Sposoby na ciepły dach. Rodzaje materiałów termoizolacyjnych

Z początkiem 2015 roku weszły w życie przepisy dotyczące izolacyjności termicznej dachów. Obecnie współczynnik przenikania ciepła U dachu nie może przekroczyć 2,0 W/ (m2K). W kolejnych latach wielkość ta będzie ulegać dalszemu obniżaniu, solidne ocieplenie dachu staje się więc koniecznością.

Ogrzane powietrze ma to do siebie, że unosi się ku górze. W efekcie przez dach może uciekać nawet kilkanaście procent ciepła. To straty, które nie są bez znaczenia dla wysokości rachunków za ogrzewanie. Dobrze zaizolowany dach ma więc wymierny wpływ na koszty utrzymania domu. Poza tym zmieniające się przepisy dotyczące współczynnika przenikania ciepła U dachu już wkrótce (w 2021 roku) sprawią, że w nowych budynkach jego wartość nie będzie mogła przekroczyć 0,15 W/ (m²K). Warto więc już teraz zadbać o to, aby dom spełniał przyszłe wymogi. Dobrze zaizolowany dach sprawi przy tym, że latem w pomieszczeniach na poddaszu nie będzie upału, nie będzie się też gromadzić wilgoć, co z kolei zapewni bezpieczeństwo drewnianej konstrukcji więźby dachowej, zapobiegnie jej zawilgoceniu i zagrzybieniu.

Do ocieplania dachów skośnych najczęściej stosuje się wełnę mineralną
Do ocieplania dachów skośnych najczęściej stosuje się wełnę mineralną

 Prosty dach

Najkorzystniej, aby powierzchnia dachu była jak najmniejsza i posiadała maksymalnie prostą konstrukcję. Dach będzie wówczas tani w budowie i jednocześnie najłatwiej będzie w nim ograniczyć straty ciepła. Rodzaj pokrycia dachowego ma pod tym względem niewielkie znaczenie. Ważniejsza jest warstwa izolacji: jej grubość, ciągłość (wyeliminowanie mostków cieplnych), jakość materiału izolacyjnego oraz jego zabezpieczenie przed zawilgoceniem. Dobry materiał do ocieplenia dachu charakteryzuje się niewielką wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Obecnie wymaganą wielkość współczynnika przenikania ciepła dachu gwarantuje ocieplenie o grubości 20 cm. Jeśli doda się kolejnych 10-20 cm, współczynnik U może spaść nawet poniżej 0,10 W/(m²K).

Styropian lub wełna

I tak styropian posiada dobre właściwości termoizolacyjne, które zachowuje również w kontakcie z wilgocią. Nie porasta grzybami i pleśnią. Najczęściej jest stosowany w dachach płaskich o odwróconym układzie warstw, ale produkuje się również specjalne rodzaje styropianu (z podłużnymi nacięciami) do dachów stromych.

Obecnie współczynnik przenikania ciepła U dachu nie może przekroczyć 2,0 W/ (m2K). W kolejnych latach wielkość ta będzie ulegać dalszemu obniżaniu.

Wełna mineralna (skalna lub szklana) to najczęściej wybierany materiał w przypadku dachów skośnych. Jest oferowana w postaci lekkich mat lub płyt o dużej sprężystości. Jej zaleta polega na łatwości z jaką wypełnia przestrzeń.

Pianka PIR lub poliuretanowa

Z kolei z pianki PIR wykonuje się twarde płyty, które umieszcza się na zewnętrz jako izolację nakrokwiową. Płyty nie pomniejszają przestrzeni poddasza, ograniczają możliwość pojawienia się mostków cieplnych i zabezpieczają drewniane elementy więźby m.in. przed wilgocią.

Dach można również ocieplić nanoszoną natryskowo pianką poliuretanową. Pianka dokładnie wypełnia przestrzeń i dostosowuje się do jej elementów, niwelując ryzyko powstawania mostków termicznych.

Komentarze

  • Dario 2017-11-22T22:19:20Z

    A co z folią dać czy nie?

    • Tooba.pl 2017-11-23T07:11:37Z

      Obecnie zamiast papy stosuje się przepuszczalne dla pary wodnej folie wstępnego krycia, a od strony pomieszczeń osłania się połać dachową nieprzepuszczalną folią paroizolacyjną. Jest to właściwie niezbędna izolacja każdego dachu - jest to hydroizolacja. W artykule piszemy o materiałach termoizolacyjnych. Pozdrawiamy!