Sadzenie ziół w ogrodzie domowym

Ogród za domem może pełnić nie tylko funkcję rekreacyjną. Zwolennicy sadzenia ziół z pewnością będą chcieli uprawiać swoje ulubione gatunki. Ogród pełen ziół nie tylko pięknie się prezentuje, ale jest także spiżarnią różnorodnych smaków oraz domową apteczką na różne dolegliwości.

Zioła są doskonałym uzupełnieniem potraw, nadając im niepowtarzalny smak i aromat. Niektóre gatunki mają także działanie lecznicze. Z tych powodów uprawa ziół we własnym ogrodzie jest coraz popularniejsza. Założenie ogródka ziołowego nie jest zbytnio skomplikowane. Nie wymaga od nas ani żadnej specjalnej wiedzy ogrodniczej, ani wiele miejsca. Na uprawę ziół można przeznaczyć nawet niewielką przestrzeń.

Miejsce w ogrodzie

Zioła nie są bardzo wymagające, jeśli chodzi o warunki ich uprawy. Można je sadzić między innymi roślinami lub na specjalnie wyznaczonej grządce. Niezależnie od tego, ile miejsca będą zajmowały, powinny być łatwo dostępne. Najlepiej je posadzić blisko wyjścia do ogrodu z jadalni czy kuchni, by można je było szybko zerwać w czasie przygotowywania potraw. Pielęgnacja ziół będzie łatwiejsza, jeśli zostaną posadzone na rabacie wzniesionej. Wygodniej będzie, jeśli rabaty oddzielimy ścieżkami, ponieważ będziemy mieć do nich lepszy dostęp.

Większość ziół dobrze się rozwija w nasłonecznionym miejscu, dlatego w takiej części ogrodu należy założyć rabatę. Jeśli posadzimy je w miejscu, gdzie nasłonecznienie będzie niedostateczne, zioła nadmiernie wyrosną, lecz będą miały drobne, mniej aromatyczne liście.

Układając ozdobną kompozycję ziół w ogrodzie, należy tak je posadzić, aby wyższe znajdowały się w części centralnej, z nią zaś sąsiadowały coraz niższe. Nie należy zestawiać ze sobą roślin intensywnie rosnących z tymi słabo rosnącymi, ponieważ pierwsze zagłuszą te drugie. Warto także oddzielić od siebie zioła jednoroczne i wieloletnie, co ułatwi późniejszą uprawę.

Jeśli chcemy cieszyć się ze smaku i aromatu ziół przez cały rok, warto także hodować zioła w doniczkach. Można je postawić na parapecie w kuchni albo w ogrodzie zimowym. Będą pełniły funkcję dekoracyjną w pomieszczeniu.

Na uprawę ziół można przeznaczyć nawet niewielką przestrzeń w ogrodzie
Na uprawę ziół można przeznaczyć nawet niewielką przestrzeń w ogrodzie
Wymagania glebowe

Zioła nie mają specjalnych wymagań glebowych, mogą rosnąć niemal w każdej ziemi ogrodowej o przeciętnej jakości. Aby rozrastały się ekspansywnie, warto zastosować łatwo nagrzewające się ziemie próchniczne i przepuszczalne. Korzystne będą gleby zawierające wapń. Gleba powinna być lekka, nie należy sadzić ziół na ciężkiej i podmokłej glebie gliniastej. Jeśli jednak taka występuje u nas w ogrodzie, lepiej posadzić zioła na rabatach podwyższonych, żeby woda mogła swobodnie spływać.

Pielęgnacja ziół

Większość gatunków ziół sadzi się pod koniec zimy, czyli na początku marca. Zioła nie są trudne w uprawie. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu, by nie dopuścić do wyschnięcia podłoża. Nie należy jednak ich zbytnio nawadniać. Ważne jest regularne usuwanie chwastów. Ziół jednorocznych nie trzeba nawozić, ponieważ wystarczą im składniki pokarmowe zawarte w ziemi w ogrodzie. Warto nawozić zaś nawozem naturalnym zioła wieloletnie w okresie intensywnego wzrostu. Należy jednak pamiętać, że nadmiar nawozu spowoduje, że zioła będą mniej aromatyczne i utracą swoje właściwości.

Zioła wymagają także regularnego przycinania. Pobudza ono rośliny do rozkrzewiania, a także przyspiesza wzrost nowych liści i zapobiega zawiązywaniu się nasion. Dzięki przycinaniu zioła będą się równomiernie rozrastały. Należy zwrócić uwagę, by obcinać górne listki roślin, ograniczając ich wzrost wzwyż, przez co będą rozwijały się pędy boczne. Gatunki pochodzące z cieplejszych regionów świata mogą w naszym klimacie przemarzać, dlatego po pierwszych przymrozkach powinniśmy je okryć słomą, świerkowymi gałęziami albo liśćmi.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.