Drzwi przesuwne oddzielające pomieszczenia
Drzwi przesuwne to znakomite rozwiązanie zwłaszcza do pomieszczeń o niewielkiej powierzchni, w których tradycyjne drzwi rozwieralne zajmowałyby zbyt dużo miejsca. W dużych pokojach zaś umożliwią dowolną, gustowną aranżację wnętrza.
Przesuwne drzwi sprawdzą się doskonale w pomieszczeniach, w których ważny jest każdy centymetr. Ponieważ nie zajmują miejsca podczas otwierania, po ich rozsunięciu zyskamy dodatkową przestrzeń do aranżacji, którą musielibyśmy pozostawić pustą w przypadku montażu tradycyjnych drzwi. Otwarte drzwi sprawiają, że sąsiednie pomieszczenia łączą się ze sobą, tworząc przestronne wnętrza. Pozwalają lepiej wykorzystać dostępną przestrzeń pomieszczeń. Drzwi przesuwne otwierają się wzdłuż linii ściany, przylegając do niej lub chowając się w niej. W pierwszym przypadku są widoczne skrzydła drzwi, w drugim – znikają one w specjalnej kasecie.
Drzwi przesuwane na ścianę
Drzwi, które przesuwają się na ścianę, widoczne są w jednym z sąsiadujących pomieszczeń. Odsuwają się na jedną stronę ściany. Gdy instalujemy drzwi przesuwne dwuskrzydłowe, skrzydła będą się rozsuwały w przeciwnym kierunku. Jeśli mamy do dyspozycji jedynie miejsce po jednej stronie ściany, możliwe jest zainstalowanie drzwi poruszających się po dwóch torach, gdzie jedno skrzydło będzie się chowało za drugim. Drzwi przesuwne można zamontować w dowolnym momencie, nawet wtedy, gdy ściany w domu są już postawione. Drzwi przesuwane są po prowadnicy, która jest zamontowana na ścianie ponad otworem drzwiowym lub – w przypadku gdy drzwi mają wysokość pomieszczenia – na
suficie. Mogą być przymocowane na ścianie niezależnie od jej rodzaju – zarówno na ścianie murowanej, jak i kartonowo-gipsowej. W przypadku drugiego wariantu należy zadbać o dodatkowe wzmocnienie ściany ceownikiem, by ściana wytrzymała dodatkowy ciężar. Kiedy chcemy drzwi zamocować na suficie, trzeba pamiętać, że nie można ich instalować na podwieszanej konstrukcji. Prowadnicę osłania się listwami maskującymi, które ukryją mniej estetyczną instalację. Drzwi przesuwne naścienne będą jednak zawsze widoczne. Ponadto odsuwają się na ścianę, w związku z czym musi ona pozostać pusta, nie można ustawić przy niej mebli ani zawiesić żadnych obrazów. Drzwi naścienne są najtańsze ze wszystkich dostępnych na rynku, poza tym są łatwe w montażu. Jednak przesuwane na ścianę odstają od niej o kilka milimetrów, przez co nie stanowią zbyt dobrego izolatora od dźwięków dobiegających z innych pomieszczeń.
Drzwi chowane w ścianie
Drzwi przesuwne chowane w ścianie są doskonałe zwłaszcza w domach, w których liczy się każdy centymetr. Skrzydło znikające w ścianie nie zabiera przestrzeni użytkowej we wnętrzu, dzięki czemu możliwe jest swobodne ustawienie mebli w obu sąsiadujących ze sobą pomieszczeniach czy zawieszenie na ścianach półek oraz obrazów. Należy jednak pamiętać, że montaż drzwi chowanych w ścianie trzeba zaplanować już na etapie projektowania domu, aby stawiając ściany działowe, możliwe było zainstalowanie w nich specjalnych kaset, w których chować się będą skrzydła drzwi. Kasety są zależne od rodzaju oraz grubości ścian, w których są montowane drzwi. Szerokość otworu drzwiowego należy dobrać według szerokości skrzydła – powinna być co najmniej dwukrotnie szersza niż szerokość skrzydła drzwi.
Drzwi naścienne ukryte
W przypadku, gdy niewidoczne po otwarciu drzwi przesuwne chcemy zamontować już po postawieniu ścian działowych, możliwe jest zainstalowane drzwi naściennych ukrytych, których system działania jest taki sam jak w drzwiach naściennych, zaś drzwi wyglądają jak te chowane w ścianach. Skrzydło drzwi naściennych przykrywa się dodatkową ścianką z płyt kartonowo-gipsowych, która może osłaniać same drzwi z prowadnicą (jednak wtedy na ścianie powstaje uskok o grubości skrzydła drzwi) lub być zrównana na całej powierzchni ściany. Drugie rozwiązanie sprawia, że tracimy część powierzchni pomieszczenia, niezwykle cenną zwłaszcza przy montażu mebli na wymiar. Drzwi zabudowane podwójną warstwą z płyt kartonowo-gipsowych będą bardziej wyciszały niż zwykłe drzwi naścienne. Jednak koszt zabudowy skrzydła drzwi, zwłaszcza gdy zrównana będzie z powierzchnią całej ściany, jest większy od wykonania drzwi naściennych.
Drzwi dwuskrzydłowe z jednym skrzydłem przesuwnym
Jeśli otwór drzwiowy jest przystosowany do wstawienia drzwi dwuskrzydłowych, możliwe będzie zamontowanie drzwi, których jedno skrzydło przesuwane po prowadnicy chowa się za drugim. Otwierane drzwi nie zajmą miejsca na ścianie, dzięki czemu można zawiesić na niej półki lub ustawić przy nich meble. Należy jednak pamiętać, że skrzydła drzwiowe będą zawsze widoczne, a przejście mimo szerokiego otworu drzwiowego będzie równe szerokości jednego skrzydła.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.