Jak kłaść cegłę na ścianach we wnętrzach? Czym ją malować?

Cegła w mieszkaniu wprowadza nieco industrialną atmosferę. Czerwony mur przypomina minione czasy, fabryki i huty. Cegły mogą tworzyć piękny kontrast z delikatnymi kolorami albo doskonale uzupełniać drewniane meble.

Cegła wprowadza do wnętrza industrialny klimat
Cegła wprowadza do wnętrza industrialny klimat

W sypialni taka ściana z cegły wprowadza rustykalną aurę i łóżko staje się jeszcze wygodniejsze. W jadalni z kolei może złamać proste linie nowoczesnych mebli. A kawałek muru w salonie w pobliżu kominka nada przestrzeni przytulną atmosferę domku w górach.

Wprowadzić cegłę do wnętrza mieszkania można na różne sposoby. Jeśli komuś wystarcza tylko efekt optyczny, powinien zaopatrzyć się najlepiej w dekoracyjną fototapetę. Łatwo się nakłada i równie szybko można ją wymienić, kiedy wzór się znudzi. Inną alternatywą jest imitacja muru z cegły stworzona przy pomocy tynku. Oczekiwany efekt można osiągnąć na kilka sposobów.

Odsłonięcie ceglanej ściany we wnętrzu

Jeśli budynek jest wykonany z cegły, można na jednej ze ścian, albo na wybranym fragmencie, odsłonić surowy mur. Wbrew pozorom ten zabieg jest dosyć trudny, a przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań dobrze jest się upewnić, jaka cegła została użyta do budowy.

 • Próbne wiercenie. Zanim zacznie się zrywanie tynku, można wykonać wiercenie małego otworu w ścianie w jakimś dyskretnym miejscu. Na podstawie barwy pyłu (żółtawy, czerwonawy, biały) da wnioskować o rodzaju rozwiercanego materiału. Także wymagany podczas wiercenia nacisk świadczy o strukturze ściany.
 • Miejsce spojenia. Informację na temat budowy ściany kryją zwykle miejsca połączeń różnych elementów ścianie. Wyłącznik światła, gniazdko, parapet okienny, futryna drzwi – na pewno da się tam jakąś wskazówkę znaleźć.
 • Usunięcie tynku ze ściany wykonanej z cegły. Jeśli wciąż nie ma pewności, jak wygląda ściana pod tynkiem, do dyspozycji pozostaje jeszcze jedna metoda. Trzeba usunąć fragment zewnętrznej powłoki i przekonać się, z jakiej cegły zbudowano mur. Wybrać trzeba takie miejsce, które łatwo da się ponownie zatynkować albo zakleić. Ewentualnie takie, które zasłoni przesunięty mebel. W starych domach może się zdarzyć, że nie wszystkie ściany są identyczne. Najlepiej więc przetestować tę ścianę, co do której są plany przebudowy.

Na wstępie potrzebna jest odpowiedź na pytanie, w jaki sposób wykonano wykładzinę ściany. Niektóre ściany nie są tynkowane bezpośrednio na murze, ale uprzednio wykładane płytami gipsowo-kartonowymi. Czasem trafia się dodatkowa izolacja, rury albo przewody.

Skuwanie tynku nie należy do najlżejszych prac. Potrzebne jest użycie młotka, przecinaka albo udarowych narzędzi elektrycznych. Należy się też przygotować na dużą ilość kurzu. Elektrycznie, czy ręcznie, trzeba prace prowadzić z dużą ostrożnością, aby nie uszkodzić powierzchni ściany, ani jej konstrukcji. Dobrze jest przećwiczyć tę operację w jakimś mało eksponowanym miejscu.

Łazienka z cegłą na ścianie
Łazienka z cegłą na ścianie

Jeśli tynk mocno przylega do ceglanej ściany i trudno jest go usunąć, istnieje jeszcze możliwość użycia frezarki. Zamiast odbijania tynku kawałek po kawałku można go sfrezować warstwa po warstwie, a potem wyszlifować.

Kiedy ręcznie albo mechanicznie ściana z cegieł zostanie uwolniona od tynku, można przejść do fazy wykończeniowej. Drucianą szczotką, papierem ściernym i małym dłutem można usunąć z cegieł drobne resztki tynku.

Z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności można użyć specjalnego preparatu zawierającego rozcieńczony kwas solny do przemycia powierzchni cegieł.

Ewentualne ubytki na powierzchni poszczególnych cegieł należy wypełnić masą szpachlową. Na zakończenie trzeba pomalować ścianę, aby zyskała jednolisty kolor. Do malowania cegieł używa się farby akrylowej rozpuszczalnej w wodzie. Ponieważ powierzchnia jest porowata i chłonna, przed malowaniem przyda się gruntowanie odpowiednim do cegieł preparatem. Wspaniały efekt wart jest włożonej pracy.

Jak zbudować ścianę z cegły?

Dla wszystkich, którzy chcieliby mieć w mieszkaniu cegłę, ale nie mają jej pod tynkiem, albo woleliby uniknąć kurzu, istnieje inny pomysł. Trzeba zbudować nową ścianę z cegieł.

W zasadzie jest to normalne wznoszenie muru: najpierw fundament, potem cegła po cegle i na koniec nałożenie fug. Poza określeniem właściwego miejsca, należy dobrze przemyśleć cały projekt: jakiej szerokości ma być mur i z jakiej cegły. Zamiast całej ściany może to być tylko filar albo jej część. Dla uzyskania efektu „starości” dobrze jest wykorzystać cegłę rozbiórkową dobrej jakości. Ponieważ taki mur z założenia ma być surowy, niepokryty żadną wykładziną, prace przy jego wykonaniu muszą być wykonane ze szczególną starannością. Na koniec ścianę trzeba zaimpregnować, a w przypadku planowanego malowania – zagruntować i nałożyć farbę.

Płytki cięte z cegły rozbiórkowej

Ta metoda łączy w sobie budowanie nowego muru z cegły z nakładaniem na ścianę płytek ceramicznych. Idealny sposób dla tych, którzy chcieliby mieć w mieszkaniu stary mur, ale ten istniejący pod tynkiem nie nadaje się do wykorzystania.

Cegła pozyskana z rozbiórki różnych budynków jest najpierw odpowiednio myta, czyszczona i odgrzybiana. Następnie tnie się ją na płytki grubsze od zwykłych kafelków (ok. 2 cm). Mocny i szybko wiążący klej pozwala na układanie płytek na ścianie w formie muru. Naturalny materiał, zróżnicowany pod względem odcieni i wymiarów, pozwala na uzyskanie efektu zabytkowej głębi. Nie jest to możliwe przy użyciu cegieł pochodzących z masowej produkcji.

Zarówno jako obudowa kominka, jak i ściany w jadalni albo w kuchni, płytki ze starej cegły nadają pomieszczeniu niepowtarzalny klimat.

Po zakończeniu nakładania ceglanych płytek pozostaje tylko wykonać fugi i po wyschnięciu ścianę zaimpregnować albo zagruntować i pomalować.

Nakładanie płytek ściennych imitujących cegłę
Nakładanie płytek ściennych imitujących cegłę

Płytki ścienne cegłopodobne, imitacja cegły na ścianę

Jeszcze przed kilku laty wyglądały raczej sztucznie, dzisiaj do złudzenia przypominają naturalny materiał. Chodzi o panele ścienne cegłopodobne. Ich faktura sprawia, że wygląd ściany nie odbiega od wyglądu naturalnej cegły. Dodatkową zaletą jest mniejszy ciężar oraz łatwość nakładania i łączenia płytek.

Decydując się na imitację cegły można mieć do dyspozycji ogromną ilość typów i kolorów. W porównaniu z cegłą, a nawet płytkami ciętymi z cegły rozbiórkowej, płytki cegłopodobne zajmują mniej miejsca. Przed ich położeniem ściana powinna być odpowiednio przygotowana – gładka i oczyszczona z resztek farb i pyłu.

Tynk imitujący cegłę

Prostymi środkami można stworzyć ścianę do złudzenia przypominającą mur z cegły.

 • Na przygotowane podłoże mocuje się z użyciem poziomnicy szablon ze stali nierdzewnej.
 • Powierzchnię wypełnia się cienką warstwą tynku.
 • Ze świeżego tynku usuwa się ostrożnie szablon.
 • Tynk pozostawia się do całkowitego wyschnięcia.
 • Na powierzchnię nakłada się farbę w wybranym odcieniu.
 • Po wyschnięciu nanosi się fugi rozcieńczonym tynkiem.
 • Powstaje gotowy efekt cegły na ścianie.

Cegła na ścianach w mieszkaniu – jak ją wykorzystać?

Ściany z cegły nie muszą jednakowo wyglądać w każdym pomieszczeniu. Istnieje wiele możliwości, aby dostosować wzornictwo do indywidualnych planów.

 • Wykorzystanie cegły w roli zaplanowanych akcentów – na przykład fragment ściany albo pionowy pas.
 • Pomalowanie ściany – szczególnie popularny jest kolor biały, ale można użyć innych kolorów.
 • Połączenie ściany z cegły z innymi elementami – regałami, ramami obrazów, roślinami itp.