Donice na balkon i taras

Taras i balkon to miejsca, gdzie roślinność jest zawsze mile widziana. W zależności od tego, czy dysponujemy tarasem przy dużym ogrodzie, czy niewielkim balkonem, warto wybierać różne donice. Jedne sprawdzą się lepiej w otoczeniu ogrodowej zieleni, inne będą praktyczne na mały balkon.

null

Donice to alternatywa dla tradycyjnych nasadzeń w ziemi, która sprawdzi się między innymi na balkonie, czy tarasie. Aranżacja ogrodów z użyciem donic z pewnością może stworzyć niepowtarzalny efekt i klimat. Trzeba tylko pamiętać o kilku kluczowych – praktycznych kwestiach.

Donice na balkon

Wybierając donice na balkon, warto zwrócić uwagę na ich rozmiar – zbyt duża donica w przypadku małego balkonu zabierze cenną przestrzeń. Wówczas może się okazać, że nie ma już miejsca np. na meble wypoczynkowe, ale wiele zależy od tego, co jest dla nas priorytetem. Stojące donice to zatem nie zawsze najlepszy wybór.

Wówczas alternatywą są donice wiszące. Można je zamontować zarówno do sufitu lub ściany przylegającej do balkonu, ale w sprzedaży dostępne są także donice do przewieszenia na poręczy balkonu. Trzeba jednak mieć pewność, czy mieszkając np. w bloku, wspólnota pozwala na instalowanie takich donic. Często bowiem taka forma przetrzymywania roślin jest zabroniona.

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj donic balkonowych się zdecydujemy, drugą kluczową kwestią jest szczelność. Najgorsze, co możemy zrobić, to wybrać donicę z dziurkami od dołu bez podstawki. Wówczas woda, którą podlewamy roślinę nie tylko nie będzie zatrzymana przy korzeniach i ziemi, ale może także zacząć spływać na balkony umieszczone poniżej naszego. Podstawka lub donica bez otworów to element niezbędny w przypadku modeli polecanych na balkon.

Donice na taras

Inaczej sprawa wygląda w przypadku donic na tarasy, które znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie ogrodu. Wówczas nie musimy się obawiać o przeciekającą wodę – może ona swobodnie płynąć np. po trawniku (jeśli donica jest ustawiona właśnie na nim). Jeśli jednak donicę z otworami postawimy na drewnianym tarasie, możemy wyrządzić szkodę dla drewna, które będzie nasiąkać wodą i zacznie się wypaczać oraz odkształcać. Trzeba więc zadbać nie tylko o odpowiednią donicę, ale także jej ulokowanie.

Na tarasie sprawdzą się zarówno donice niskie, jak i wysokie. Wszystko zależy od naszych upodobań, potrzeb, ewentualnie sprawności fizycznej – jeśli jesteśmy osobami o ograniczonych możliwościach ruchowych, łatwiej będzie nam pielęgnować rośliny w wyższych donicach.

Waga donic – ważna kwestia

Ważnym parametrem wartym rozważenia jest waga samej donicy. Ponieważ może ona być wykonana z różnych materiałów, waga może się znacznie różnić. Donica niekiedy jest zrobiona z tworzywa sztucznego – wówczas jest nie tylko tańsza, ale także także lekka. Jeżeli jednak donica jest wykonana z betonu lub ceramiki, jej waga znacznie się zwiększa.

Cena takiej donicy również rośnie, niemniej jednak to właśnie waga jest tym, na co warto zwrócić szczególną uwagę. Jeśli chcesz postawić na swoim balkonie ciężkie donice, dowiedz się, czy nie zagrozi to konstrukcji budynku (zarówno domu wolnostojącego, jak i bloku). Takie elementy architektoniczne mają swoje obciążenie, a dodając do większej ilości ciężkich donic ciężar ziemi i roślin, może się okazać, że ich rozmieszczenie na balkonie nie jest możliwe.

Donice, niezależnie od swojej wagi i materiału, z jakiego są stworzone, mogą mieć podstawę okręgu, kwadratu, prostokąta lub dowolnego wieloboku. Szukając donicy do prostych w formie roślin, możesz wybrać pojemniki bardziej ozdobne, jeśli jednak już same rośliny są efektowne, postaw na prostotę i minimalizm w doborze donic.

Rośliny do donic

Kiedy już upewnisz się, że dana donica może stanąć na Twoim balkonie lub tarasie, trzeba jeszcze wybrać odpowiednie rośliny. Niezależnie od wszystkiego, przyda się na dnie doniczki warstwa keramzytu – to pozwoli utrzymywać wilgoć przez dłuższy czas. Natomiast jeśli chodzi o rośliny, jakie można sadzić w donicach, możliwości są wręcz nieograniczone.

Bez żadnych przeszkód możesz w donicy posadzić zarówno zioła, jak i warzywa, kwiaty, krzewy, byliny, czy trawy ozdobne. Mogą to być także kompozycje – wybierz kilka kolorów jednej rośliny lub kilka gatunków kwiatów, a stworzysz bajeczny i kolorowy zestaw. W donicy na balkonie lub tarasie możesz jednak posadzić różne rodzaje roślin tworząc niepowtarzalne rabaty. Wystarczy połączyć ze sobą np. kwiaty i trawy ozdobne, by cieszyć się oryginalną roślinnością.

Do donic polecane są szczególnie byliny – rośliny, które zwykle kwitną od wczesnej wiosny do jesieni. W zależności od stanowiska, naświetlenia, nasłonecznienia i osłonięcia od wiatru, polecane są różne gatunki o odmiennych wymaganiach. Niewątpliwie jednak najczęściej spotyka się takie rośliny jak:

 • lawenda
 • ostróżka
 • łubin
 • rudbekia
 • rozchodnikowiec okazały
 • pszonak.

Do roślin polecanych na bardziej zacienione stanowiska należą te o ozdobnych liściach, m.in.:

 • funkia
 • bodziszek
 • paproć
 • bergenia
 • barwinek
 • żurawka.

Polecane do donic zioła to np.:

 • mięta
 • tymianek
 • szałwia.

Wybór donic na balkon i taras

Wybierając donice na taras lub balkon, warto wziąć pod uwagę ofertę firmy Gardenbox. Jest to innowacyjne rozwiązanie dla poszukujących inspiracji i praktycznych rozwiązań. W tym sklepie można bowiem zakupić projekt donicy i nasadzeń. Całość opracowana jest w taki sposób, by nawet amator mógł bez problemu przygotować daną kompozycję. Wystarczy tylko wybrać projekt z całej gamy różnych możliwości. W projektach wykorzystano rośliny wieloletnie, zimujące w donicy. Gatunki dobrane są w taki sposób, aby pięknie się ze sobą komponowały, długo kwitły i doskonale znosiły polskie warunki. Projekty przygotowane są w formie e-booka, który zaraz po dokonaniu zakupu można pobrać na komputer, komórkę czy tablet. W e-booku znajdują się:

 • lista gatunków roślin potrzebnych do wykonania kompozycji
 • 5 aranżacji rabat kwiatowych w donicy o różnych wielkościach: 50x50x50, 80x50x50, 100x50x50, 120x50x50 i 150x50x50, które pozwolą na zaprojektowanie dowolnego miejsca
 • instrukcja, dzięki której w prosty sposób posadzisz rośliny
 • wskazówki, które pozwolą wybrać najlepsze donice, które sprawdzą się w każdych warunkach
 • informacje, które pozwolą zadbać o rabatę, aby cieszyła oko przez lata
 • porady dotyczące zabezpieczenia rośliny w okresie jesienno-zimowym
 • lista sklepów, w których można kupić rośliny.

Jak prezentują się takie donice? Zobaczcie sami!

null
null
null
null
null

Niezależnie od tego, na jaką donicę się zdecydujemy i jakie rośliny w niej posadzimy, warto przemyśleć kompozycję. Chodzi o to, żeby maksymalnie dobrze dobrać rośliny do stanowiska, a donice do dostępnej przestrzeni.

Komentarze