Systemy do drzwi przesuwnych – różnice między drzwiami naściennymi a chowanymi w ścianie

Jakie wyróżniamy systemy do drzwi przesuwnych naściennych? Dlaczego montaż drzwi przesuwnych chowanych w ścianie uchodzi za skomplikowany? Jakie są wady i zalety systemów naściennych i systemów wewnątrzściennych? Odpowiedzi na te pytania zawarliśmy w artykule.

Drzwi przesuwne w salonie
Lagrus
Systemy do drzwi przesuwnych – naścienne czy kasetowe?

Jakie są rodzaje drzwi przesuwnych?

Drzwi przesuwne możemy podzielić na dwa podstawowe rodzaje:

  • drzwi przesuwne naścienne (jednoskrzydłowe, dwuskrzydłowe),
  • drzwi przesuwne chowane w ścianie, inaczej kasetowe lub kopertowe (jednoskrzydłowe, dwuskrzydłowe).

Drzwi przesuwne naścienne widoczne są na ścianie i przesuwają się po niej wózkami montowanymi na prowadnicy. Sam system wózkowy może być ukryty pod maskownicą lub widoczny. 

Drzwi przesuwne chowane w ścianie po otwarciu stają się całkowicie niewidoczne, ponieważ ukryte są wewnątrz ściany – w kasecie. Sama kaseta występuje w opcji z ościeżnicą oraz bez ościeżnicy.

Więcej informacji o systemach do drzwi przesuwnych przedstawiamy poniżej, w dalszej części artykułu.

Systemy do drzwi przesuwnych naściennych

Systemy naścienne do drzwi przesuwnych mogą występować w opcji z maskownicą oraz bez niej – wówczas odgrywają rolę ozdoby pomieszczenia. Wyróżniamy również:

  • naścienne systemy do drzwi przesuwnych ze skrzydłem pojedynczym – drzwi suną wzdłuż sąsiadującej z nimi ściany i otwierają się wyłącznie w jedną stronę,
  • naścienne systemy do drzwi przesuwnych ze skrzydłem podwójnym – dwa skrzydła drzwiowe rozsuwają się na boki.

Systemy naścienne do drzwi przesuwnych z maskownicą 

Głównym zadaniem maskownicy, czyli specjalnej maskującej listwy, jest ukrycie systemu drzwi przesuwnych. Co ważne, konstrukcja maskownicy nie pozwala na zawieszenie ciężkich skrzydeł drzwiowych (na przykład z drewna lub ze szkła), dlatego też zalecana jest do lekkich skrzydeł.

Maskownica najczęściej pokryta jest sklejką lub okleiną pasująca do zamontowanych drzwi. 

Systemy naścienne ozdobne do drzwi przesuwnych

Ozdobne naścienne systemy do drzwi przesuwnych składają się między innymi z: prowadnicy (górna, dolna), stoperów (zabezpieczają drzwi przed opadnięciem), wózków (zawiesza się na nich skrzydła, a same wózki umieszczane są w prowadnicy), antyskoków (zabezpiecza drzwi przed wypadaniem z toru jazdy). 

Uwaga: Wózki mogą być wyposażone w dwa lub w cztery kółka. Przyjmuje się, że do montażu ciężkich drzwi należy wybrać system z czterema kółkami.

Ten system do drzwi przesuwnych naściennych po zamontowaniu jest w pełni widoczny, dlatego też stanowi element aranżacji wnętrza. Na rynku dostępne są różnorodne systemy ozdobne, które dopasujemy w zależności do stylu wykończeniowego panującego w wybranym pomieszczeniu. Możemy wybrać na przykład: rodzaj prowadnicy, rodzaj wózków, materiał, kolory, sposoby wykończenia.

Ozdobne systemy naścienne do drzwi przesuwnych możemy zamontować na każdym etapie budowy czy remontu, na ścianie murowanej, jak i na ścianie wykonanej z płyt kartonowo-gipsowych. Przy montażu nie jest konieczne ingerowanie w strukturę ściany – tak jak w przypadku systemów do drzwi kasetowych, o których przeczytacie w dalszej części artykułu.

Największą wadą systemu ozdobnego jest brak całkowitej szczelności – między ścianą a drzwiami zawsze pozostanie szpara. Wpływa to zwłaszcza na stopień wyciszenia wnętrza. Co więcej, na ścianie, wzdłuż której przesuwają się drzwi, nie powinno się montować odstających elementów dekoracyjnych. Nie zaleca się także ustawiania mebli.

Systemy naścienne do drzwi przesuwnych ze skrzydłem podwójnym

Drzwi przesuwne z podwójnym skrzydłem doskonale sprawdzają się w sytuacji, gdy dysponujemy dużym otworem drzwiowym. Stanowią alternatywę dla ścianek działowych, jeżeli chcemy wydzielić pomieszczenia lub poszczególne strefy użytkowe – odpowiednio dobierając drzwi, stworzymy nowoczesną, ruchomą ścianę. 

Systemy naścienne do drzwi przesuwnych podwójnych możemy podzielić na kilka rodzajów, wyróżniamy między innymi: systemy z podwójną prowadnicą – jedno ze skrzydeł drzwi może schować się za drugim skrzydłem, systemy z pojedynczą prowadnicą i z wózkami umożliwiającymi mijanie się drzwi (drzwi zachodzą na siebie).

Systemy do drzwi przesuwnych chowanych w ścianie (kasetowe)

Kolejnym typem drzwi przesuwnych są drzwi ukryte w kasecie, które w pełni możemy schować w ścianie. Występują również w opcjach jednoskrzydłowych i dwuskrzydłowych.

Na wewnątrzścienne systemy drzwi przesuwnych składają się najczęściej: kasety, prowadnice, wózki, skrzydło drzwiowe. W przypadku drzwi dwuskrzydłowych będzie potrzebny system z dwoma kasetami, które połączone są prowadnicą.

Największą zaletą drzwi przesuwnych kasetowych jest fakt, że po otwarciu są one całkowicie niewidoczne, dlatego też nie sprawiają trudności w zaaranżowaniu ich w przestrzeni. Są również bezprogowe, co oznacza, że nasza podłoga zachowa jednolity wygląd.

Systemy do drzwi przesuwnych – naścienne czy kasetowe?

Białe drzwi przesuwne naścienne
Meble Kryspol
Drzwi przesuwne naścienne można zamontować w praktycznie każdym pomieszczeniu

Zarówno drzwi przesuwne naścienne, jak i drzwi przesuwne chowane w ścianie mają swoje wady i zalety.

Systemy naścienne w większości przypadków stanowią tańsze rozwiązanie niż systemy kasetowe – do systemów chowanych w drzwiach prócz skrzydła drzwiowego i systemu wózkowego potrzebny jest zakup kasety. 

Tak jak wspominaliśmy, odpowiednio dobrane i skomponowane drzwi przesuwne naścienne mogą uchodzić za nowoczesną ozdobę wnętrza (zarówno modele z maskownicą, jak i te z widoczną szyną). Z kolei systemy chowane w ścianie nie ograniczają możliwości w aranżacji przestrzeni – możemy ulokować je również blisko mebli, które nie będą blokować ich otwierania i zamykania.

Systemy wewnętrzne w porównaniu z systemami naściennymi zapewniają większą szczelność, więc lepiej wyciszają pomieszczenie.

Systemy naścienne są łatwiejsze w montażu. Drzwi przesuwne chowane w ścianie należy zaplanować już na wstępnych etapach budowy domu – ściana musi mieć odpowiednią grubość, należy również wyznaczyć miejsce na kasetę. Montaż tego typu drzwi przesuwnych w momencie, gdy ściany są już gotowe, będzie skutkować wymagającym remontem, a często również koniecznością dostawienia nowej ściany kartonowo-gipsowej, aby przykryć kasetę. Ściana, na której montowane będą drzwi przesuwne kasetowe, musi być zdecydowanie grubsza niż ta, na której zostaną zamontowane drzwi przesuwne naścienne. Tym samym pomniejszy się dostępną przestrzeń w pomieszczeniu.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.