Relaks w ogrodzie. W altanie

Gdy pogoda dopisuje, nie ma lepszego miejsca na chwilę wytchnienia niż zielone otoczenie domu. Na tarasie można wspólnie z bliskimi zjeść posiłek, ale jeśli szuka się bardziej zacisznej i odsuniętej od domowego zgiełku strefy, warunki te najlepiej spełnia altana.

Altana w ogrodzie przydaje się nie tylko wówczas, gdy brakuje tarasu. Może spełniać nieco inne funkcje niż taras, warto ją więc postawić również wówczas, gdy ten ostatni znajduje się przy domu. Najlepszym miejscem na altanę jest ustronny zaułek, usytuowany w głębi ogrodu, daleko od wzroku przechodniów i sąsiadów. Z przyjemnym widokiem na pięknie zaaranżowaną zieleń.

W klepach ogrodniczych można kupić gotowe altany do samodzielnego montażu. Altanę można także zbudować według jednego z projektów gotowych.

Altana stawiana w pewnym oddaleniu od domu, nadal pozostaje częścią tej samej zabudowy, co budynek mieszkalny, warto więc aby jej styl i materiały wykończeniowe nawiązywały do jego architektury. Kolor drewna czy pokrycia dachowego altany powinny pasować do elewacji i pokrycia głównego budynku.

Altana z kuchnią letnią
Altana z kuchnią letnią

Drewniana, murowana czy metalowa?

Altany najczęściej buduje się z drewna. Niezależnie od tego, jaki gatunek drewna zostanie zastosowany do wykonania konstrukcji, materiał trzeba zaimpregnować, a później pamiętać o jego regularnej konserwacji. Altana może też być murowana. Najczęściej murowana konstrukcja wygląda w ten sposób, że na podmurówce z kamienia, betonu lub cegły montuje się drewnianą kratownicę lub duże przeszklenia. Altana może być także wykonana z giętych prętów lub kutej stali, tego rodzaju obiekty zazwyczaj są niewielkie i najlepiej pasują do małych ogrodów. W ich przypadku trzeba pamiętać o zabezpieczeniu konstrukcji przed korozją.

Zamiast przewiewnej, zadaszonej, typowo letniej konstrukcji, można tez postawić bardziej solidny, oszklony, zamykany drzwiami pawilon, z którego będzie można korzystać nie tylko podczas najcieplejszych miesięcy w roku.

Sam zbuduj altanę

Posadzka w altanie może być betonowa, drewniana, wykończona płytkami na wylewce betonowej. Podłoga może też być po prostu wykonana z ubitej ziemi lub z tej samej nawierzchni, co ścieżki ogrodowe.

W klepach ogrodniczych można kupić gotowe altany do samodzielnego montażu. To najczęściej drewniane obiekty czworo-, sześcio- czy ośmiokątne; ażurowe lub zamykane. Konstrukcje metalowe są wykonywane na zamówienie. Altanę można także zbudować według jednego z projektów gotowych, wśród projektów typowych nie brakuje bowiem budynków gospodarczych o rozmaitym przeznaczeniu, w tym również rekreacyjnym.

Komentarze