Drzwi harmonijkowe – budowa, zastosowanie, wady i zalety

Drzwi harmonijkowe wewnętrzne polecane są zwłaszcza do niewielkich wnętrz ze względu na ich kompaktowość i mechanizm działania. Panele drzwiowe mogą być wykonywane z różnych materiałów, a także występować w wersji pełnej i przeszklonej. Natomiast montaż drzwi harmonijkowych nie jest skomplikowany, dzięki czemu wykonamy go samodzielnie. Poznajcie wady i zalety drzwi harmonijkowych oraz dowiedzcie się więcej o ich zastosowaniu.

Białe drzwi harmonijkowe
MGProjekt
Drzwi harmonijkowe – budowa, zastosowanie, wady i zalety

Drzwi harmonijkowe wewnętrzne – czym się charakteryzują?

Drzwi harmonijkowe wewnętrzne, jak sama ich nazwa wskazuje, swoim wyglądem przypominają harmonijkę, która składa się i rozkłada podczas otwierania i zamykania drzwi.

Drzwi harmonijkowe zbudowane są z elementów, fachowo nazywanych lamelami, które połączone są ze sobą elastyczną taśmą wykonywaną z płótna lub tworzywa umożliwiającego ich wygodne przesuwanie (możliwe jest również połączenie za pomocą stalowych zawiasów). Same lamele produkowane są z: tworzyw sztucznych, płyt drewnopodobnych, naturalnego drewna. 

Uwaga: Drzwi harmonijkowe a drzwi składane (łamane) to odmienny rodzaj drzwi wewnętrznych. W przypadku drzwi harmonijkowych prowadnica przykręcana jest do nadproża.

Każdy składany lamel wyposażony jest w osobny wózek lub w zawieszkę, dzięki czemu możliwe jest poruszanie się drzwi po szynie górnej oraz po dolnej prowadnicy. Przy otwieraniu panele drzwiowe przesuwają się, nakładając się na siebie, a także składają się po jednej stronie futryny. Natomiast przy zamykaniu panele rozciągają się na całą szerokość wnęki i dotykają bocznej listwy.

Uwaga: Prowadnica do drzwi harmonijkowych może być wykonana ze stali lub z aluminium. Zdecydowanie częściej wybierane są jednak prowadnice aluminiowe ze względu na to, że zapewniają one ciche oraz lekkie przesuwanie drzwi.

Zwykle w komplecie z drzwiami harmonijkowymi kupuje się wspomniane już boczne listwy. Jedna z nich maskuje górną prowadnicę, natomiast w drugiej występuje tak zwany frez, czyli wpust, w który wsuwane są drzwi. To właśnie listwa boczna pozwala na ich szczelne domknięcie.

Uwaga: Boczne listwy instaluje się zarówno na ościeżnicach drewnianych, jak i metalowych.

Wymiary drzwi harmonijkowych

Grubość oraz szerokość paneli drzwi harmonijkowych zależna jest od danego modelu. Przyjmuje się jednak, że im grubsze jest skrzydło, tym drzwi będą bardziej wytrzymałe – grubość może wahać się od 5 do 10 centymetrów. Natomiast standardowa szerokość wynosi 10 centymetrów.

Wymiary drzwi harmonijkowych zależne są przede wszystkim od otworu drzwiowego. Standardowe drzwi mają najczęściej: 80 centymetrów, 90 centymetrów, 70 centymetrów. Natomiast długość to od około 202 do 210 centymetrów.

Przeczytaj również: Drzwi przesuwne – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Jakie są rodzaje drzwi harmonijkowych?

Drzwi harmonijkowe możemy podzielić ze względu na:

  • przeznaczenie (drzwi harmonijkowe wewnętrzne lub zewnętrzne),
  • kierunek ich otwierania (przesuwane od strony prawej lub od strony lewej),
  • stopień przeszklenia (drzwi harmonijkowe pełne lub z przeszkleniami),
  • materiał, z którego zostały wykonane.

Uwaga: Na rynku dostępne są również nowoczesne drzwi harmonijkowe wewnętrzne z zamkiem (klasyczny zamek z kluczykiem, zamek zatrzaskowy).

Drzwi harmonijkowe mogą być dodatkowo wyposażone w tak zwane stopery, czyli w blokadę otwartych drzwi.

Drzwi harmonijkowe pełne

Drzwi harmonijkowe pełne charakteryzują się tym, że w panelach nie występują przeszklenia. Te modele najczęściej stosowane są w pomieszczeniach, w których chcemy stworzyć prywatną przestrzeń, a także wyraźnie je oddzielić. W panelach mogą być umieszczane drewniane kasetony lub frezowania.

Drzwi harmonijkowe przeszklone

Drzwi harmonijkowe z przeszkleniami składają się z paneli ze szklanymi szybkami. Mogą być one całkowicie przezroczyste, matowe, mleczne, barwione. Co ważne, w panelach mogą występować również materiały, które jedynie imitują szkło. Ten model drzwi harmonijkowych sprawdza się zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach (przepuszczalność światła sprawia, że przestrzeń optycznie się powiększa), a także w tych, w których nie ma dostępu do naturalnego oświetlenia.

Drzwi harmonijkowe z tworzywa sztucznego

Drzwi harmonijkowe najczęściej produkowane są z takich tworzyw sztucznych jak PVC lub polistyren. Charakteryzują się one dość łatwym i szybkim montażem, lekkością, średnią trwałością, relatywnie niską ceną.

Uwaga: Aby powierzchnia drzwi harmonijkowych wykonywanych z tworzywa sztucznego była bardziej wytrzymała, to dodatkowo panele oklejane są specjalistyczną folią.

Panele z tworzywa sztucznego występują w szerokiej gamie kolorystycznej. Najczęściej jednak wybierane są modele, które imitują teksturę drewna.

Drzwi harmonijkowe z naturalnego drewna

Drzwi harmonijkowe powstają najczęściej z drewna sosnowego lub dębowego. Ważne jest, aby było ono suche i pozbawione sęków. Drzwi drewniane charakteryzują się wysoką ceną, z którą w parze idzie wysoka jakość, trwałość oraz estetyczny design.

Uwaga: Panele drzwi harmonijkowych mogą być dodatkowo wykończone lakierem, który podbije kolor drewna oraz uwydatni oryginalny rysunek słojów.

W przypadku drzwi harmonijkowych drewnianych połączenia zazwyczaj wykonywane są z płótna.

Drzwi harmonijkowe z płyt drewnopodobnych

Drzwi harmonijkowe wytwarzane są również z płyt wiórowych oklejonych dekoracyjnym laminatem (same płyty mogą być tłoczone lub gładkie). Płyty drewnopodobne (MDF/HDF) są tańsze niż naturalne drewno oraz bardziej atrakcyjne wizualnie niż modele wykonywane z tworzyw sztucznych. Przyjmuje się jednak, że odznaczają się one mniejszą trwałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne niż drzwi harmonijkowe drewniane oraz z tworzyw sztucznych.

Zobacz: Jakie są zalety i wady drzwi łamanych? Charakterystyka i zastosowanie

Drzwi harmonijkowe – zastosowanie

Nowoczesne drzwi harmonijkowe w sypialni
harmonijkowedrzwi
Nowoczesne drzwi harmonijkowe ze zdobieniem

Drzwi harmonijkowe przede wszystkim polecane są do małych wnętrz, w których nie istnieje możliwość montażu klasycznych skrzydeł drzwiowych. Modele harmonijkowe najczęściej wykorzystuje się na przykład w: korytarzach, przedpokojach, pomieszczeniach gospodarczych, garderobach, sypialniach.

Składany mechanizm drzwi harmonijkowych pozwoli nam zaoszczędzić miejsce, a także sprawi, że drzwi nie będą kolidować z meblami. Tak jak wspominaliśmy wyżej, ten rodzaj drzwi wewnętrznych zamyka się i otwiera wyłącznie w przestrzeni futryny drzwiowej. To odróżnia drzwi harmonijkowe od drzwi przesuwnych, których montaż wiąże się z zagospodarowaniem powierzchni ściany (drzwi przesuwne naścienne) oraz ze stworzeniem odpowiedniego otworu w jej wnętrzu (drzwi przesuwne chowane w ścianie). 

Za pomocą drzwi harmonijkowych możemy również przedzielić jedno większe pomieszczenie, na przykład: wydzielić część kuchenną z salonu, wydzielić gabinet z salonu, wydzielić jadalnię z kuchni.

Drzwi harmonijkowe mogą być montowane również w łazience – wówczas najlepiej wybrać modele wykonane z materiałów wodoodpornych. Co ważne, drzwi powinny być wyposażone w otwory wentylacyjne.

Uwaga: Pamiętajmy o tym, że po złożeniu drzwi harmonijkowe zmniejszają szerokość otworu drzwiowego.

Jakie są zalety i wady drzwi harmonijkowych?

Jedną z największych zalet wewnętrznych drzwi harmonijkowych jest ich funkcjonalność. Możemy je zamontować zarówno w wąskich i małych pomieszczeniach, jak i w dużych przestrzeniach, które  chcemy wydzielić. Na rynku dostępne są również modele dwuskrzydłowe osiągające nawet kilka metrów szerokości.

Drzwi harmonijkowe z przeszkleniami skutecznie doświetlają pomieszczenia, w których brakuje źródeł światła naturalnego, na przykład przedpokój, pomieszczenia użytkowe. Przeszklenia w lamelach pozwalają również optycznie powiększyć wnętrze. Drzwi harmonijkowe można zamontować również w szafach oraz w różnego rodzaju schowkach. 

Kolejną zaletą drzwi harmonijkowych jest ich łatwy montaż. Instalację z powodzeniem możemy przeprowadzić samemu. Co więcej, montaż tego rodzaju drzwi będzie łatwiejszy niż w przypadku klasycznych skrzydeł drzwiowych rozwieranych czy drzwi przesuwnych.

Drzwi harmonijkowe produkowane są z różnych materiałów oraz występują w szerokiej gamie kolorystycznej. Można również modyfikować ich rozmiar. Nowoczesne modele drzwi harmonijkowych odznaczają się oryginalnym wyglądem.

Drzwi harmonijkowe są również tańsze niż drzwi tradycyjnie rozwierane oraz przesuwne. Cena oczywiście zależna jest od wielu parametrów, w tym od materiału, z którego drzwi zostały wykonane.

Wady drzwi harmonijkowych

Natomiast największą wadą drzwi harmonijkowych jest słaba izolacja dźwięków. Drzwi nie ochronią także przed przeciągiem. 

Niska dźwiękoszczelność drzwi harmonijkowych wynika z ich konstrukcji. Lamele łączone są ze sobą w taki sposób, że zawsze znajdą się między nimi naturalne przerwy, przez które przedostają się dźwięki, a także powietrze. Nawet najgrubsze i najlepiej dopasowane drzwi harmonijkowe nigdy nie będą charakteryzować się taki samymi parametrami jak tradycyjne drzwi uchylne, dlatego też nie będą izolować wnętrza pod względem akustycznym w taki sam sposób.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.