Jak zaaranżować mały balkon? Inspiracje, wskazówki

Nawet mały balkon możemy zaaranżować w ten sposób, by stanowił funkcjonalną i przytulną strefę relaksu. Odpowiednie zagospodarowanie niewielkiej przestrzeni pozwala na dodanie balkonowi przestronności, a odrobina kreatywności pozwoli nam osiągnąć zamierzony efekt bez konieczności rezygnacji z mebli takich jak np. stolik, krzesła czy hamak lub huśtawka.

null

Jak urządzić mały balkon? 

Mała przestrzeń balkonowa potrzebuje odpowiedniego zagospodarowania – dobierając odpowiednie meble i dodatki oraz stosując się do praktycznych wskazówek, możemy ją optycznie powiększyć i wykorzystać niemal każdy centymetr powierzchni balkonu, sprawiając, że zamienimy go w stylowe miejsce wypoczynku.

Meble na mały balkon

Przemyślana aranżacja małego balkonu powinna uwzględniać odpowiednie meble – doskonałym rozwiązaniem jest wyposażenie składane – krzesła czy stoliki tego typu możemy bez problemu złożyć, podczas gdy z nich nie korzystamy, co pozwoli nam uzyskać dodatkową przestrzeń. Przechowywać możemy je we wnętrzu mieszkania lub na specjalnych hakach zamontowanych na ścianie balkonu.

Ważny jest również materiał, z którego będą wykonane – ciężkie, metalowe meble przytłoczą mały balkon, dlatego lepiej zdecydować się na takie wykonane z twardego plastiku, PVC, drewna, które dodadzą pomieszczeniu lekkości. Zwróćmy również uwagę, by były one odporne na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, zwłaszcza deszcz i promieniowanie UV. W przypadku mebli drewnianych, nie można zapomnieć o ich właściwym zaimpregnowaniu

Meble, które świetnie sprawdzą się na niewielkim balkonie to np.:

  • składane stoliki i krzesła o niedużym ciężarze, łatwe do przestawienia lub zawieszenia na hakach,
  • stołeczki balkonowe bez oparcia, 
  • wąskie regały z dużą ilością półek,
  • pufy do przechowywania, pełniące jednocześnie funkcję siedziska,
  • małe hamaki i huśtawki mocowane do sufitu.

Warto rozważyć też dostępne na rynku meble mobilne lub wielofunkcyjne, zaprojektowane tak, by mogły służyć jednocześnie jako np. siedzisko, stolik i schowek – to idealne rozwiązanie na mały balkon.

Kwiaty i zioła na małym balkonie

Roślinność to bardzo istotny element aranżacji balkonu. Nawet jeśli nie dysponujemy jego dużą powierzchnią, możemy stworzyć na przestrzeni balkonowej kącik roślinny, służący do uprawy kwiatów i ziół. 

Zadbajmy o odpowiednie doniczki – nie powinny być one zbyt masywne – lepszym wyborem będzie ustawienie kilku mniejszych, wykonanych z lekkich materiałów np. ceramiki czy tworzywa sztucznego, dopasowane kolorystycznie do aranżacji balkonu. Ważne jest, by nie ustawiać ich na podłodze, ponieważ jeszcze bardziej ograniczy to przestrzeń użytkową; lepiej sprawdzą się takie, które można ulokować od wewnętrznej strony barierki lub wiszące kosze na kwiaty, mocowane do sufitu. Do ustawienia doniczek z roślinami możemy wykorzystać również zewnętrzny parapet okienny. 

Roślinność to bardzo istotny element aranżacji balkonu
Roślinność to bardzo istotny element aranżacji balkonu

Popularnymi ziołami, które możemy uprawiać na balkonie są m.in. bazylia, oregano, mięta i kolendra, zaś do polecanych kwiatów balkonowych należą np. petunia, begonia, surfinia, fuksja, lawenda oraz pelargonia, a także pnącza ze stelażem. 

Oświetlenie i dodatki 

Oświetlenie małego balkonu nie jest trudne – by nie tracić ani centymetra powierzchni użytkowej,  warto zainstalować je na barierkach, pod sufitem, w doniczkach z roślinami, czy wykorzystać zewnętrzny parapet okienny, na którym ustawimy klimatyczne świece. Popularnymi źródłami światła, za pomocą których dodamy balkonowi blasku są m.in.:

  • lampy solarne – możemy umieścić je w donicach z roślinami; lampy solarne nie tylko oświetlą balkon, ale również nie przyczynią się do wzrostu rachunków za energię elektryczną, 
  • cotton balls – girlandami w postaci delikatnych kul możemy opleść barierki balkonowe, 
  • lampiony – wyglądają doskonale zawieszone pod sufitem – zapewnią balkonowi romantyczny klimat,
  • świece – to przepis na klimatyczny wieczór na balkonie; świece możemy ustawić na stoliku lub zewnętrznym parapecie okiennym, 
  • sznury lampek – choć kojarzą się głównie ze świątecznym nastrojem, kolorowe lampki na balkonie dodadzą pomieszczeniu blasku niezależnie od pory roku. 

Jeśli zależy nam na wygodzie i przytulnym klimacie, nie możemy zapomnieć o komfortowych dodatkach: 

  • poduszkach,
  • narzutach,
  • miękkich kocykach.

Tak zaaranżowany balkon, mimo niewielkich rozmiarów, jest świetną strefą relaksu – pozwoli nam na odpoczynek np. na huśtawce, pod puszystym okryciem i z ulubioną książką. 

Aranżacja małego balkonu – praktyczne porady

Aranżując mały balkon  ,warto zapoznać się z kilkoma praktycznymi poradami, które usprawnią ten proces i pomogą nam uzyskać więcej przestrzeni użytkowej: 

  • odpowiednie kolory – stosując jasne, chłodne barwy wyposażenia i podłogi, uzyskamy efekt optycznego powiększenia balkonu. Warto postawić na białe lub beżowe meble i np. jasnobrązową podłogę, 
  • ochrona przed słońcem – na niewielkim balkonie trudno zmieścić parasol ogrodowy, a nie zawsze mamy możliwość zainstalowania markizy. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem jest zawieszenie na balkonie jasnej tkaniny, która będzie odbijała promienie słoneczne oraz pełniła funkcję osłony,
  • kreatywne wykorzystanie przestrzeni – zwróćmy uwagę na niepozorne elementy naszego balkonu, które nadają się do zagospodarowania – może być to np. wgłębienie w ścianie, które wykorzystamy do ustawienia oświetlenia, czy szeroki parapet, który zamienimy w balkonowy mini-ogród,
  • wystrzeganie się dużych gabarytów – masywne meble i donice nie tylko zajmują dużo miejsca, ale także optycznie pomniejszają przestrzeń. 
Donice z kwiatami można ulokować od wewnętrznej strony barierki
Donice z kwiatami można ulokować od wewnętrznej strony barierki


Posiadanie niewielkiego balkonu nie stanowi przeszkody w jego stylowej aranżacji. Odpowiednio dopasowane meble i dodatki oraz gra kolorów sprawią, że zamienimy małe pomieszczenie  w klimatyczne miejsce odpoczynku. 

Komentarze