Ogrodzenie drewniane – z jakiego drewna zbudować? Zrób to sam!

Trzeba sobie jasno powiedzieć: w wielu przypadkach płot z drucianej siatki zwyczajnie nie pasuje. Ogrodzenie drewniane nie tylko efektownie wygląda, ale też ekologicznie wtapia się w otoczenie. Płot z drewna w ogrodzie pełni praktyczne funkcje, jak osłona działki i zapewnienie prywatności, zaznaczenie granicy od sąsiadów albo podział wewnętrzny, ale też stanowi prawdziwą ozdobę. Wykonany samodzielnie powinien przede wszystkim pasować do reszty ogrodu i domu. Dlatego też warunkiem sukcesu i posiadania pięknego ogrodzenia z drewna jest dokładne zaplanowanie materiałów i wykonania.

Drewniane ogrodzenie wykonuje się najczęściej z sosny i świerka
Drewniane ogrodzenie wykonuje się najczęściej z sosny i świerka

Jaki gatunek drewna wybrać na ogrodzenie? 

Większość drewnianych ogrodzeń jest wykonana z drewna sosnowego i świerkowego. Te gatunki drewna są umiarkowanie odporne na warunki zewnętrzne, dlatego zaleca się ich dodatkową ochronę. Skutecznym zabezpieczeniem drewna jest impregnacja ciśnieniowa albo wysokiej jakości lazura ochronna. W ostatnim czasie coraz popularniejsze stają się ogrodzenia z naturalnie odpornych gatunków drewna. Niemniej jednak nie powinno się zaniedbywać technicznego zabezpieczania elementów drewnianych. Często zdarza się, że właściwie konserwowane ogrodzenie z pospolitego drewna okazuje się trwalsze od wykonanego z drogich gatunków.

1. Sosna i świerk

Należą wciąż do standardowych gatunków drewna na ogrodzenia ogrodowe. Przy dobrej jakości surowca i rozsądnej konstrukcji i konserwacji sosnowe i świerkowe płoty mogą służyć przez wiele lat.

2. Modrzew i daglezja

Oba te gatunki iglaste chętnie są używane w budownictwie oraz do konstrukcji ogrodzeń. Modrzew i daglezja polecają się szczególnie wtedy, gdy chodzi o zachowanie naturalnego wyglądu drewna bez impregnacji.

3. Dąb i robinia

Te europejskie gatunki drzew liściastych nadają się na ogrodzenia ze względu na ich wysoką trwałość. Robinia jednak jest raczej trudno dostępna, zwłaszcza w formie tarcicy. Razem z dębem należą do gatunków z wyższej półki cenowej i nie są zbyt popularne, jako materiał na płot. Uwaga: Nie nadaje się do budowy ogrodzenia buk, jesion i klon. Mimo dużej twardości, ich trwałość jest nieodpowiednia.

4. Tropikalne gatunki

Egzotyczne gatunki drewna rzadko są wykorzystywane do ogrodzeń. Możliwe jest jednak zbudowanie płotu na przykład z drewna bangkirai albo massaranduba. Pewną trudność może sprawić znalezienie odpowiednich rozmiarów surowca.

5. Drewno modyfikowane termicznie

Drewno poddane modyfikacji termicznej, jednej z najnowszych technologii drewna, nadaje się również do budowy ogrodzenia. Poprzez obróbkę cieplną drewno uzyskuje właściwości zbliżone do gatunków tropikalnych. Ponieważ w procesie technologicznym nie stosuje się środków chemicznych, a jedynie parę wodną i wysoką temperaturę, drewno modyfikowane jest całkowicie przyjazne dla środowiska.

6. Płyty WPC

Określenie „WPC” jest skrótem angielskiego "Wood Plastic Composite" i oznacza płyty kompozytowe, które składają się w 75% z włókien drzewnych i 25% wiążącego środka polimerowego. Płyty WPC są trwałe i nie szarzeją na powietrzu, jak drewno. Ich właściwości wytrzymałościowe są jednak wyraźnie gorsze niż litego drewna. Z tego powodu płoty z płyt WPC nie dadzą się zastosować na każdą formę ogrodzenia. Na przykład problematyczne wydaje się użycie sztachet z płyty WPC, które mogą ulec deformacji. Dobrze zaplanowane ogrodzenie z takiego materiału jest idealną alternatywą dla osób, które nie lubią malowania, a zarazem chciałyby uniknąć szarzejącej z czasem barwy drewna.

 

Ogrodzenie drewniane - budowa
Ogrodzenie drewniane - budowa

 

Jak zrobić drewniane ogrodzenie? Instrukcja krok po kroku

1. Planowanie ogrodzenia

Właściwe planowanie jest podstawą sukcesu. Każdy projekt trzeba zacząć od rysunku. Nie należy żałować czasu na dokładne, zwymiarowane i szczegółowe przedstawienie swojej wizji ogrodzenia na papierze. Na tym etapie każdy ewentualny błąd albo zmiana nie wiążą się jeszcze z kosztami. Kiedy przebieg ogrodzenia jest już narysowany, a gatunek drewna i forma ogrodzenia ustalone, można przejść do następnego kroku.

2. Budowa ogrodzenia - pozwolenie czy zgłoszenie?

Budowa ogrodzenia nie wymaga pozwolenia, ale w niektórych przypadkach konieczne jest zgłoszenie do starostwa. Ogrodzenia o wysokości do 2,2 m nie wymagają ani zezwolenia, ani zgłoszenia. Pewien problem może czasem stanowić porozumienie się z sąsiadem co do finansowania budowy płotu przebiegającego na granicy działek.

3. Potrzebne materiały i narzędzia

Przygotowanie właściwego drewna oraz elementów dodatkowych pozwoli na rozpoczęcie właściwych prac przy budowie ogrodzenia. Drewno powinno być zaimpregnowane, jako że łatwo może stać się celem ataku ze strony owadów i grzybów. Chodniki owadzie albo mursz drewna, to z pewnością nie najlepsza perspektywa dla nowego ogrodzenia. Nie powinno się też oszczędzać na narzędziach. Ważnym czynnikiem jest czas; lepiej dwa razy coś zmierzyć niż potem poprawiać.

4. Malowanie drewnianego płotu

Nawet jeśli drewno zostało zaimpregnowane, nie jest w pełni chronione. Woda, która wnika w drewno i potem zamarza, promieniowanie UV i grzyby – zawsze mogą być przyczyną szkód. Zaleca się więc zabezpieczyć płot lazurą albo farbą do drewna.

5. Konserwacja drewna

Ogrodzenie drewniane wymaga okresowej konserwacji i ponownego malowania. Jeśli klasyczny płot drewniany jest dla kogoś zbyt pracochłonny, zawsze może zbudować ogrodzenie ze stali lub betonu.

Komentarze

  • Kfhsy 2019-06-06T17:25:35Z

    A gdzie Olszyna, gdzie Osika?

    • Gość 2021-04-25T18:08:52Z

      w lesie