Jak malować płyty meblowe MDF?

Płyta MDF jest bardzo popularnym materiałem wykończeniowym. Stosuje się ją do budowy mebli, a także różnych produktów wykończeniowych. Są tanie, wytrzymałe i stosunkowo łatwe do formowania. Nieco trudniejsze jest jednak ich pomalowanie. Podpowiadamy, jak to zrobić, jakie narzędzia będą potrzebne i w jaki rodzaj farb się zaopatrzyć.

Malownie płyt MDF
Jak malować płyty MDF?

Płyta MDF - popularny materiał wykończeniowy

Płyta MDF to materiał drewnopochodny, stanowiący ciekawą alternatywę dla drewna. To pyta pilśniowa o średniej gęstości i włóknach ułożonych w sposób dowolny. Jest wykonywana ze zmielonych zdrewniałych części roślinnych. Po ich rozmoczeniu, za pomocą wysokiej temperatury i ciśnienia, doprowadza się do powstania wiązań pomiędzy włóknami. Dodatkowo w procesie można zastosować preparaty poprawiające wiązania, na bazie związków organicznych.

Materiał może być formowany niemal dowolnie. Najczęściej jednak znamy go pod postacią płyt o regularnych wymiarach i różnych grubościach. Płyta MDF powszechnie wykorzystywana jest w meblarstwie. Buduje się z niej szafy, komody, stoliki, a także blaty kuchenne. Materiał stosowany jest również w produkcji drzwi, futryn i innych materiałów wykończeniowych. W niektórych aranżacjach można spotkać płyty MDF w suchej zabudowie ścian działowych. Jak widać, materiał ma bardzo uniwersalne zastosowanie.

Kiedy malować płyty MDF?

Wpływ na popularność płyt MDF ma ich trwałość, łatwość obróbki i regularne wymiary. Jednak głównym argumentem za wyborem produktów wykończeniowych z tego materiału jest niska cena. W związku z tym w czasie remontu płyty z reguły trafiają na śmietnik. Można jednak tego uniknąć i diametralnie zmienić ich stylistykę.

Malowanie to świetna metoda na ograniczenie wydatków związanych z remontem. Można w ten sposób nadać nowego wyglądu frontom i blatom kuchennym bez konieczności wymiany całej zabudowy. Ich malowanie i odnawianie uznawane jest za zachowanie proekologiczne i ma na celu nadanie produktom drugiego życia. W ten sposób można uniknąć tworzenia góry odpadów, a nowy image będzie idealnie dopasowany do aranżacji.

Malowanie MDF to technika wykorzystywana do odnawiania starych mebli i nawania im nowoczesnego wyglądu. Jednak nie zawsze warto decydować się na odnowienie płyt. Powodów do rezygnacji z takiego remontu może być kilka:

  • uszkodzona powierzchnia - popękana struktura lub ułamany narożnik w zasadzie eliminują element z malowania;

  • zalanie - płyty MDF pod wpływem wody pęcznieją i tracą parametry wytrzymałościowe. To znacznie utrudni prace przygotowawcze, a materiał może w niekontrolowany sposób chłonąć farbę;

  • mebel o rozbudowanym kształcie - przy biurkach, szafkach i konstrukcjach o licznych załamaniach trudno będzie dotrzeć do każdej powierzchni ze szlifierką. Czasem będzie potrzeba bardzo dużo żmudnej pracy, a efekt nie musi być zadowalający.

Malowanie MDF - jak to zrobić?

Jeśli mebel przedstawia jakąś wartość sentymentalną lub chcemy oszczędzić na remoncie, można pomalować płyty MDF. Trzeba jednak odpowiednio przygotować powierzchnię i przeprowadzić prace z użyciem właściwych farb.

Przygotowanie powierzchni

Płyta MDF jest kryta wykończeniową warstwą lakieru lub folii. Takie powierzchnie są trudne do malowania, ponieważ nie tworzą podłoża przyczepnego dla farby. Przygotowanie płyty będzie zatem sprowadzało się do przeszlifowania jej powierzchni. Można użyć do tego szlifierki kątowej z tarczą z papierem ściernym. W zakamarkach i narożach trzeba będzie przeszlifować powierzchnię ręcznie. Jeśli istnieje możliwość, warto rozkręcić meble i usunąć z nich wszystkie akcesoria, czyli zawiasy, uchwyty itp.

Nie zawsze trzeba zbierać całą warstwę i odkrywać surową płytę. W przypadku niezniszczonych powierzchni lakierowanych wystarczy ją zmatowić. Po szlifowaniu z mebla usuwa się kurz za pomocą lekko zwilżonej szmatki.

Czym pomalować płyty MDF?

Do malowania MDF wykorzystuje się specjalnie przygotowane farby. Są to produkty akrylowe lub lateksowe, a świetny efekt daje malowanie farbami kredowymi. Charakterystyczną cechą wszystkich takich farb jest konsystencja, która ogranicza wchłanianie mieszanki do struktury płyty. Dla ograniczenia chłonności przed nałożeniem farby powierzchnię płyty warto zagruntować.

Nakładanie farby

Do aplikacji lakierów najlepiej sprawdzają się wałki. Niektórzy producenci oferują specjalne wałki z włosiem dostosowanym do malowania płyt drewnopochodnych. Wystarczy jednak klasyczny wałek do powierzchni drewnianych. W miejscach trudniej dostępnych i w zakamarkach trzeba użyć pędzla. Z reguły do skutecznego pomalowania MDF nie wystarcza jedna warstwa farby. Kolejną można nałożyć dopiero po całkowitym wyschnięciu lakieru. Dobrze wykonana powłoka nie wymaga polerownia i po wyschnięciu ostatniej warstwy będzie można użytkować mebel.

Sprawdź: MDF czy OSB - jaką płytę wybrać?

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.