Z czego zbudować ścianę łukową?

Tradycyjne domy i wnętrza można ożywić w nowatorski sposób, wprowadzając elementy architektoniczne, które urozmaicą ich wygląd. Niebanalnym rozwiązaniem są ściany łukowe. Można je wybudować na zewnątrz domu lub wznieść wewnątrz pomieszczeń. Dzięki nim budynek nabierze oryginalnego i nietypowego charakteru.

Ściany łukowe najczęściej są budowane z cegieł oraz bloczków z betonu komórkowego. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie luksferów oraz ścianek gipsowo-kartonowych.

Cegły

Cegły należą do materiałów ekologicznych. Są odporne na czynniki atmosferyczne. Wykorzystanie pełnych cegieł do budowy zewnętrznej ściany łukowej zapewni atrakcyjny wygląd domu oraz długotrwałe użytkowanie.

Budowę ściany poprzedza wyznaczenie na podłożu jej biegu. Półokrągła ścianka stanowi łatwy projekt, a przemyślane rozmieszczenie cegieł zapobiegnie nieestetycznemu ułożeniu się spoin pionowych w jednym ciągu. Cegły, ułożone na zaprawie zgodnie z wcześniejszym planem, utworzą ścianę łukową. Wszelkie nierówności niweluje się przy pomocy zaprawy oraz odpowiedniego tynku.

Przy pomocy cegieł można również wybudować ściany łukowe wewnątrz pomieszczenia. Cegła jest materiałem przyjaznym zdrowiu człowieka. Ścianka z cegieł sprawi, że w pomieszczeniu zapanuje ciepła, prawdziwie domowa atmosfera, o wyjątkowym mikroklimacie.

Ściana łukowa może urozmaicić na przykład hol wejściowy
Ściana łukowa może urozmaicić na przykład hol wejściowy

Beton komórkowy

Beton komórkowy posiada wiele zalet. Jest materiałem trwałym i zdrowym. Składa się z naturalnych surowców – piasku, wapna i wody – co czyni z niego materiał budulcowy o niewielkim promieniowaniu naturalnym. Biały beton nie zawiera szkodliwych lotnych popiołów. Ściany wykonane z betonu komórkowego są paroprzepuszczalne, co korzystnie wpływa na mikroklimat w pomieszczeniach.

Bloczki z betonu komórkowego nadają się do wznoszenia ścian łukowych zewnętrznych oraz ścianek działowych. Betonowe bloczki można bez problemu przycinać i szlifować, nadając odpowiedni kształt budowanej ścianie. Ich zaletą jest również niewielki ciężar, ułatwiający szybki postęp pracy.

Ściany wykonane z betonu komórkowego są paroprzepuszczalne, co korzystnie wpływa na mikroklimat w pomieszczeniach.

Bloczki o grubości od 24 do 48 cm ustawia się na podłożu, według zaprojektowanego wcześniej kształtu. Warto posłużyć się tekturowym szablonem, ułatwiającym dopasowanie bloczków. Ściana łukowa wymaga odpowiedniego docinania w kolejnych warstwach i zastosowania spoin poziomych i pionowych.

Do murowania służy zaprawa cienkowarstwowa. Po wymurowaniu ściany łukowej należy dokonać jej przeszlifowania, co zlikwiduje ewentualne odchylenia.

Pustaki szklane

Pustaki szklane, nazywane luksferami, są kształtkami budowlanymi, składającymi się z pustych i zespolonych ze sobą dwóch szklanych nieprzezroczystych elementów. Dostępne są w wielu kolorach oraz kształtach. Prześwitujące przez ich powierzchnię światło wydobywa jedynie zarys poruszających się sylwetek. Powierzchnia luksferów może być gładka lub ozdobiona wzorami.

Pustaki szklane nadają się na ściany łukowe. Bardzo dobrze komponują się z elementami drewnianymi. Mają niewielkie rozmiary, a dzięki grubemu szkłu

W niewielkim mieszkaniu również można postawić ścianę łukową
W niewielkim mieszkaniu również można postawić ścianę łukową
odznaczają się trwałością i niepodatnością na uszkodzenia.

Dwa sposoby wzniesienia ściany łukowej:

Luksfery muruje się tak samo jak cegły i bloczki z betonu - przy użyciu zaprawy. Każda z kształtek powinna zostać umieszczona w stalowej ramie, którą mogą stanowić np. stalowe ceowniki. Pomiędzy ramą a szklaną częścią musi znajdować się 20-milimetrowa szczelina, którą wypełnia się odpowiednim ściśliwym materiałem. Krzyżyki dystansowe do ścian łukowych umożliwiają utrzymanie odległości między poszczególnymi kształtkami.

Montaż ściany łukowej na listwach startowych jest mniej pracochłonny i szybszy. Listwę należy przeciąć na pół, w celu bezproblemowego ułożenia łuku ściany. Każdą część mocuje się za pomocą kołków do podłoża, zgodnie z wytyczonym kształtem półokrągłej ściany.

Szklane pustaki układa się obok siebie w listwach, które wypełnia się zaprawą. Wzdłuż zewnętrznych krawędzi ściany umieszcza się zbrojenie w postaci pojedynczych prętów, co wzmacnia stabilność ściany. Po wymurowaniu czterech rzędów luksferów należy na dobę przerwać pracę, aby umożliwić pustakom równomierne osiadanie.

Pustaki szklane bardzo dobrze komponują się z elementami drewnianymi. Mają niewielkie rozmiary, a dzięki grubemu szkłu są odporne na uszkodzenia. 

Płyty gipsowo-kartonowe

Płyty g-k doskonale nadają się na ścianki działowe. Charakteryzują się lekkością i mogą być ustawione w dowolnej części pomieszczenia, przybierając pożądany kształt. Ścianki montowane są na odpowiednim półokrągłym stelażu. Mają dobre właściwości akustyczne, dzięki czemu spełniają swoją rolę jako ścianki oddzielające poszczególne strefy wnętrza, bez zakłócania prywatności mieszkańców.

Montaż ścianki łukowej przebiega w szybkim tempie. Ustawiona w wybranym miejscu pomieszczenia, może od razu zostać poddana pracom wykończeniowym, ponieważ charakteryzuje się pożądaną gładkością.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.