Ile prądu potrzebuje rekuperacja – koszty utrzymania

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli z rekuperatorem, zapewnia w dobrze izolowanym domu stały dopływ czystego powietrza. Może przy tym pomagać oszczędzać energię grzewczą, jednak do napędu elektrycznych wentylatorów sama potrzebuje prądu. Jakie są koszty jej utrzymania? Sprawdzamy!

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją - jaki jest koszt utrzymania?
Wentylacja mechaniczna z rekuperacją - jaki jest koszt utrzymania?

Doskonale szczelne nowoczesne domy są dzisiaj standardem. Potrójnie oszklone okna i ocieplenie ścian zewnętrznych i poddasza uniemożliwiają grawitacyjną wymianę powietrza. Czy więc wentylacja to już konieczność dla każdego inwestora?

Wentylacja mechaniczna – konieczność w nowoczesnym domu

Zapachy i wilgoć powstała w trakcie gotowania, prania, mycia i oddychania domowników nie jest w stanie samodzielnie wydostać się na zewnątrz przez szczeliny w futrynach drzwi i okien. Na dodatek tą samą drogą nie ma wstępu również świeże powietrze z zewnątrz. Powstaje ryzyko zbyt dużej wilgotności powietrza w pomieszczeniach, a co za tym idzie możliwość powstania groźnej dla konstrukcji domu i mieszkańców pleśni.

Doświadczenie uczy, że w takim przypadku ręczne, niekontrolowane wentylowanie domu ma niewielkie szanse na powodzenie. Konieczna jest mechaniczna wymiana powietrza przy pomocy specjalnych urządzeń wentylacyjnych. Szczególnie wydajne i ekonomiczne są urządzenia wentylacyjne z rekuperacją. Ich zadaniem jest odprowadzenie z pomieszczeń zużytego powietrza i doprowadzenie świeżego z zewnątrz, z jednoczesnym wykorzystaniem ciepła niesionego przez odprowadzane powietrze do podgrzania powietrza nawiewanego.

Z czego wynikają koszty utrzymania wentylacji z rekuperacją?

Z jednej strony słyszymy o znacznej oszczędności kosztów energii grzewczej przy zastosowaniu rekuperacji, a z drugiej widzimy silniki elektryczne wentylatorów, które bez prądu elektrycznego nie wykonają ani jednego obrotu. Gdzie jest więc generowany zapowiadany zysk?

Wymiennik ciepła rekuperatora zatrzymuje prawie całą energię cieplną zawartą w ogrzanym powietrzu wywiewanym z domu. Tę energię wykorzystuje wentylator do ogrzania zimnego, czystego powietrza zasysanego z zewnątrz. Dzięki temu świeże powietrze nie musi być podgrzewane z wykorzystaniem systemu centralnego ogrzewania. Zużywa się mniej paliwa, a tym samym koszty ogrzania domu spadają.

Jednocześnie silniki wentylatorów wymuszają wywiew i nawiew powietrza zużywając drogą energię elektryczną. Jako że budynek jest szczelny i wymiana grawitacyjna powietrza ani latem, ani zimą nie wchodzi w rachubę, wentylacja musi działać aktywnie przez cały rok. I oczywiście pobierać prąd elektryczny.

Nie bez powodu za mit uważa się opinię, że wentylacja z rekuperacją może być zainstalowana bez projektu. Jeśli nie zostaną uwzględnione wszystkie czynniki, jak wielkość pomieszczeń, ich rozkład, liczba osób w mieszkaniu i tym podobne, może się okazać, że odzyskana energia cieplna kosztuje mniej, niż energia elektryczna zużywana przez wentylatory.

Na co zwrócić uwagę, instalując rekuperację?

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją wpływa znacząco na komfort naszego życia, zwiększa też wartość nieruchomości. Ponieważ taką instalację montuje się z myślą o długim okresie eksploatacji, dobrze jest inwestycję przemyśleć i dokładnie zaplanować.

Kupując rekuperator warto zwrócić uwagę na następujące aspekty:

 • sprawność wymiennika ciepła i warunki jej uzyskiwania;
 • rodzaj wymiennika ciepła (najpopularniejsze są krzyżowe i przeciwprądowe);
 • rodzaj i moc wentylatorów;
 • sposób zasilania wentylatorów (prąd stały, prąd przemienny);
 • sposób rozmrażania wymiennika ciepła;
 • zabezpieczenie obudowy rekuperatora przed stratą ciepła;
 • generowany poziom hałasu.

Koszty wentylacji z rekuperacją można podzielić na dwie części:

 • Koszty zakupu i instalacji – cena urządzeń, koszty wykonania kanałów wentylacyjnych, montaż instalacji.
 • Koszty eksploatacyjne – poza corocznym serwisem oraz okresową wymianą filtrów w rekuperatorze, ważną pozycją jest czas pracy i moc urządzenia.

Wentylacja mechaniczna – czy to konieczność w nowoczesnym domu?
Wentylacja mechaniczna – czy to konieczność w nowoczesnym domu?

Jakie są koszty utrzymania wentylacji z rekuperacją?

Najważniejszą pozycją w tej analizie są koszty energii elektrycznej. Zależą one wprost od następujących czynników:

 • moc urządzenia [W]
 • czas pracy wentylatorów [h]
 • cena 1 kWh energii elektrycznej

Średnia cena prądu (tzn. według danych z dnia 20 maja 2020 roku) wynosi 0,617 zł/kWh. Rekuperator odpowiedni dla domu jednorodzinnego o powierzchni rzędu 120 m2 ma moc nie większą niż 200 W.

Gdyby przyjąć, że silnik wentylatora o mocy 200 W pracuje bez przerwy, roczny koszt zużycia energii elektrycznej wyniósłby: 200 W x 24 h x 365 dni x 0,61 zł = 1068 zł. 

W praktyce, dobrze dobrany wentylator o mocy w granicach 110 W (na maksymalnych obrotach) pracuje w ciągu doby ok. 8 godzin: 110 W x 8 h x 365 dni x 0,61 zł = 196 zł.

Jest to wielkość tylko poglądowa i w rzeczywistości różni się w zależności nie tylko od mocy urządzenia, ale też ceny prądu (taryfa, dostawca) i czasu pracy. Rekuperatory o najlepszych parametrach i niskim poborze mocy są dosyć drogie i kosztują ponad 10 000 zł. Zwrot zainwestowanych w urządzenie pieniędzy powinien nastąpić nie dalej niż po dziesięciu latach. Trzeba więc policzyć, jakie oszczędności przynosi rekuperacja, i jaki rekuperator będzie najbardziej ekonomiczny.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.