Drzwi przesuwne – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Drzwi przesuwne wewnętrzne dedykowane są nie tylko do małych pomieszczeń. Nowoczesne drzwi przesuwne odznaczają się oryginalnym designem oraz dostateczną izolacją akustyczną. Możemy je podzielić na dwie podstawowe grupy: drzwi przesuwne naścienne oraz drzwi przesuwne chowane w ścianie (inaczej kasetowe).

Drzwi przesuwne do łazienki
Drzwi przesuwne – jakie są ich rodzaje, na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Drzwi wewnętrzne przesuwne – czym się charakteryzują?

Otwieranie i zamykanie drzwi przesuwnych możliwe jest dzięki specjalnym szynom. Prowadnice dedykowane drzwiom przesuwnym mogą być montowane na suficie, a także na podłodze. Na rynku dominują jednak naścienne drzwi przesuwne mocowane do szyny górnej, która może być widoczna lub ukryta w maskownicy (jest to specjalna obudowa) oraz za listwą zewnętrzną.

Wbrew często powielanym mitom, drzwi przesuwne są stabilne i bezpieczne – nie grozi im na przykład samoistny demontaż podczas przeciągów.

Warto wiedzieć, że odpowiednio zaprojektowane i wymierzone drzwi wewnętrzne przesuwne również będą skutecznie chronić pomieszczenie przed hałasem. Mimo wszystko, jeżeli zależy nam na wysokiej izolacji dźwięku, to lepiej zdecydować się na klasycznie otwierane modele, które ze względu na konstrukcje będą lepiej wygłuszać pokoje.

Jakie są rodzaje drzwi przesuwnych?

Drzwi wewnętrzne przesuwne możemy podzielić między innymi ze względu na:

  • widoczność (drzwi przesuwne naścienne lub drzwi przesuwne chowane),
  • sposób montażu prowadnicy,
  • liczbę skrzydeł,
  • systemy przesuwania,
  • materiał.

Drzwi przesuwne naścienne

Drzwi przesuwne naścienne, jak sama nazwa wskazuje, widoczne są na ścianie. Przesuwają się po niej na specjalnych wózkach montowanych na prowadnicy, które mogą być ukryte pod maskownicą, lub widoczne – odgrywając rolę dekoracji.

Drzwi przesuwne naścienne można podzielić również na:

  • jednoskrzydłowe – skrzydło drzwi zasłania cały otwór drzwiowy w ścianie, natomiast drzwi otwierają się w jedną stronę,
  • dwuskrzydłowe – drzwi mogą otwierać się na dwie ściany lub na bardzo szeroki otwór drzwiowy. 

Zwłaszcza drzwi przesuwne naścienne z widocznym mechanizmem wózkowym od kilku lat wiodą prym w światowych trendach i wykorzystywane są we wnętrzach urządzanych w stylu industrialnym. Drzwi wyróżnia przede wszystkim widoczny system jezdny, w tym okucia i szyny. Najczęściej wybierane są do: łazienki, sypialni, garderoby, salonu. Można je osadzić samodzielnie.

Przeczytaj również: Rodzaje drzwi wewnętrznych - czym należy kierować się przy wyborze drzwi? Porady

Drzwi przesuwne chowane w ścianie (kasetowe, kopertowe)

Jak ich sama nazwa wskazuje, drzwi przesuwne po otwarciu są całkowicie niewidoczne, ponieważ ukrywa się je w ścianie, a dokładnie w kopercie umieszczonej wewnątrz ściany. Dzięki temu w pobliżu drzwi można swobodnie ustawić meble. Występują w wersji jednoskrzydłowej lub dwuskrzydłowej. W przypadku drzwi przesuwnych kopertowych dwuskrzydłowych konieczna jest budowa dwóch kopert po obu stronach ściany – wówczas drzwi otwierają się na dwie ściany.

Drzwi przesuwane chowane w ścianie nadają się do każdego pomieszczenia. Najczęściej jednak wybierane są do: salonu, korytarza, sypialni.

Ten rodzaj drzwi przesuwnych możemy również zamontować samodzielnie. Gotową kasetę do systemu przesuwnego najlepiej jest osadzić podczas murowania przegrody. Innym rozwiązaniem jest dostawienie kasety do istniejącej ściany.

Uwaga: Warto wiedzieć, że kasety występują w dwóch wariantach: z ościeżnicą oraz z opaskami maskującymi bez ościeżnicy. Modele bez systemów ościeżnicowych zaleca się zwłaszcza do wnętrz nowoczesnych. W obu przypadkach systemy należy wykończyć za pomocą tynku lub płyt kartonowo-gipsowych.

Drzwi przesuwne drewniane

Drzwi przesuwne drewniane, zarówno naścienne, jak i kopertowe, charakteryzują się dość wysoką ceną. W parze z nią idzie jednak jakość i wytrzymałość materiału. Pod uwagę należy wziąć również fakt, że drzwi drewniane są bardzo ciężkie, dlatego nie powinno się ich montować na ściankach działowych wykonywanych z płyt kartonowo-gipsowych.

Drzwi przesuwne szklane

Drzwi przesuwne szklane
Erkado
Drzwi przesuwne szklane wpasowują się zwłaszcza w nowoczesne aranżacje wnętrz

Drzwi przesuwne szklane występują w różnych wariantach, na przykład: ze szkłem transparentnym, ze szkłem matowym, ze szkłem mlecznym, ze szkłem kolorowym. Ten rodzaj drzwi przesuwnych jest oryginalny i dobrze skomponuje się z wieloma stylami aranżacyjnymi.

Drzwi przesuwne szklane są tańsze od modeli drewnianych. Pod uwagę jednak należy wziąć aspekty bezpieczeństwa, dlatego też odradza się szkło niskiej jakości. Dobrym wyborem będą drzwi ze szkła hartowanego lub ze szkła klejonego żywicą.

Drzwi przesuwne z PVC oraz z płyty MDF

Drzwi przesuwne wykonywane z tworzywa sztucznego (PVC) charakteryzują się niższą ceną w porównaniu z drzwiami drewnianymi i szklanymi, a także lekką wagą. Występują w bogatej gamie kolorystycznej, mogą być pokryte okleiną imitującą drewno.

Drzwi przesuwne z płyty MDF wyróżniają się: niską ceną, małą wagą, średnią jakością. Drzwi występują w wielu różnorodnych wzorach imitujących drewno.

Zastosowanie drzwi przesuwnych – do jakiego pomieszczenia?

Modele drzwi wewnętrznych przesuwnych zalecane są do mniejszych pomieszczeń, w których chcemy maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Do ich zalet należy między innymi kompaktowość – zajmują mniej miejsca niż klasyczne modele, czyli skrzydła na zawiasach.

Drzwi przesuwne występują w wielu wariantach, dlatego też z pewnością dopasujemy odpowiedni model do naszych preferencji. Dzięki uniwersalności drzwi przesuwne możemy zamontować w praktycznie każdym pomieszczeniu.
We współczesnych projektach domów garderoba często wydzielana jest z sypialni. Montaż tradycyjnych drzwi może zmniejszać funkcjonalność pokoju, ponieważ potrzebujemy odpowiedniej ilości wygospodarowanego miejsca na skrzydło drzwiowe. Dobrym rozwiązaniem są więc drzwi przesuwne ukryte w ścianie.

Domowe spiżarnie, schowki i korytarze to zazwyczaj pomieszczenia użytkowe o bardzo ograniczonej przestrzeni, dlatego ważne jest, aby wygospodarować ją w jak największym stopniu. Drzwi przesuwne nie będą blokować wejścia czy zabierać miejsca na przykład na półki i wieszaki.

Zobacz: Drzwi bezprzylgowe czy przylgowe? Charakterystyka i opinie [PORÓWNANIE]

Na co zwrócić uwagę przy wyborze drzwi przesuwnych?

Znamy już charakterystykę oraz zastosowanie drzwi wewnętrznych przesuwnych. Poniżej przedstawiamy inne aspekty, na które należy zwrócić uwagę w momencie, gdy zdecydowaliśmy się na zakup takiego modelu drzwi.

Wymiary drzwi

Jednym z najważniejszych aspektów przy wyborze drzwi, jest dobranie ich wymiarów. Już na samym początku powinniśmy zastanowić się, w jaki sposób chcemy je otwierać, a następnie wymierzyć i zaplanować otwór drzwiowy. Ważne jest, aby skrzydło drzwi całkowicie zasłaniało wnękę – dlatego też przyjmuje się, że drzwi powinny być większe niż otwór drzwiowy. W przypadku drzwi przesuwnych – o 5-10 centymetrów szersze niż wnęka drzwiowa.

Uwaga: Standardowy wymiar wnęki drzwiowej to zazwyczaj 90 centymetrów szerokości (bez ościeżnicy) oraz około 205 centymetrów wysokości. 

Dopasowanie drzwi do rodzaju ściany

Decydując się na drzwi przesuwne, warto wziąć pod uwagę również cechy fizyczne ściany, zwłaszcza jej wytrzymałość, która zależna jest od zastosowanego materiału budowlanego. Wybierając ciężkie i solidne drzwi przesuwne nieodpowiednie do budowy ściany, możemy w przyszłości doprowadzić do uszkodzenia ściany, uszkodzenia sufitu, deformacji prowadnicy. Na przykład ściana z pustaków cementowo-wapiennych może utrzymać udźwig rzędu 50 kilogramów, a ściana drewniana – do 75 kilogramów.

Materiał

Przyjmuje się, że materiał, z którego wykonywane są drzwi przesuwne, ma duży wpływ na wspomnianą wyżej izolacyjność akustyczną. Jeżeli szukamy drzwi, które będą dobrze wygłuszać pomieszczenie, to najlepszym wyborem będą te wykonane z naturalnego drewna. Dobrym rozwiązaniem są również drzwi produkowane z drewnopochodnych płyt.

Grubość drzwi

Zgodnie z zasadą, która mówi, że im grubsze skrzydła drzwiowe, tym lepsza izolacja dźwięku, warto wybierać modele dość grube, ciężkie i solidne.

Uwaga: Powyższa zasada nie tyczy się montażu drzwi przesuwnych w ścianach wykonanych z płyt gipsowo-kartonowych.

Drzwi jednoskrzydłowe lub dwuskrzydłowe

Na rynku dostępne są drzwi przesuwne jednoskrzydłowe lub dwuskrzydłowe. Te pierwsze modele otwierają się w jedną stronę, dlatego też ich skrzydło jest dość szerokie. Co za tym idzie – powinniśmy przeznaczyć odpowiednią ilość przestrzeni w ścianie. Natomiast drzwi przesuwne dwuskrzydłowe rozsuwają się na boki i można je ulokować w większości standardowych otworów drzwiowych.

Dodatkowe wyposażenie

Niektóre modele drzwi przesuwnych będą wyposażone w uszczelki, które dodatkowo poprawiają parametry izolacji akustycznej.

Inne akcesoria, na które warto zwrócić uwagę to:

  • prowadnik dolny „U” – jego głównym zadaniem jest zapobieganie chybotaniu drzwi, dedykowany jest do modeli w metalowej ramie;
  • prowadnik dolny „T” – dedykowany jest do drzwi drewnianych;
  • antyskoki – montowane są na prowadnicy górnej i zapobiegają zmianie położenia drzwi;
  • stopery – również montowane są na prowadnicy górnej i regulują przesuwanie drzwi na boki.

Uwaga: Prowadniki mogą być montowane do podłogi lub do ściany. Montaż do podłogi nie jest zalecany w sytuacji, gdy korzystamy z systemu ogrzewania podłogowego. Co więcej, ten rodzaj montażu wymaga wywiercenia nieestetycznych dziur w podłodze, dlatego też zdecydowanie częściej decydujemy się na montaż prowadnika do ściany. 

Prowadnica do drzwi przesuwnych – ze stali czy z aluminium?

Prowadnica do drzwi przesuwnych najczęściej wykonywana jest ze stali lub z aluminium. Warto podkreślić, że stalowe prowadnice cechują się niższą ceną, ale również głośniejszą pracą mechanizmu drzwi, która wraz z częstotliwością korzystania, będzie bardziej uciążliwa.

Standardowe prowadnice mają szerokość około 6 centymetrów. Prowadnice do drzwi przesuwnych dwuskrzydłowych mają szerokość około 4 centymetrów i są dodatkowo cieńsze i lżejsze. Natomiast długość prowadnicy zależy od szerokości otworu drzwiowego oraz od tego, czy wybieramy drzwi jednoskrzydłowe, czy dwuskrzydłowe (prowadnica do drzwi dwuskrzydłowych może być krótsza).

Wybór systemu jazdy

Samo skrzydło drzwiowe zawiesza się na specjalnych wózkach (wyposażone w cztery lub w dwa kółka), które umieszczane są w prowadnicy. Wózki wykonywane są najczęściej ze stali (może być ona pokryta teflonem) lub z tworzywa sztucznego. Na rynku dostępne są również wózki z łożyskami, które sprawiają, że drzwi przesuwają się ciszej oraz lżej.

Wybierając system jezdny do drzwi przesuwnych, należy uwzględnić takie aspekty jak: sposób mocowania prowadnicy, długość prowadnicy, szerokość otworu, typ i wymiary drzwi, miejsce ich ulokowania, ciężar skrzydła drzwiowego.

Jakie są zalety i wady drzwi przesuwnych?

Drzwi przesuwne chowane w ścianie
Porta Drzwi
Drzwi przesuwne chowane w ścianie mogą być montowane w małych pomieszczeniach użytkowych

Największą zaletą drzwi przesuwnych, która została już wspomniana w tym artykule, jest funkcjonalność, a także uniwersalność. Ten typ drzwi będzie pasować do praktycznie każdego pomieszczenia, bez względu na jego metraż czy aranżację. Drzwi przesuwne możemy zastosować również jako nowoczesną ściankę działową. Z ich pomocą podzielimy pomieszczenie lub wydzielimy w nim odpowiednie strefy. To dobre rozwiązanie zwłaszcza do salonu lub do otwartej kuchni.

Drzwi przesuwne naścienne z łatwością zamontujemy na każdym etapie budowy domu lub jego remontu. Najważniejsze jest, aby odpowiednio dobrać system przesuwny oraz samo skrzydło drzwi do otworu drzwiowego.
Współcześnie produkowane modele drzwi przesuwnych odznaczają się bezpieczeństwem – nie musimy obawiać się uszkodzeń drzwi na przykład podczas przeciągów. 

Nowoczesne drzwi przesuwne są oryginalne i z pewnością będą wyróżniać się w pomieszczeniu.

Wady drzwi przesuwnych

Pomimo tego, że współczesne modele drzwi przesuwnych mają dość dobrą izolację akustyczną, to nie są równie szczelne, co klasyczne drzwi.
Nieodpowiedni montaż drzwi przesuwnych (zwłaszcza tych chowanych w ścianie) skutkuje tym, że korzystanie z drzwi w przyszłości może być utrudnione. 

Drzwi przesuwne chowane w ścianach musimy zaplanować już na etapie stawiania ściany, w innym przypadku odpowiednie ukrycie drzwi w ścianie wymaga problematycznych przeróbek ścian w trakcie remontu.
Wadą drzwi wewnętrznych przesuwnych może być także ich wysoka cena – zwłaszcza w porównaniu z tradycyjnymi drzwiami.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.