Niewymagające rośliny balkonowe

Obsypany kwiatami balkon to ogród w miniaturze. Ozdoba domu i doskonałe miejsce na poranną kawę. Nawet najmniejszy balkon może prezentować się okazale. Podpowiadamy, jakie rośliny zasadzić, aby kwietna kompozycja przetrwała pod mniej regularną opieką.

Od lat najpopularniejszymi roślinami balkonowymi są pelargonie, begonie i surfinie. Pięknie kwitną, ale wymagają stałej opieki. Nie można zapominać o ich podlewaniu. Jeśli ktoś ma problemy z systematycznością lub z pamięcią, brakuje mu czasu, często wyjeżdża, powinien zrezygnować z wymagających kwiatów i postawić na rośliny balkonowe, które są w stanie przetrwać pod mniej staranną opieką. Balkonową kompozycję można utworzyć z krzewów, pnączy oraz bylin, a całość uzupełnić roślinami jednorocznymi oraz ziołami.

Nawet na najmniejszym balkonie można stworzyć atrakcyjną kompozycję
Nawet na najmniejszym balkonie można stworzyć atrakcyjną kompozycję

Południowa ekspozycja

Dobierając rośliny, trzeba wziąć pod uwagę usytuowanie balkonu względem stron świata. Jeśli jest umieszczony od strony południowej, najlepiej sprawdzą się rośliny, które lubią dużo słońca. Mogą to być gatunki sadzone w skalniakach – zawciągi, smagliczki, rozchodniki. Do tego krzewy (np. jałowce i berberysy) oraz rośliny jednoroczne (groszki, wilce).

Uprawa w cieniu

Z kolei od strony północnej, w miejscu zacienionym, najlepiej posadzić rośliny, które dobrze czują się w takich właśnie warunkach. Bluszcze, paprocie, barwinki, do tego krzewy - np. tuje i trzmieliny – oraz rośliny jednoroczne (konwalie, fiołki, fuksje). Zadanie związane z utworzeniem kompozycji możemy sobie ułatwić i skorzystać z oferowanych w sklepach ogrodniczych gotowych mieszanek nasion roślin przeznaczonych do uprawy w słońcu bądź w cieniu.

Naturalne donice

Rośliny balkonowe są sadzone w doniczkach, skrzyniach lub innego rodzaju pojemnikach. Najlepsze są donice o grubszych ściankach wykonanych z naturalnych materiałów – drewna lub ceramiki. Chronią korzenie przed upałami i przemarzaniem. Każdy z pojemników powinien posiadać na dnie drenaż oraz otwory, przez które mógłby uchodzić nadmiar wody.

Balkonową kompozycję można utworzyć np. z krzewów, pnączy oraz bylin, a całość uzupełnić roślinami jednorocznymi oraz ziołami.

Jeśli donice są odpowiednio duże, pozwalają na gromadzenie pewnego zapasu wody, dzięki czemu zasadzone w nich rośliny można nieco rzadziej podlewać. Ziemię doniczkową można wymieszać z hydrożelem, który chłonie wodę i później oddaje ją korzeniom. To dodatkowo zabezpieczy kwiaty przed wysychaniem.

Jak często podlewać rośliny balkonowe?

Dla częstotliwości podlewania ważny jest nie tylko gatunek roślin czy stopień ich ekspozycji na działanie promieni słonecznych, ale także miejsce, w którym znajdują się donice. Najbardziej narażone na wysuszanie są kwiaty umieszczane w pojemnikach wiszących lub zamocowanych do ścian i balustrad, są bowiem bardziej owiewane przez wiatr.

Doniczki o grubych ściankach zabezpieczą korzenie przed przemarzaniem
Doniczki o grubych ściankach zabezpieczą korzenie przed przemarzaniem

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.