Okna naprawdę energooszczędne

Nowo budowane domy są energooszczędne i jednocześnie bardzo przeszklone. Dawniej była to rzecz nie do pomyślenia. Duże okna nierozłącznie kojarzono ze stratami ciepła. Dziś, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, przeszklenia nie muszą oznaczać wychłodzenia pomieszczeń. Pod warunkiem, że zamontowane w nich okna będą energooszczędne.

Energooszczędność to jeden z wiodących trendów w budownictwie. Nic więc dziwnego, że producenci wychodzą naprzeciw temu zapotrzebowaniu i oferują coraz więcej produktów opatrzonych przymiotnikiem „energooszczędny”. Wśród nich są także energooszczędne okna. Ale nie każde okno energooszczędne jest takie w rzeczywistości. Poniżej wskazujemy, jakimi cechami charakteryzują się okna, które są naprawdę energooszczędne.

Triki producentów

Najważniejszym parametrem jest współczynnik Uw, który określa przepuszczalność termiczną całego okna (a nie tylko szyby). Im jego wartość jest niższa, tym okno jest cieplejsze. Dla okien energooszczędnych wymaga się, aby współczynnik Uw wynosił mniej niż 1 W/(m²K), dla pasywnych – poniżej 0,8 W/(m²K). Wartość ta powinna być podana dla okna referencyjnego (jednoskrzydłowego o wymiarach 1230 x 1480 mm). Jeśli współczynnik dotyczy większego okna, jego wartość wypada korzystniej, wybierając okna, warto więc zwrócić uwagę na to, jakiej powierzchni dotyczy podawany przez producenta współczynnik. W błąd może wprowadzić także współczynnik Uw, który został obliczony dla okna wraz z roletą. Patrząc producentom na ręce, warto pamiętać o tym, że energooszczędność okien nie powinna być uzyskiwana kosztem ich wytrzymałości. Okna będą cieplejsze, jeśli zostaną pozbawione wzmocnień, a szerokie profile zostaną wypełnione pianą. Ich parametry okażą się lepsze także wówczas, gdy szyby zostaną zamocowane za pomocą taśmy. Takie okna będą jednak nietrwałe; będą odkształcać się pod wpływem słońca.

Na wysokość współczynnika Uw całego okna mają wpływ parametry jego poszczególnych elementów
Na wysokość współczynnika Uw całego okna mają wpływ parametry jego poszczególnych elementów
Wybierając okna energooszczędne, należy zapytać sprzedawcę o certyfikat potwierdzający izolacyjność cieplną całego okna. Tylko produkty, które posiadają taki certyfikat mogą być brane pod uwagę. Istotne jest także, przez kogo ów certyfikat został wydany (renomowaną instytucję badawczą czy nikomu nieznaną jednostkę) i czy oferowane w sklepie okno jest tym samym, dla którego tenże certyfikat wystawiono.

Na wysokość współczynnika Uw okna mają wpływ parametry jego poszczególnych elementów – począwszy od pakietu szybowego, poprzez profile, po ramki pomiędzy szybami. Aby więc okna były rzeczywiście energooszczędne, muszą w nich zostać zamontowane odpowiednie wzmocnienia, istotna jest liczba i szerokość komór oraz liczba tafli szkła. A na końcu musi nastąpić prawidłowy montaż.

Najważniejszym parametrem jest współczynnik Uw, który określa przepuszczalność termiczną całego okna. Im jego wartość jest niższa, tym okno jest bardziej energooszczędne.

Ramy okienne

Na wysokość współczynnika przenikania ciepła profili okiennych wpływają dwa elementy: szerokość profili oraz rodzaj zastosowanych w nich wzmocnień. Lepiej izolują grubsze profile (powyżej 80 mm). Korzystniej wypadają też wzmocnienia wykonane z tworzyw sztucznych lub włókien szklanych, a nie ze stali. Parametry profili okiennych można dodatkowo poprawić, wypełniając ich komory materiałem termoizolacyjnym (np. styropianem lub pianką). Profile okienne jednak mimo wszystko wyróżniają się gorszą izolacyjnością niż szyby, lepiej więc wybierać okna, w których ramy zajmują jak najmniej miejsca (np. okna bez szprosów).

Szyby zespolone

Niska wartość współczynnika U szyb, a więc ich termoizolacyjność, w głównej mierze zależy od budowy pakietu szybowego. Im więcej szyb, tym lepsze parametry okna. W oknach energooszczędnych stosuje się co najmniej potrójne systemy szybowe. Zamiast szyb bywają też stosowane folie poliestrowe, które nie zwiększają ciężaru okna. Komory pomiędzy kolejnymi szybami są wypełniane gazem szlachetnym (kryptonem, ksenonem bądź argonem). Odległość pomiędzy kolejnymi taflami szkła wyznaczają ramki dystansowe. Całość uszczelniają specjalne masy, które nanosi się wzdłuż krawędzi szyb. Trzeba przy tym pamiętać, że istotna jest nie tylko liczba szyb, ale również odległości między nimi. Nie ma sensu wybierać okna z dodatkową taflą, jeśli jej dodaniu nie towarzyszy dodatkowa przestrzeń.

Zakup energooszczędnych okien nie wystarczy, jeśli w ślad za nim nie pójdzie bezbłędny montaż
Zakup energooszczędnych okien nie wystarczy, jeśli w ślad za nim nie pójdzie bezbłędny montaż

Ramki dystansowe

W oknach energooszczędnych stosuje się ramki wykonane z tzw. ciepłych materiałów, czyli z tworzyw sztucznych lub stali nierdzewnej. Taka ramka znacząco poprawia parametry okna. W przeciwieństwie do ramki wykonanej z aluminium nie przyczynia się do powstawania mostków termicznych. Zmniejszeniu ryzyka powstawania mostków cieplnych sprzyja również głębsze osadzenie szyby w profilu okiennym.

Im więcej szyb znajduje się w pakiecie, tym lepsze są parametry okna. Trzeba jednak pamiętać, że istotna jest nie tylko liczba szyb, ale również odległości między nimi.

Powłoki

W oknach energooszczędnych na co najmniej jednej tafli nakłada się powłokę niskoemisyjną. Tego rodzaju powłoka przepuszcza do środka promienie słoneczne, ale jednocześnie nie dopuszcza do ucieczki ciepła na zewnątrz (odbija ciepło generowane przez grzejniki itp.). Chroni też przed wykraplaniem się pary na szybach. Dzięki zastosowaniu powłok na obydwóch taflach szyby jednokomorowej jej Uw zostaje obniżone do 0,9 W/(m²K). Ale jednocześnie zmniejszeniu ulega dopływ światła do wnętrza.

Dla energooszczędności okien istotne jest nie tylko to, ile energii są w stanie zatrzymać przed ucieczką na zewnątrz, ale również, ile energii są w stanie przepuścić do środka (i tym samym dogrzać pomieszczenia). O tym mówi współczynnik przepuszczalności energii promieniowania słonecznego g. Im jego wartość jest wyższa, tym więcej energii może przeniknąć do wnętrza domu. Ale ciepłe okna – grube, zabarwione szyby – absorbują promienie słoneczne i nie sprzyjają dogrzewaniu pomieszczeń. Aby polepszyć ich parametry, stosuje się np. szyby z powłoką antyrefleksyjną, antykondensacyjną i samoczyszczącą.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.