Sposoby na osłonę dla balkonu

Każdy ma prawo do prywatności we własnym domu. To dotyczy również balkonu. Osłony kładą kres wścibskim spojrzeniom i zamieniają balkon w przytulne miejsce. Ściany osłonowe mają przy tym wszechstronne działanie. Chronią nie tylko przed wzrokiem ciekawskich sąsiadów, ale także przed słońcem, wiatrem, deszczem i hałasem. Tworzą cichy i bezpieczny zakątek dla miłych chwil relaksu.

Osłony balkonowe i tarasowe istnieją właściwie we wszystkich możliwych postaciach: mogą być wykonane z roślin, drewna, tworzyw sztucznych, szkła, metalu. I to jest jedynie ogólny kierunek. Każda kategoria posiada mnóstwo własnych wariantów. Poza tym, ważne jest, czy chcemy się odgrodzić z góry, z dołu, czy z boku. Wybór materiału na osłony odgrywa decydującą rolę, ponieważ każdy ma swoje wady i zalety.

Zielona ściana na balkonie

Komu podoba się osłona roślinna, ten powinien zaopatrzyć się w skrzynki. Osłona z roślin jest bardzo efektowna i niedroga w wykonaniu. Dla oszczędności miejsca można je umocować na zewnętrznej stronie balustrady. W skrzynkach będzie posadzony, przykładowo, niskopienny bambus albo rośliny pnące. Dla tych ostatnich niezbędne są podpory. Przydatna do tego celu jest linka nylonowa albo drut stalowy. Łatwo jest je rozpiąć, a w razie potrzeby szybko zwinąć. Do podpierania roślin dobrze nadają się cienkie bambusowe pędy, albo nierdzewne pręty stalowe.

Przeczytaj również: Duży balkon – modne i praktyczne elementy wykończenia

 

Zacienienie poprzez pnącza wygląda bardzo efektownie
Zacienienie poprzez pnącza wygląda bardzo efektownie

 

Klasyczna osłona z drewna

Drewniane osłony montuje się często w ogrodzie albo na tarasie. Chodzi zwykle o wysokie i szerokie elementy w formie płotu. Ale równie dobrze mogą one również osłaniać Wasz balkon ze wszystkich stron. Drewno daje się malować na dowolne kolory, chociaż może też pozostać w formie naturalnej. Trzeba tylko zwracać uwagę, aby elementy drewniane nigdy nie stykały się z gruntem – drewno szybko zmurszeje.

Maty i plecionki – czyli hit 2017 roku

Inną dobrą i praktyczną alternatywę stanowią maty osłonowe. Wyrabiane są z wikliny i trzciny. Podobne do nich są maty bambusowe. Również w tym wypadku mamy do czynienia z naturalnym surowcem wyjątkowo mocnym i sprężystym. A do tego wprowadzającym azjatycką atmosferę. Aby maty zachowały jak najdłużej swoje właściwości, należy chronić je przed kontaktem z ziemią.

 

Maty bambusowe są bardzo trwałe i sprężyste
DecoTeam
Maty bambusowe są bardzo trwałe i sprężyste

 

Osłony z tworzyw sztucznych

Chyba żaden materiał nie oferuje tak wielu różnych możliwości zastosowania w charakterze osłon balkonowych, jak tworzywo sztuczne. Od nieprzejrzystych ścian z WPC do polirattanu. Kompozyty drewna, czyli z ang. Wood-Plastic-Composites, mają wygląd drewna, ale są od niego trwalsze i odporne przy tym na pleśń i grzyby. Polirattan - to syntetyczna wersja znanych włókien palmowych o dużej trwałości.

Z tworzyw sztucznych mogą być wykonane ściany osłonowe, parawany balkonowe, ścianki działowe na balkonie z kratą dla roślin. Jest to materiał odporny na wpływy atmosferyczne i łatwy do pielęgnowania.

Tkaniny – wdzięczny materiał na osłony

Również tkaniny markizowe nadają się doskonale do osłony balkonu. Należy tylko zwrócić uwagę na właściwości materiału i jego jakość. Ważne: tkanina musi być koniecznie odporna na działanie światła i wody. Wilgoć zgromadzona w osłonie spowoduje błyskawiczne pojawienie się na niej glonów i pleśni. Impregnat zapewnia nieprzemakalność tkaniny oraz zapobiega przywieraniu zabrudzeń. Do konserwacji tkanin markizowych nie należy stosować rozpuszczalników i silnych detergentów. Zaletą jest też niewątpliwie trwałość kolorów.

Sprawdź: Aranżacja balkonu – podłoga, balustrada, meble, dodatki

 

Wybierając markizę bardzo ważne jest sprawdzenie materiału, z jakiego jest wykonana
Wybierając markizę, bardzo ważne jest sprawdzenie materiału, z jakiego jest wykonana

 

Osłony balkonowe – z góry na dół

Odpowiedniej długości pasy tkaniny zapewniają osłonę balkonu i są proste do zamontowania. Rozmieszczone gęsto oczka pozwalają umocować tkaninę do balustrady. Maty można mocować opaskami zaciskowymi. Równie szybko da się też matę albo tkaninę usunąć. Tego rodzaju osłona dookoła balkonu stanowi skuteczną osłonę od wiatru.

Jedną z najszybszych metod osłony balkonu na krótki czas jest użycie parawanu. Jest on estetycznie zmontowany, dobrze wygląda i nie musi wcale być kosztowny.

Jedną z najszybszych metod osłony balkonu na krótki czas jest użycie parawanu. Jest on estetycznie zmontowany, dobrze wygląda i nie musi wcale być kosztowny. Parawany trwałe muszą być zamocowane do ścian, aby spełniały swoją rolę również podczas wiatru.

Zapoznaj się: Pergola – nowoczesne zadaszenie tarasu 

Osłona przeciwsłoneczna na balkonie

Balkony są zwykle skierowane na południe albo na zachód, aby zapewnić mieszkańcom jak najwięcej słonecznych godzin. Skutek jest też taki, że latem panuje na balkonie - a także w domu przez nagrzanie okien - niekomfortowy upał. Konieczna jest więc osłona okien i balkonu przed słońcem. Najprostszym sposobem na zacienienie jest parasol. Parasole balkonowe występują w najróżniejszych kolorach i formach. Klasykę stanowi oczywiście parasol okrągły. Rozsądnym wyborem są jednak parasole czworoboczne i markizy. Dają więcej cienia i lepiej pasują do kształtu balkonu. W ochronie przed słońcem sprawdza się także markiza.

Jak widać, istnieje wiele sposobów, aby skutecznie osłonić balkon. Ale cel jest jeden: zachować swoją sferę prywatności również w tej części mieszkania.

Sprawdź: Jak zaaranżować mały balkon? Inspiracje, wskazówki    

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.