Ogrodzenie drewniane – z jakiego drewna zbudować? Zrób to sam!
Trzeba sobie jasno powiedzieć: w wielu przypadkach płot z drucianej siatki zwyczajnie nie pasuje. Ogrodzenie drewniane nie tylko efektownie wygląda, ale też ekologicznie wtapia się w otoczenie. Płot z drewna w ogrodzie pełni praktyczne funkcje, jak osłona działki i zapewnienie prywatności, zaznaczenie granicy od sąsiadów albo podział wewnętrzny, ale też stanowi prawdziwą ozdobę. Wykonany samodzielnie powinien przede wszystkim pasować do reszty ogrodu i domu. Dlatego też warunkiem sukcesu i posiadania pięknego ogrodzenia z drewna jest dokładne zaplanowanie materiałów i wykonania.
Jaki gatunek drewna wybrać na ogrodzenie?
Większość drewnianych ogrodzeń jest wykonana z drewna sosnowego i świerkowego. Te gatunki drewna są umiarkowanie odporne na warunki zewnętrzne, dlatego zaleca się ich dodatkową ochronę. Skutecznym zabezpieczeniem drewna jest impregnacja ciśnieniowa albo wysokiej jakości lazura ochronna. W ostatnim czasie coraz popularniejsze stają się ogrodzenia z naturalnie odpornych gatunków drewna. Niemniej jednak nie powinno się zaniedbywać technicznego zabezpieczania elementów drewnianych. Często zdarza się, że właściwie konserwowane ogrodzenie z pospolitego drewna okazuje się trwalsze od wykonanego z drogich gatunków.
1. Sosna i świerk
Należą wciąż do standardowych gatunków drewna na ogrodzenia ogrodowe. Przy dobrej jakości surowca i rozsądnej konstrukcji i konserwacji sosnowe i świerkowe płoty mogą służyć przez wiele lat.
2. Modrzew i daglezja
Oba te gatunki iglaste chętnie są używane w budownictwie oraz do konstrukcji ogrodzeń. Modrzew i daglezja polecają się szczególnie wtedy, gdy chodzi o zachowanie naturalnego wyglądu drewna bez impregnacji.
3. Dąb i robinia
Te europejskie gatunki drzew liściastych nadają się na ogrodzenia ze względu na ich wysoką trwałość. Robinia jednak jest raczej trudno dostępna, zwłaszcza w formie tarcicy. Razem z dębem należą do gatunków z wyższej półki cenowej i nie są zbyt popularne, jako materiał na płot. Uwaga: Nie nadaje się do budowy ogrodzenia buk, jesion i klon. Mimo dużej twardości, ich trwałość jest nieodpowiednia.
4. Tropikalne gatunki
Egzotyczne gatunki drewna rzadko są wykorzystywane do ogrodzeń. Możliwe jest jednak zbudowanie płotu na przykład z drewna bangkirai albo massaranduba. Pewną trudność może sprawić znalezienie odpowiednich rozmiarów surowca.
5. Drewno modyfikowane termicznie
Drewno poddane modyfikacji termicznej, jednej z najnowszych technologii drewna, nadaje się również do budowy ogrodzenia. Poprzez obróbkę cieplną drewno uzyskuje właściwości zbliżone do gatunków tropikalnych. Ponieważ w procesie technologicznym nie stosuje się środków chemicznych, a jedynie parę wodną i wysoką temperaturę, drewno modyfikowane jest całkowicie przyjazne dla środowiska.
6. Płyty WPC
Określenie „WPC” jest skrótem angielskiego "Wood Plastic Composite" i oznacza płyty kompozytowe, które składają się w 75% z włókien drzewnych i 25% wiążącego środka polimerowego. Płyty WPC są trwałe i nie szarzeją na powietrzu, jak drewno. Ich właściwości wytrzymałościowe są jednak wyraźnie gorsze niż litego drewna. Z tego powodu płoty z płyt WPC nie dadzą się zastosować na każdą formę ogrodzenia. Na przykład problematyczne wydaje się użycie sztachet z płyty WPC, które mogą ulec deformacji. Dobrze zaplanowane ogrodzenie z takiego materiału jest idealną alternatywą dla osób, które nie lubią malowania, a zarazem chciałyby uniknąć szarzejącej z czasem barwy drewna.
Jak zrobić drewniane ogrodzenie? Instrukcja krok po kroku
1. Planowanie ogrodzenia
Właściwe planowanie jest podstawą sukcesu. Każdy projekt trzeba zacząć od rysunku. Nie należy żałować czasu na dokładne, zwymiarowane i szczegółowe przedstawienie swojej wizji ogrodzenia na papierze. Na tym etapie każdy ewentualny błąd albo zmiana nie wiążą się jeszcze z kosztami. Kiedy przebieg ogrodzenia jest już narysowany, a gatunek drewna i forma ogrodzenia ustalone, można przejść do następnego kroku.
2. Budowa ogrodzenia - pozwolenie czy zgłoszenie?
Budowa ogrodzenia nie wymaga pozwolenia, ale w niektórych przypadkach konieczne jest zgłoszenie do starostwa. Ogrodzenia o wysokości do 2,2 m nie wymagają ani zezwolenia, ani zgłoszenia. Pewien problem może czasem stanowić porozumienie się z sąsiadem co do finansowania budowy płotu przebiegającego na granicy działek.
3. Potrzebne materiały i narzędzia
Przygotowanie właściwego drewna oraz elementów dodatkowych pozwoli na rozpoczęcie właściwych prac przy budowie ogrodzenia. Drewno powinno być zaimpregnowane, jako że łatwo może stać się celem ataku ze strony owadów i grzybów. Chodniki owadzie albo mursz drewna, to z pewnością nie najlepsza perspektywa dla nowego ogrodzenia. Nie powinno się też oszczędzać na narzędziach. Ważnym czynnikiem jest czas; lepiej dwa razy coś zmierzyć niż potem poprawiać.
4. Malowanie drewnianego płotu
Nawet jeśli drewno zostało zaimpregnowane, nie jest w pełni chronione. Woda, która wnika w drewno i potem zamarza, promieniowanie UV i grzyby – zawsze mogą być przyczyną szkód. Zaleca się więc zabezpieczyć płot lazurą albo farbą do drewna.
5. Konserwacja drewna
Ogrodzenie drewniane wymaga okresowej konserwacji i ponownego malowania. Jeśli klasyczny płot drewniany jest dla kogoś zbyt pracochłonny, zawsze może zbudować ogrodzenie ze stali lub betonu.
Komentarze