Jak właściwie zadbać o drewno w ogrodzie?
Drewno jest materiałem najczęściej wykorzystywanym do budowy rozmaitych ogrodowych detali architektonicznych. Popularność tego budulca wynika przede wszystkim z jego naturalności. To właśnie drewniane tarasy, altany oraz meble najlepiej komponują się z otaczającą dom zielenią.
Za główną wadę drewna uważa się jego stosunkowo niską wytrzymałość. Wystarczy jednak odpowiednio zadbać o drewniane detale, aby w efekcie przez długie lata cieszyć się ich doskonałą trwałością. Przynajmniej raz w roku warto bardzo dokładnie przyjrzeć się wszystkim drewnianym elementom ogrodowym. Najlepszym czasem na zaplanowanie tego rodzaju czynności jest wiosna, czyli okres wzmożonych prac przygotowujących ogród do nadchodzącego sezonu.
Metoda pielęgnacji drewna przede wszystkim zależy od tego w jaki sposób było one dotychczas konserwowane. Pielęgnując drewno, musimy zachowywać się konsekwentnie. Jeśli wcześniej jego powierzchnia została pokryta na przykład lakierem, to następnie nie możemy użyć innego środka, chyba że wcześniej całą powierzchnię oczyścimy aż do surowego drewna.
Dokładna pielęgnacja
W przypadku, gdy drewno wcześniej zostało pokryte farbą olejną, lakierem lub lakierobejcą, to w pierwszej kolejności musimy uważnie obejrzeć całą jego powierzchnię. Jeżeli farba miejscowo łuszczy się lub na jej powierzchni widoczne są drobne pęknięcia, to uszkodzone fragmenty należy oczyścić i następnie uzupełnić odpowiednim preparatem. W sytuacji, gdy od drewna odpadają całe płaty starej warstwy, to trzeba ją całkowicie usunąć. Najbardziej pomocna w wykonaniu tej pracy okaże się szlifierka taśmowa, ale miejsca bardziej niedostępne i tak będzie trzeba oczyścić przy pomocy dłuta bądź szczotki. Odpowiednio przygotowane powierzchnie powinny być nie tylko suche, ale także odtłuszczone odpowiednim preparatem. Przed ponownym zabezpieczeniem warto je dodatkowo przetrzeć papierem ściernym. Zabieg ten zwiększy ich przyczepność. Na tak przygotowaną powierzchnię możemy nałożyć impregnat, który zabezpieczy drewno m.in. przed grzybami, obniży jego łatwopalność oraz zwiększy wodoodporność. Słońce ma również niekorzystny wpływ na drewno. Pod wpływem jego promieni deski szarzeją, preparaty zabezpieczające drewno powinny więc zawierać filtry UV. W preparatach nadających kolor tę rolę pełnią pigmenty. W przypadku produktów bezbarwnych należy sprawdzić, czy producent gwarantuje takie zabezpieczenie.
Kilka zasad konserwacji
Zaimpregnowane drewno można następnie pokryć odpowiednim produktem ochronno-dekoracyjnym, który m. in. przedłuży żywotność materiału. Podczas wyboru stosownego preparatu dobrze jest pamiętać, że ten sam środek w połączeniu z różnymi gatunkami drewna może dawać zupełnie odmienne efekty. Aby uzyskać pewność co do spodziewanych rezultatów, najbezpieczniej będzie więc wykonać próbę malowania na mniej widocznym fragmencie materiału. Jeszcze przed przystąpieniem do pracy należy sprawdzić, czy drewno jest idealnie suche, bowiem tylko takie jest w stanie przyjąć preparat. Kolejne warstwy produktu powinny być jak najcieńsze (najczęściej stosuje się dwie warstwy podkładu oraz jedną nawierzchniową); dzięki temu szybko wyschną i nie będą łuszczyć się. Dobrze jest także w czasie pracy systematycznie mieszać produkt, aby jego składniki nie mogły osiąść na dnie.
Warto włożyć odrobinę wysiłku w odpowiednie przygotowanie altan i mebli ogrodowych do kolejnego sezonu, ponieważ regularne i dokładne pielęgnowanie drewna zapewni mu piękny wygląd, którym będzie można cieszyć się przez wiele kolejnych lat.
Komentarze