Błędy, które popełniamy podczas impregnacji mebli ogrodowych
Drewno to niezwykle wymagający surowiec, a meble z niego wykonane potrzebują odpowiednich zabiegów, aby przez lata zachowały swój świetny wygląd, a z biegiem czasu nabierały charakteru. Meble drewniane doskonale sprawdzają się i wewnątrz, i na zewnątrz.
W przypadku mebli, których przeznaczeniem jest użytkowanie na tarasie lub w ogrodzie, konieczna jest szczególna troska o drewno, aby po kilku miesiącach użytkowania nie wyglądały jak podstarzałe antyki. Potrzebna jest odpowiednia pielęgnacja mebli i impregnacja. Tak, jak kozaki spryskujemy specjalnym płynem, przed pierwszym wyjściem, aby padający deszcz i śnieg nie zniszczyły skóry, tak i o meble drewniane należy się troszczyć. Oto błędy, jakie najczęściej popełniane są w impregnacji mebli drewnianych.
Potrzebna jest odpowiednia pielęgnacja mebli i impregnacja. Tak, jak kozaki spryskujemy specjalnym płynem, przed pierwszym wyjściem, aby padający deszcz i śnieg nie zniszczyły skóry, tak i o meble drewniane należy się troszczyć.
Jednorazowe zaimpregnowanie mebli ogrodowych
Pierwszym, najczęstszym błędem dotyczącym impregnacji mebli drewnianych jest tylko jednokrotne pokrycie mebli impregnatem. To błąd, ponieważ powierzchnia mebli narażona jest na działanie promieni słonecznych, deszczu, wiatru. Wszystko to ma ogromny wpływ na wygląd drewna. I tak, jak wielokrotnie nakładamy pastę na buty, tak i na drewno należy co jakiś czas, a już tym bardziej przed sezonem, czyli wiosną, nakładać impregnat. Pokrycie ich specjalnym środkiem, który będzie tworzył płaszcz ochronny na powierzchni mebli i nie pozwoli wniknąć w drewno wodzie oraz słonecznym promieniom, zagwarantuje ich długie użytkowanie.
Pierwszym, najczęstszym błędem dotyczącym impregnacji mebli drewnianych jest tylko jednokrotne pokrycie mebli impregnatem.
Dobór nieodpowiedniego środka do impregnacji
Aby impregnacja faktycznie się powiodła nie tylko trzeba ją starannie wykonać, ale należy też dobrać odpowiedni środek. Pierwszy lepszy może okazać się niecelnym strzałem. Specyfik musi być dobrany do gatunku drewna, aby zabiegi pielęgnacyjne nie zaszkodziły surowcowi, ale go uzdrowiły. Nie należy zwracać uwagi na cenę, ale jakość, która sprawi, że drewniane meble ogrodowe posłużą przez wiele lat, a nie tylko kilka sezonów. Jednak zanim dobrany zostanie środek do drewna, konieczny jest wybór mebli z surowca, który dobrze czuje się na zewnątrz.
Aby impregnacja faktycznie się powiodła nie tylko trzeba ją starannie wykonać, ale należy też dobrać odpowiedni środek.
Nieodpowiedni gatunek drewna
Do zakupów najczęściej przekonuje niska cena oraz względy estetyczne. Tymczasem w przypadku mebli drewnianych na taras i do ogrodu trzeba myśleć zdroworozsądkowo i w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę gatunek drewna. Zdecydowanie lepsze od gatunków iglastych będą liściaste, które są twardsze i mają mniej porowatą strukturę. Zdecydowanie najlepsze są gatunki egzotyczne, które pierwotnie znajdują się w wilgotnych lasach i którym zmiany temperatur oraz wszelkie pogodowe żywioły nie są straszne. Tu jednak należy liczyć się z większym wydatkiem, więc śmiało można zdecydować się na rodzimy buk i dbać o niego oraz impregnować go.
Zdecydowanie najlepsze są gatunki egzotyczne, które pierwotnie znajdują się w wilgotnych lasach i którym zmiany temperatur oraz wszelkie pogodowe żywioły nie są straszne.
Brak osłony mebli przed czynnikami zewnętrznymi
Meble pozostawione na zewnątrz są narażone na zanieczyszczenia, zmiany temperatur oraz wahania wilgotności. Wszystko to ma wpływ na wygląd mebli. Zbyt duża wilgotność może prowadzić do zniszczeń, a intensywne promienie słoneczne – wysuszyć drewno i spowodować rozwarstwienie surowca. Bo drewno choć twarde i solidne, jest wrażliwe i podatne na wszelkie uszkodzenia. Dlatego też pozostawienie mebli na zewnątrz, przez długi czas jest niemal równoznaczne z ich zniszczeniem. Nie ma sensu, aby jesienią i zimą, kiedy meble ogrodowe nie będą używane, stanowiły element aranżacji tarasu przed domem. Na chłodne miesiące warto wstawić je do garażu, który uchroni drewniane powierzchnie przed uszkodzeniami. Jeśli natomiast te zdążyły już powstać, konieczne będzie odnowienie drewna. Do tego warto wykorzystać drobnoziarnisty papier ścierny, który pozwoli delikatnie usunąć zniszczenie, a „zdrową” powierzchnię ponownie pokryć impregnatem. To swego rodzaju meblowy peeling, który usuwa zanieczyszczenia i zniszczenia.
Meble pozostawione na zewnątrz są narażone na zanieczyszczenia, zmiany temperatur oraz wahania wilgotności. Wszystko to ma wpływ na wygląd mebli.
Ogrodowe meble drewniane nie mają sobie równych. Są piękne, stylowe, dobrze wyglądają i dają komfort, a odpowiednie obchodzenie się z nimi zagwarantuje ich długowieczność. Konieczny jest jednak dobór mebli z gatunku drewna, który lubi pobyt na świeżym powietrzu oraz który łatwo utrzymać w pierwotnym stanie – odnowić go i zaimpregnować. Ponieważ meble drewniane to spory wydatek, warto o nie dbać, troszczyć się i nie popełniać najczęstszych błędów.
Komentarze