzydła drzwi, jest wybór odpowiedniej ościeżnicy, czyli tego, co znajduje się na ścianie naokoło otworu drzwiowego. Standardowym rozwiązaniem jest ościeżnica stała, którą po prostu montuje się do ściany. Ościeżnica bezprzylgowa natomiast znajduje się w ścianie, dzięki czemu po zamknięciu drzwi doskonale licują się ze ścianą. Jeżeli mają kolor taki lub podobny jak ściana, stają się bardzo mało widoczne i dyskretne. Idealnie sprawdzą się w nowoczesnych i minimalistycznych pomieszczeniach.

Komentarze