Rekuperacja: 10 rzeczy, które musisz wiedzieć przed instalacją!

Rekuperacja jest w wielu krajach rozwiązaniem niemal standardowym. Coraz częściej decydują się na nią również polscy inwestorzy, a zachętę stanowią m.in. nowe warunki techniczne 2021. Jednocześnie stajemy się też coraz bardziej świadomi w kwestii nowoczesnego budownictwa energooszczędnego i pasywnego. Jednak nadal nie wszyscy wiemy, jak efektywnie wykorzystywać systemy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Rekuperacja w domu - 10 rzeczy, które musisz wiedzieć
Rekuperacja w domu - 10 rzeczy, które musisz wiedzieć

Wprawdzie automatyka rekuperatorów jest na tyle zaawansowana, że samoczynnie reaguje na zmiany warunków atmosferycznych, a cały system wentylacyjny działa praktycznie bezobsługowo. Warto jednak wiedzieć o kilku aspektach, które użytkownicy rekuperacji powinni uwzględniać ze względu na własne bezpieczeństwo i możliwość czerpania jak największych korzyści z poczynionej inwestycji.

1 – Stop dla dotychczasowej wentylacji grawitacyjnej

Przepisy budowlane określają, że w jednym pomieszczeniu powinien działać tylko jeden system wentylacyjny i nie jest to bezzasadne. Istniejącymi kanałami wentylacji grawitacyjnej będzie bowiem uciekać ciepło odzyskane rekuperacyjnie. Dlatego kanały te (jeżeli istnieją, co jest standardem w starszych, termomodernizowanych budynkach) należy zaślepić.

2 – Odizolowanie pomieszczeń, które mają być wentylowane grawitacyjnie

Niektórych pomieszczeń w domu nie wentyluje się mechanicznie ze względów bezpieczeństwa. Zwłaszcza w garażach i domowych kotłowniach pozostawia się tradycyjną wentylację grawitacyjną. Wszystkie pomieszczenia ze starymi kanałami trzeba odizolować od pozostałych, poprzez zamontowanie w nich szczelnych drzwi wejściowych.

3 – Jeżeli kominek, to wyłącznie z zamkniętą komorą spalania

Nowoczesne budownictwo uwzględnia bardzo szczelną stolarkę otworową, co jest korzystne ze względów energetycznych, ale jednocześnie niebezpieczne dla użytkowników kominków z otwartymi komorami. Tego rodzaju urządzenia pobierają bowiem potrzebne do spalania powietrze z pomieszczenia, a kiedy okna są szczelne, jego ilość może być niewystarczająca, co w skrajnych przypadkach może powodować powstawanie zabójczego dla człowieka tlenku węgla (czadu). Dlatego też w nowych, wyposażonych w rekuperatory domach dopuszczalne są jedynie kominki z zamkniętymi komorami spalania, pobierające powietrze z zewnątrz (za pomocą niezależnego kanału).

4 – Jeżeli okap kuchenny, to tylko z oddzielnym kanałem

Tłuste i wilgotne powietrze z kuchni nie może być odprowadzane (poprzez okap) kanałami wywiewnymi wentylacji mechanicznej. Takie powietrze będzie bowiem zanieczyszczać przewody, zaburzając pracę sytemu wentylacyjnego. Oprócz tego, okap do efektywnej pracy potrzebuje dużo większej niż wentylacja mechaniczna mocy i pracuje jedynie w określonych momentach. Z tych właśnie powodów w domach z rekuperacją lepiej jest korzystać z pochłaniaczy, które przefiltrowując powietrze, wyrzucają je z powrotem do pomieszczenia kuchennego.

5 – Konieczność przepływu powietrza pomiędzy pomieszczeniami

Zarówno przy wentylacji grawitacyjnej, jak i mechanicznej właściwym miejscem dla otworów nawiewnych są pokoje, a dla wywiewnych – kuchnie, łazienki i pozostałe pomieszczenia domu. Należy zapewnić swobodny przepływ powietrza pomiędzy wentylowanymi wnętrzami. W powyższym celu wskazany jest montaż drzwi wewnętrznych wyposażonych w specjalne otwory lub posiadających dolne podcięcia.

6 – Rekuperacja nie jest systemem grzewczym

Choć zasadniczą rolą wentylacji mechanicznej jest skuteczna wymiana powietrza, to system jest też w stanie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię cieplną. Pamiętajmy jednak, że rekuperacja nie zastąpi ogrzewania, co oznacza, że w domu rekuperatorem i tak trzeba zainstalować piec gazowy, pompę ciepła lub inne medium grzewcze. Najbardziej polecanym jest pompa, która przynosi najwięcej oszczędności, zarówno inwestycyjnych, jak i eksploatacyjnych. Zaś niepolecanym sposobem na dostarczenie ciepła do domu z rekuperacją jest ogrzewanie nadmuchowe, które koliduje z prawidłową pracą sytemu wentylacyjnego.

Dowiedz się więcej o tym, w jaki sposób rekuperacja zmniejsza zapotrzebowanie budynku na energię pierwotną i dlaczego - według ekspertów - jest konieczna, by sprostać nowym przepisom! Przeczytaj artykuł >> Warunki techniczne 2021 - ustawa, tabela, poradnik

7 – Klimatyzacja wobec rekuperacji

W rekuperowanych domach można instalować systemy klimatyzacyjne, ale w taki sposób, by nie kolidowały z wentylacyjnymi. Chodzi tu przede wszystkim o lokalizację punktów nawiewnych i wywiewnych obu instalacji.

8 – Rekuperacja a tradycyjne wietrzenie pomieszczeń

Otwieranie okien nie ma żadnego wpływu na prawidłową pracę rekuperatora, a wręcz przeciwnie – wentylacja mechaniczna stwarza dodatkowe możliwości w tym zakresie. Jeżeli wyłączymy wentylator nawiewny i otworzymy okna – rekuperator wyciągnie z wnętrz zużyte powietrze, które zostanie zastąpione świeżym, pochodzącym z zewnątrz. Inna ewentualność to wyłączenie wentylatora wywiewnego i pozostawienie samego nawiewu na wysokich obrotach. Kombinacja ta pozwala szybko schłodzić pomieszczenia po upływie upalnego dnia.

9 – Rekuperacja z gruntowym wymiennikiem ciepła i nie tylko…

Gruntowy wymiennik ciepła jest takim elementem systemu wentylacji mechanicznej, dzięki któremu powietrze dostarczane do wnętrz jest wstępnie ogrzewane (w zimie) oraz schładzane (w lecie). Daje to poczucie komfortu termicznego przez cały rok i eliminuje konieczność klimatyzowania wnętrz. Jednak oprócz tego, systemy rekuperacyjne mogą mieć też jeszcze możliwość oczyszczania oraz jonizacji powietrza. Wówczas mikroklimat panujący w domu sprzyja nawet najbardziej wybrednym użytkownikom.

10 – Inne sposoby na podniesienie efektywności rekuperacji

Efektywność rekuperacji podnosi się również poprzez: stosowanie rolet okiennych, które zmniejszają nagrzewanie się pomieszczeń w lecie; odpowiednie do pory roku ustawienia komfortowej temperatury na sterowniku oraz właściwe operowanie biegiem rekuperatora (dostosowane do temperatury panującej na zewnątrz).

Przeczytaj także >> Rekuperator - jak działa i ile kosztuje? Jaki wymiennik wybrać? Opinie

Komentarze