Piękny balkon ozdobą budynku

Balkon stanowi przedłużenie pokoju i otwiera go na otaczającą dom naturę. Duże okno balkonowe dodatkowo doświetla wnętrze lepiej niż zwykłe okno, a także urozmaica pokój malowniczym widokiem. Ponadto balkon jest ozdobą bryły budynku, która dodaje mu pełnego wdzięku wyglądu.

Inwestorzy budujący dom dla całej rodziny zastanawiają się często, czy budować balkon. Chociaż taras to główne miejsce, gdzie mieszkańcy będą wypoczywać na świeżym powietrzu, to balkon także może okazać się przydatny. Ładny balkon ozdobiony kwiatami urozmaici swoją formą bryłę budynku, a także doda jej wdzięku. Pełni on też funkcję użytkową – nie tylko zwiększa przestrzeń pokoju, ale też otwiera go na otaczającą dom naturę. Duże okno balkonowe lepiej doświetli wnętrze niż zwykłe okno, ale też zapewni dobrą wentylację w czasie upałów. Jest to miejsce stanowiące namiastkę tarasu dla użytkowników górnej kondygnacji, gdzie mogą oni wypić poranną kawę czy obserwować piękne, gwieździste niebo. Przeciwnicy balkonów obawiają się zwykle mostków termicznych, jednak należy podkreślić, że staranne wykonanie będzie gwarancją na to, że nie będą one powstawać.

Konstrukcja balkonu

Konstrukcja balkonu składa się z płyty połączonej z budynkiem i wysuniętej ze ściany. Balkony najczęściej budowane są z drewna, stali czy żelbetu. Budowane są na trzy sposoby – jako balkony wspornikowe, podparte oraz podwieszane.

Najpopularniejsze są balkony na wspornikach. Balkony wspornikowe są zakotwione w wieńcu i połączone ze stropem. Wychodzą ze ściany budynku i nie są niczym podparte. Największa siła naprężenia występuje w tym przypadku przy ścianie domu. W domach murowanych przeważnie wykonuje się balkon złożony ze zbrojonej płyty betonowej trwale połączonej ze stropem. Żelbetowa płyta stanowi podłoże, na którym układa się posadzkę. Nie może mieć ona grubości mniejszej niż 8 cm, by było możliwe przymocowanie do niej na stałe słupków balustrady balkonu. Z uwagi na to, że płyta balkonowa jest zakotwiona w wieńcu, powstaje w tym miejscu mostek termiczny. Jego wyeliminowanie często przysparza wielu kłopotów niewprawnym wykonawcom. Jednym ze sposobów zlikwidowania mostków termicznych jest izolacja termiczna całej płyty balkonowej. Innym rodzajem balkonu wspornikowego jest balkon wsparty na dwóch wspornikach żelbetowych. Jego posadzka jest najczęściej wykonana z drewna. Jeśli balkon jest dłuższy, konieczne będzie zastosowanie większej ilości podpór. W tym przypadku łatwiej jest zlikwidować mostki termiczne, ponieważ są rozłożone punktowo.

 

Inaczej siły rozkładają się w przypadku balkonu podpartego, który ugina się w środkowej części. Jest on przytwierdzony do ściany budynku i wsparty z drugiej strony na słupach lub zastrzałach. Konstrukcja balkonów podpartych może być zarówno drewniana, jak i stalowa czy żelbetowa. Balkony z drewna najczęściej występują w domach drewnianych, lecz równie dobrze komponują się z budynkami murowanymi. Drewniane zastrzały podtrzymujące go od dołu stanowią dodatkowy dekoracyjny element architektoniczny. Balkony żelbetowe oparte są przeważnie na masywnych słupach betonowych, które współgrają z architekturą budynku. Odmianą tego typu balkonu jest loggia cofnięta względem powierzchni ściany oparta na ścianach budynku.

Rozwiązaniem polecanym w domach energooszczędnych jest zastosowanie balkonu podwieszanego o konstrukcji samonośnej, całkowicie oddylatowanej od budynku. Takie balkony są lekkie i nieduże, najczęściej wykonane z drewna lub stali i oparte na belce lub kątownikach. Gotową do zawieszenia na ścianie budynku konstrukcję montuje się w bardzo krótkim czasie.

 

Balustrada zapewniająca bezpieczeństwo

Najistotniejszym elementem balkonu zapewniającym bezpieczeństwo użytkownikom oraz decydującym o jego charakterze jest balustrada. Często wykonuje się drewniane balustrady złożone ze sztachet, balustrady metalowe z ozdobnymi tralkami przybierającymi kształt kielicha, wazonu czy wazy o bogatej ornamentacji, konstrukcje stalowe wypełnione szkłem czy betonowe, proste balustrady. Różnorodność materiału pozwoli dobrać odpowiedni, pasujący do całej bryły budynku.

Izolacja balkonu

Należy pamiętać o tym, że konstrukcja balkonu musi być zabezpieczona przed wodą. W tym celu stosuje się podobne materiały jak w przypadku ocieplania tarasu. Izolacja powinna zabezpieczać także część ściany budynku przed zamakaniem.

Dekoracja balkonu

Nawet najprostszy balkon, gdy zostanie odpowiednio udekorowany, stanie się ozdobą budynku. Chodzi tu zarówno o elementy, takie jak markizy czy zadaszenia, ale także roślinność. Na balkon najlepiej wybrać rośliny, które są łatwe w uprawie, np. wrzosy czy rośliny zimozielone. Dodatkowo barierki można ozdobić pięknie kwitnącymi pnączami i kwiatami zwisającymi.

Komentarze

  • Maja 2022-04-04T08:41:51.760Z

    Do czego służy balkon i jakim jest wybawieniem wiedzą ci, którzy korzystali z niego na okrągło w czasie totalnego lock downu w czasie covid-19, kiedy nawet wejście do lasu i spacery po mieście były zakazane...

    • Don Diego 2016-05-20T15:06:24Z

      Dziękuję za podanie definicji, czym jest balkon:) A tak na poważnie, po co komu dzisiaj balkon w domu? Budowa kosztuje pewnie ze 20 tysięcy. Jak jest dom, to jest taras na parterze, jest trawniczek...

      • Zdziś 2016-05-23T06:31:33Z

        Po co komu balkon można dowiedzieć się właśnie z tejże definicji. Przydaje się.