Duży balkon – modne i praktyczne elementy wykończenia

Balkon w domu lub mieszkaniu to przestrzeń, którą doceniają wszyscy miłośnicy wypoczynku i relaksu na świeżym powietrzu. Jest on tak bardzo lubiany, ponieważ nie każdy dysponuje domem i przylegającym do niego tarasem i ogrodem. Wówczas to właśnie balkon pełni funkcję zarówno ogrodu, jak i przestrzeni do relaksu przy kawie. Wyzwaniem bywa często aranżacja małego balkonu. Tymczasem urządzanie dużego balkonu również wymaga gruntownego przemyślenia.

null

Podłoga na balkonie – co jest najlepsze?

Na balkonie najczęściej można spotkać dwa odmienne materiały na podłodze. Są to różnego rodzaju deski lub płytki. Różnią się one ceną w zależności od parametrów i trwałości materiału. Niewątpliwie najtrwalsze są płytki, kafle i gres. Są odporne na wilgoć i niskie temperatury. To gwarantuje, że z podłogą na balkonie przez wiele lat nie będzie się działo nic złego.

Innym materiałem często spotykanym na balkonach jest drewno lub jego imitacja. Zapewnia niebanalny wygląd i nadaje wrażenie ciepła oraz przytulności. Do wyboru są deski drewniane, najczęściej z drzew egzotycznych, a także materiały, które imitują drewno. Z całą pewnością drewno tarasowe wymaga regularnej impregnacji. Doskonałym pomysłem mogą być więc też kafle o strukturze i wyglądzie drewna. To połączenie ładnego wykończenia z trwałością i wytrzymałością.

Zdarza się również, że na balkonie jako warstwę wierzchnią wykłada się sztuczną trawę. Dostępna jest ona w rolce o różnych szerokościach, a zakupu dokonuje się podając ilość potrzebnych metrów. To jednocześnie wykończenie, które możesz rozłożyć samodzielnie, jedynie ewentualnie docinając trawę na dokładny wymiar. Sztuczna trawa na balkonie przypadnie do gustu szczególnie tym, którzy marzą o mini ogrodzie i o przyjemnej powierzchni do chodzenia boso.

Alternatywą, która jednocześnie nadaje przytulności, są tarasowe dywany – wodoodporne, idealne na takie miejsca jak balkon, czy taras. Jednocześnie chodzenie boso po balkonie będzie o wiele przyjemniejsze.

Podział na strefy na dużym balkonie

Dysponując dużym balkonem, warto zastanowić się nad podziałem przestrzeni na strefy. Można bowiem zaaranżować sobie zarówno kącik do relaksu, jak i mini ogródek. Przestrzeń do odpoczynku to oczywiście wygodny komplet mebli – kanapy, foteli lub nawet krzeseł ze stołem jadalnym. Obok niego może stanąć stojak na hamak. Równie dobrze jednak można go rozwiesić po przekątnej, między dwiema balustradami. Warto w takim wypadku zadbać o to, by sprawdzić, czy nasza balustrada balkonowa wytrzyma taki napór. Inną możliwością jest huśtawka balkonowa – zarówno w formie bujanej ławki, jak i w postaci wiszącego fotela. Wykonane z ekologicznych materiałów, wpiszą się w niemal każdy styl tarasu, szczególnie tego stawiającego na naturę.

Kącik ogrodowy natomiast to już kwestia indywidualnych preferencji i potrzeb zarazem.

Jadalnia na balkonie

Balkon, szczególnie jeśli jest duży, może pełnić również funkcję jadalni. W ciepłe dni nie ma nic przyjemniejszego, niż śniadanie z rodziną na powietrzu. Musisz jedynie wybrać odpowiedniej wielkości stół i dopasowane do niego krzesła. Często takie miejsce może służyć dłużej niż tylko przez dwa upalne, najcieplejsze w roku wakacyjne miesiące. Jeśli zamontujemy przesuwne pełne przeszklenie balkonu, ochronimy się przed wiatrem i deszczem, a jednocześnie stworzymy sobie pewnego rodzaju oranżerię, z której będziemy mogli korzystać również w czasie niepogody.

null

Mini ogród na balkonie

Aranżując mini ogród na balkonie, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jak chcemy, żeby wyglądał. Może to być mały ogródek ziołowy, mini ogródek owocowy albo wręcz mini dżungla. Do tej części balkonu należy wybierać rośliny w zależności od tego, jak jest usytuowany. Inne rośliny nadają się na balkony słoneczne, inne na stanowiska zacienione. Najczęstszymi ziołami na balkonach są:

  • bazylia
  • oregano
  • tymianek
  • pietruszka
  • koperek
  • lubczyk
  • szczypiorek
  • mięta
  • lawenda.

Można też oczywiście uprawiać na balkonie owoce i warzywa, między innymi:

  • pomidory
  • paprykę,
  • rukolę
  • sałatę,
  • truskawki
  • poziomki.

Jeżeli natomiast marzy Ci się mini dżungla, musisz wybrać wysokie gatunki roślin. Sprawdzą się tam np.: bambusy drzewiaste, pnącza i rośliny zwisające. Poukładane piętrowo, np. w formie roślinnej ścianki, dadzą niepowtarzalny efekt. Oprócz bambusa można też pomyśleć o strelicji, fargezji rozłożystej i nowozelandzkim lnie. Sprawdzi się w takiej kompozycji również katalpa, wilec, albicja. Z roślin pnących polecane są: oliwnik, powojnik, azarina pnąca czy passiflora.

Rośliny możemy posadzić zarówno w donicach stojących, jak i wiszących. Piękną ozdobę balkonu tworzą kolorowe kwiaty w wiszących np. na balustradzie doniczkach. 

Jakie dodatki przydadzą się na balkonie?

Na balkon, oprócz mebli i roślin, przydadzą się również inne dodatki. Przede wszystkim warto pomyśleć o nastrojowym i klimatycznym oświetleniu. Delikatny kinkiet ścienny potrafi stworzyć idealny efekt, niemniej jednak jeśli nie chcesz lub nie masz możliwości poprowadzenia instalacji elektrycznej, wystarczą lampki solarne lub zwykłe świeczki. Jeśli wybierzesz te, które odstraszają komary, będziesz mieć coś, co łączy przyjemne z pożytecznym. Niepowtarzalny klimat tworzą także łańcuchy świetlne i różnego rodzaju girlandy.

Ważne są również dodatki tekstylne. Sprawdzą się tu różnego rodzaju wygodne poduszki i ciepłe koce na chłodniejsze wieczory. Idealna będzie także skrzynia do przechowania poduszek lub koców, kiedy z nich nie korzystamy. Inaczej deszcz lub wieczorna rosa mogą sprawić, że staną się wilgotne, a na ich powierzchni zaczną pojawiać się grzyby i pleśń.

Warto też pomyśleć o zadaszeniu na słoneczne dni. W upalnym czasie, taki cień może dawać przyjemne wytchnienie. Tutaj też możliwości jest kilka. Może to być zarówno tradycyjny parasol, jak i pergola lub markiza. Dają one możliwość jedynie częściowego zacienienia lub mogą być rozkładane i składane w zależności od potrzeb.

Podsumowując, duży balkon to marzenie wielu z nas. Kiedy jednak już takim dysponujemy, warto gruntownie przemyśleć jego aranżację. Wszystko po to, żeby po czasie nie okazało się, że niby mamy na balkonie wszystko, co potrzeba, ale jednocześnie zestawienie wszystkich przedmiotów jest niepraktyczne i niefunkcjonalne. Niezależnie od tego, czy balkon ma być miejscem do relaksu, przestrzenią do spotkań ze znajomymi, jadalnią czy ogródkiem warzywnym, warto gruntownie przemyśleć każdy element balkonu.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.