Bajeczny ogród otaczający dom

Ogród otaczający dom to przestrzeń, gdzie domownicy mogą się zrelaksować na łonie przyrody. Główną ozdobą ogrodu są rośliny, mała architektura stanowi miejsce wypoczynku, zaś trwałe nawierzchnie umożliwiają łatwe poruszanie się po ogrodzie. Dobrze zaplanowany ogród łączy harmonijnie ze sobą te wszystkie elementy i jest dostosowany do potrzeb mieszkańców.

Stworzenie pięknego, kwiecistego ogrodu wymaga zastanowienia i rozplanowania. Nie chodzi tu wyłącznie o umiejscowienie elementów małej architektury, klombów czy oczka wodnego. Najważniejszą rzeczą, jaką trzeba wziąć pod uwagę, jest jakość gleby. Należy pamiętać, że każda roślina ma swoje wymagania – jednym będzie wystarczała piaszczysta ziemia, inne potrzebują gleby bogatej w składniki mineralne. Aby rośliny pięknie i zdrowo rosły, trzeba je odpowiednio dobrać do podłoża w ogrodzie. Pielęgnacja będzie łatwiejsza, jeśli zamiast gatunków egzotycznych wybierzemy rodzime, powszechnie znane, najlepiej takie, które występują w naszym otoczeniu.

Przygotowanie podłoża

Przed budową domu warto zgarnąć wierzchnią warstwę żyznej ziemi, która przyda się do zasypywania nierówności, a także będzie odpowiednia dla posadzonych roślin. Oszczędzimy tym samym pieniądze, które musielibyśmy wydać, kupując i zwożąc żyzną ziemię na naszą działkę. Przed wyborem roślin do ogrodu powinniśmy przyjrzeć się naturalnej roślinności, która porasta działkę. Dzięki temu dowiemy się, jaka jest gleba w naszym ogrodzie – pamiętajmy, że pokrzywa porasta ziemię bogatą w azot, wierzba rośnie na ziemi mokrej, gliniastej, zaś o kwaśnej glebie świadczy obecność dzikiego szczawiu. Aby cieszyć się kwiecistym, pachnącym ogrodem, powinniśmy wybierać gatunki odpowiednie do jakości gleby. Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że ziemia po budowie nie nadaje się od razu do obsadzenia. Najpierw należy usunąć z niej wszystkie śmieci i gruz. Kiedy już ją oczyścimy, powinniśmy ją przekopać i rozluźnić. Jeśli gleba tego wymaga, musimy ją użyźnić. 

Kolejność prac

Jeszcze przed budową ogrodu powinniśmy zadbać o instalację elektryczną do oświetlenia ogrodu oraz doprowadzenie wody, abyśmy mogli zamontować automatyczne nawadnianie. Oświetlenie nie tylko zapewni nam bezpieczeństwo, ale także będzie pełniło funkcję dekoracyjną, wydobywając z mroku najpiękniejsze okazy roślin. Warto od razu wytyczyć ścieżki, zlokalizować oczko wodne i wykopać nieckę, a także zaplanować miejsca do wypoczynku wraz z położeniem utwardzonej nawierzchni.

Kącik wypoczynkowy

Kącik wypoczynku powinien znajdować się wśród zieleni, w ocienionym, zacisznym miejscu, z dala od wzroku sąsiadów i przechodniów, w miejscu, z którego będziemy mogli podziwiać okoliczną przyrodę. Możemy położyć kostkę brukową, na której stabilnie będzie stał stół oraz fotele. Meble ogrodowe można także postawić bezpośrednio na trawie. Wygodnę zapewni hamak zawieszony między drzewami, które dadzą przyjemny cień. Uroku ogrodowi doda także drewniana altana. Naturalny cień zapewnią rośliny pnące porastające pergole oraz trejaże. Warto je zbudować nad częścią tarasu oraz w miejscu widocznym dla sąsiadów, by stanowiły zieloną osłonę latem. Przydatny okaże się kamienny grill, który nie tylko ładnie wygląda, ale także jest stabilniejszy od tego przenośnego. Jeśli w rodzinie są małe dzieci, warto pomyśleć o zacienionym miejscu zabaw. Niezbędna będzie piaskownica, drewniany domek z drabinkami do wspinania, a także solidna huśtawka. Należy pamiętać, by wszystkie urządzenia przeznaczone do zabawy powinny znajdować się w pobliżu domu, w widocznym miejscu, które będziemy mieli na widoku.

Wybór gatunków roślin

Wybierając rośliny, kierujmy się nie tylko ich pięknym wyglądem i zapachem, ale także rozmiarem, jaki osiągają, oraz wymaganiami. Jeśli nie mamy czasu na codzienną pielęgnację ogrodu, posadźmy mniej roślin. Nie zapominajmy, że rabaty kwiatowe wymagają pielenia oraz usuwania przekwitłych kwiatostanów. Im więcej roślin w naszym ogrodzie, tym trudniej zapanować nad przeprowadzeniem wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych. Instalując system automatycznego nawadniania, zaoszczędzimy czas na podlewanie roślin.

Pielęgnacja trawnika

Nikt nie wyobraża sobie ogrodu bez pięknego, zielonego trawnika. Jednak aby zawsze wyglądał zdrowo, należy regularnie go kosić, podlewać, nawozić i odchwaszczać. Alternatywnym rozwiązaniem, które sprawi, że ogród będzie wyglądał naturalnie, jest łąka kwietna. Nie tylko nie wymaga tak regularnego koszenia, ale także będzie pięknie pachniała i zdobiła otoczenie kolorowymi kwiatami, które preferują rodzaj gleby występujący w naszym ogrodzie.

Kompozycje roślinne

Chcąc stworzyć efektowne kompozycje roślinne zdobiące otoczenie domu, sadźmy obok siebie rośliny o podobnym kolorze liści czy igieł oraz barwie kwiatów, aby ładnie wyglądały o każdej porze roku. Optycznie powiększy ogród zestawienie roślin o różnej wielkości rozmieszczonych piętrowo – bliżej rośliny niższe, dalej, przy ogrodzeniu, wysokie krzewy. Jeśli chcemy posadzić drzewa w ogrodzie, oddalmy je od budynku, by w przyszłości nie naruszyły korzeniami fundamentów oraz nie zasłaniały dopływu promieni słonecznych do pomieszczeń.

Oczko wodne

Oczko wodne będzie doskonale się prezentowało zwłaszcza w dużym ogrodzie. Stosując nieregularne kształty oraz obsadzając je roślinnością, nadamy mu naturalny wygląd. Warto jednak zlokalizować je z dala od drzew, by nie zanieczyściły zbiornika opadającymi liśćmi. Należy także zabezpieczyć je przed dziećmi bawiącymi się w ogrodzie.

Komentarze

  • Eliza 2017-05-05T21:47:27Z

    Swietna sprawa mieć piękny ogród i fachowca od tego tematu Pozdrawiam.