Zasady istotne przy wymianie pokrycia dachu
Aby wymiana dachu przebiegła sprawnie, należy przestrzegać ustalonych zasad. Wraz ze zmianą dachówki konieczne jest sprawdzenie stanu poszycia, ocieplenia dachu oraz więźby. Dzięki zleceniu ekspertyzy dowiemy się, czy wymiany wymagają także inne elementy.
Trudności związane ze zmianą pokrycia
Wymiana starego pokrycia dachowego jest konieczna, w przypadku gdy dach zaczyna przeciekać. Poza tym remont dachu będzie niezbędny, gdy dostosowujemy dom do swoich potrzeb, adaptując poddasze na cele mieszkalne. Remont dachu nie jest wcale taki prosty. Przed zmianą pokrycia dachowego warto zlecić przeprowadzenie ekspertyzy, by dowiedzieć się, czy konieczna jest wymiana jeszcze jakiegoś elementu dachu.
Trudność związana z wymianą pokrycia dachowego wynika z tego, że należy zasięgnąć fachowej porady, a remont dachu powinni przeprowadzić doświadczeni pracownicy. Poza tym dom zostanie pozbawiony na czas remontu ochrony, dlatego najlepiej jest go wykonywać podczas sprzyjających warunków pogodowych, by trwały jak najkrócej. Bowiem odsłonięta drewniana konstrukcja dachu nie powinna być narażona na deszcz, gdyż trudno ją wysuszyć. Warto przygotować grubą foliową plandekę, która pozwoli osłonić więźbę w razie deszczu. Zmiana pokrycia dachowego wymaga także sporych nakładów pieniężnych.
Stan techniczny elementów konstrukcyjnych dachu
W przypadku dachu najważniejsze jest sprawdzenie tych elementów, które są niewidoczne. Warto zlecić wykonanie ekspertyzy rzeczoznawcy budowlanemu, który oceni stan techniczny więźby dachowej, poszycia czy izolacji wodochronnej dachu. Przy okazji wymiany pokrycia dachu powinniśmy bowiem wykonać wszelkie niezbędne naprawy. Konieczna będzie zamiana elementów nośnych, które uległy zawilgoceniu, zagrzybieniu czy też zostały naruszone przez szkodniki. Czasem okazuje się, że naprawa więźby jest nieopłacalna i lepiej ją wymienić na nową. Może się to zdarzyć w przypadku, gdy pęknięcia i inne usterki konstrukcji obejmują ponad 50% całości, zagrzybienie wynosi więcej niż 20% lub gdy została w znacznym stopniu opanowana
przez larwy owadów. W razie wymiany więźby trzeba będzie zdecydować się na zaimpregnowaną przez dekarza na budowie lub metodą ciśnieniową u producenta. Warto pamiętać, że mimo iż drugie rozwiązanie jest droższe, lepiej chroni drewno przed pleśnią oraz ogniem.Oprócz oględzin więźby konieczne będzie sprawdzenie poszycia oraz izolacji. Poza tym należy sprawdzić dodatkowe instalacje na dachu oraz stan techniczny przewodów wentylacyjnych i kominowych.
Docieplenie poddasza
Podczas wymiany pokrycia dachowego dobrze będzie docieplić dach poprzez dołożenie izolacji termicznej. W przypadku adaptowania poddasza na użytkowe będzie ono ocieplane od wewnątrz. Warstwę termoizolacyjną należy umieścić między krokwiami i pod nimi. Jeśli poddasze jest już użytkowane, dach można ocieplić od zewnątrz. Gdy dach ma sztywne poszycie, dobrze będzie położyć płyty termoizolacji z twardego i nienasiąkliwego materiału, a na nim ruszt nośny pod pokrycie dachowe. Jeżeli jednak na dachu jest folia wstępnego krycia, trzeba będzie ją usunąć, przybić grube kontrłaty do krokwi i pomiędzy nie zamocować dodatkowe ocieplenie, a następnie ułożyć pozostałe warstwy wraz z folią. Istnieje też możliwość zbudowania sztywnego poszycia. Ocieplanie dachu od zewnątrz ma tę wadę, że powiększa się grubość połaci, przez co konieczne jest zastosowanie niestandardowych rozwiązań związanych z obróbkami blacharskimi czy wykończeniem kalenic.
Ciężar pokrycia dachowego
Fachowcy doskonale potrafią ocenić, czy nowe pokrycie może zostać położone na starej konstrukcji nośnej. Najczęściej stosowana jest zasada mówiąca o tym, że nowe pokrycie nie powinno być cięższe od starego. Jeśli jednak chcemy zmienić lekkie pokrycie na cięższe, trzeba się liczyć z koniecznością wzmocnienia więźby dachowej, ponieważ rodzaj konstrukcji nośnej zależy od wybranego pokrycia.
Komentarze