Zdrowa zieleń we wnętrzu domu

Bez roślin trudno wyobrazić sobie wnętrze współczesnego domu. Kojąca zieleń sprawia, że staje się ono przytulne, a zarazem zbliża do natury i środowiska zewnętrznego. Dzięki zgrabnie zestawionym roślinom doniczkowym umiejscowionym w przestronnym salonie zyskujemy wrażenie integracji przestrzeni domu z ogrodem.

Jednakże oprócz funkcji czysto estetycznej rośliny uprawiane w doniczkach na parapetach posiadają często właściwości sprzyjające zdrowiu, z których często nie zdajemy sobie sprawy. Istnieje wiele badań naukowych, które potwierdzą, iż rośliny poza wytwarzaniem tlenu i nawilżaniem powietrza pochłaniają szkodliwe substancje z otoczenia. Ma to ogromny wpływ na kondycję ludzkiego organizmu, gdyż dopiero przy odpowiedniej jakości powietrza możemy zagwarantować sobie dobre samopoczucie oraz kreatywność.

Działanie lecznicze roślin

Do roślin doniczkowych, które w najwyższym stopniu nawilżają powietrze, możemy zaliczyć szeflerę oraz paproć. Dlatego właśnie warto umieścić je w okolicach kaloryferów. Badania prowadzone przez naukowców NASA z wykorzystaniem roślin doniczkowych wykazały, iż

charakteryzują się one bardzo wysoką skutecznością w rozkładaniu m.in. formaldehydu, którego duże ilości występują w naszych domach. Jego źródłem są worki na śmieci, żywice, sklejki, płyty wiórowe. Do roślin najskuteczniej pochłaniających i rozkładających ten związek zaklasyfikowano nefrolepis wysoki (Nephrolepis exaltata) – rozkłada 20 ug formaldehydu na godzinę, chryzantemę wielkokwiatową (Dendranthema grandiflora) – 15 ug na dobę oraz daktylowiec niski (Phoenix roebelinii) – 12 ug na dobę.

Wyniki tych eksperymentów mają także zastosowanie w praktyce. Dlatego właśnie w biurach, w których występuje wiele sprzętów wydzielających niekorzystne związki, wybiera się fikusy oraz difenbachie. Rośliny te ułatwiają koncentrację, a zarazem pobudzają. Być może warto zadbać o ich obecność również w gabinetach osób pracujących w domu.

Rośliny a dym tytoniowy

Czy istnieją rośliny, które pomogą zniwelować szkodliwe związki znajdujące się w dymie papierosowym? Oczywiście, z tym problemem poradzi sobie rademachera. Dodatkowo złotowiec żółtawy pochłania ksylen oraz toluen, zaś w walce z kurzem wygrywa kalceolaria (pantofelek).

Wpływ na koncentrację

Okazuje się, że rośliny doniczkowe umieszczone w pomieszczeniach szkolnych wpłynęły korzystnie na zmniejszenie chorób gardła, a także bólów głowy. Zaś obecność roślin doniczkowych w pracowniach komputerowych zwiększa zdolność koncentracji i wydajność pracy. Tak się składa, że w pomieszczeniach, w których występuje mniej roślin, rozwija się więcej mikroorganizmów.

Działanie uspokajające

Wielu badaczy jest zdania, że kolor zielony polepsza pracę płuc i krążenie krwi. Może nawet pogłębiać oddech. Dodatkowo zieleń kojąco wpływa na psychikę człowieka – uspokaja nerwy i koi oczy. Co więcej, zapachy, które są wydzielane przez rośliny, także wpływają na poprawę samopoczucia. W przeważającej części pachną kwiaty, ale również pędy, korzenie oraz liście. Dla przykładu zapach jaśminu lekarskiego, który wydziela się podczas kwitnienia, wpływa relaksacyjnie i antydepresyjnie. Ponadto drzewka cytrynowe i pomarańczowe także intensywnie wydzielają swoją woń. Zapach gardenii wspomaga wychodzenie z depresji, dodaje optymizmu i radości życia. Wybór odpowiednich roślin jest bardzo ważny szczególnie w sypialni - ważne, by nie wydzielały one zbyt intensywnego i drażniącego zapachu. Do sypialni idealnie nadają się storczyki, które możemy uprawiać w doniczce na parapecie.

Jakie wybrać miejsce dla roślin doniczkowych, aby długo nam służyły?

W zasadzie każde miejsce jest dobre dla rośliny zielonej i człowieka za wyjątkiem sypialni, ponieważ w nocy rośliny pobierają tlen z otoczenia. Należy również pamiętać o tym, że żadna roślina nie lubi być trącana, a umieszczenie jej w pobliżu ciągów komunikacyjnych nie jest najlepszym pomysłem. Co więcej, przy tworzeniu kompozycji kwiatowych warto dać im trochę przestrzeni, aby w pełni wyeksponowały swoje walory estetyczne. Musimy pamiętać o tym, że niektóre rośliny nie lubią wzajemnego towarzystwa. Jeśli odpowiednio zadbamy o każdą z roślin, ona odwdzięczy się dobroczynnym wpływem na nasze zdrowie.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.