Farba tablicowa w kuchni nad blatem: 10 pomysłów

Farba tablicowa – czy nadaje się do pomalowania ściany nad blatem w kuchni? Jak najbardziej! Tablicówka to tani sposób na szybką metamorfozę kuchni. Zamiast drogich płytek czy szklanej płyty, do szybkiej zmiany aranżacji wybierz tablicówkę.

Nowoczesna kuchnia z drewnianym blatem i tablicówką
Osiedle Malowcznicze
Nowoczesna kuchnia z drewnianym blatem i tablicówką

Farba tablicowa – nie tylko do pokoju dziecka

Początkowo tablicówka była hitem w pokojach dziecięcych. Wielka tablica na ścianie, po której można malować do woli – ot, raj dla maluchów! Producenci – w odpowiedzi na tak duże zainteresowanie farbą tablicową – zaczęli oferować tę farbę nie tylko w klasycznym, czarnym kolorze, ale całej palecie barw, w tym pięknych kolorach pastelowych. Tym sposobem tablicówka powędrowała z pokoi dziecięcych na przedpokoje, do biur, a także… do kuchni, gdzie prócz funkcji „ściany do pisania” (np. zapisywania listy zakupów), pełni rolę ochronną ściany nad blatem.

Farba tablicowa w kuchni zamiast płytek

Farba tablicowa tworzy gładką powierzchnię, po której można pisać kredą. Bez problemu znajdziemy farby w rozmaitych kolorach pasujących do aktualnego stylu wnętrza. Tablicówka między blatem a szafkami górnymi to świetne, tanie i oryginalne rozwiązanie. Jeśli nie masz aktualnie funduszy na położenie płytek albo nowoczesnego panela szklanego nad blatem, tablicówka wydaje się najlepszym rozwiązaniem – tym bardziej, że metamorfozę można z łatwością wykonać samodzielnie. Coraz więcej osób decyduje się na tablicówkę nie tylko „z braku laku”, ale już od początku aranżując nowe mieszkanie – a to głównie za sprawą modnego stylu industrialnego/loftowego, do którego farba tablicowa pasuje idealnie.

A jak wygląda zastosowanie farby tablicowej w kuchni, pod względem ryzyka, że na ścianie wyląduje tłuszcz i inne zabrudzenia kuchenne lub woda (ściana nad zlewem)? Nie ma z tym absolutnie problemu, ponieważ zanieczyszczenia te znajdą się na zmywalnej powierzchni, jaką posiada ściana pomalowana farbą tablicową. Taka ściana nad blatem będzie łatwa w utrzymaniu – a dodatkowo daje wiele możliwości, jeśli chodzi o późniejsze zmiany wystroju wnętrza (bardzo szybko zmienimy kolor ściany nad blatem, bez konieczności pracochłonnego skuwania kafelek).

Jak malować ścianę nad blatem w kuchni farbą tablicową?

Tablicówkę nakłada się na ścianę tak samo, jak każdą inną farbę. Ściana do malowania musi być najpierw oczyszczona i odtłuszczona, a jej powierzchnia wyrównana (np. z pomocą gładzi i papieru ściernego), aby efekt końcowy był idealny. Gdy ściana będzie już odpowiednio przygotowana, możemy nałożyć pierwszą warstwę farby tablicowej. Czekamy aż bardzo dobrze wyschnie i kładziemy kolejną warstwę. Aby uzyskać bardzo trwały efekt, warto położyć jeszcze trzecią warstwę. Po wyschnięciu, lepiej nie dotykać ściany przez 2-3 dni, aby farba miała szansę dokładnie wyschnąć na wszystkich poziomach.

Co ważne, wybierając farbę tablicową do kuchni, sprawdzajcie na opakowaniu, czy można później po wybranej farbie malować innym rodzajem farby, np. zwykłą lateksową. Zastosowanie farby z takim parametrem znacznie ułatwi Wam później ewentualne zmiany na ścianie pomalowanej tablicówką, bez konieczności gruntowania.

Jaką wybrać farbę tablicową do kuchni?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę, jaki skład ma wybrana farba tablicowa. Okazuje się, że na rynku dostępne są także szkodliwe rodzaje tablicówki. Jak je rozpoznać? W składzie przeczytamy, że jest to farba olejna tablicowa. Po drugie tego rodzaju farby mają bardzo intensywny zapach, którego długo nie można się pozbyć. Dlatego kupując farbę zwróć uwagę, czy nie jest to przypadkiem farba olejna tablicowa – takie omijaj szerokim łukiem. Sięgaj po całkowicie bezpieczne farby tablicowe wodorozcieńczalne akrylowe lub lateksowe, które są bezwonne i nieszkodliwe. Lepiej też sięgać po tablicówki z wyższej półki, nieco droższe – farby niskiej jakości niestety mogą być mniej trwałe, a różnica w cenie jest niewielka.

Farba tablicowa w kuchni – opinie

Osoby, które zdecydowały się pomalować ścianę w kuchni nad blatem farbą tablicową, z reguły są bardzo zadowolone. Opinie pokazują również, że taka ściana może stać się elementem domowej komunikacji! Można tam zapisywać np. informację, gdzie jest schowany obiad, co trzeba kupić, gdy ktoś pojedzie do sklepu. Ściana pomalowana farbą tablicową może też posłużyć za źródło dziennej dawki motywacji, jeśli umieścimy na niej ciekawe, inspirujące sentencje. Możemy też tam zapisywać np. ciekawe przepisy i podczas gotowania mamy je na ścianie przed sobą – nie musimy brudnymi dłońmi od np. wyrabiania ciasta, dotykać ekranu telefonu czy kartek książki kucharskiej. Poniżej zamieszczamy kilka opinii o farbach tablicowych, z różnych for internetowych.

Farba tablicowa w kuchni - opinie, forum
Farba tablicowa w kuchni - opinie, forum

Farba tablicowa czy magnetyczna do kuchni?

Poza farbą tablicową, bardzo modna stała się także farba magnetyczna, która przyciąga magnezy i pozwala na np. dekorowanie ściany bez użycia gwoździ lub na przyczepianie magnesami karteczek do ściany. Jak się okazuje, farba magnetyczna może występować także w wersji hybrydowej, łączącej w sobie także parametry farby tablicowej! Mamy więc zarówno możliwość pisania po ścianie, jest ona odporna na tłuszcz i wodę, a dodatkowo możemy do niej przyczepiać magnesy. Jeśli interesuje Was taka opcja, szukajcie w sklepach farb 2w1 – czyli farb tablicowo-magnetycznych.

Ile kosztuje farba tablicowa do kuchni? Cena

Ceny farb tablicowych do kuchni zaczynają się już od 30 zł za 300 ml. Najtańsza jest zwykła czarna tablicowa – kolory są już nieco droższe. Najdroższe natomiast są farby tablicowo-magnetyczne. Aby nieco oszczędzić, można kupić farbę tablicową w sklepie internetowym – cena za litr może być wówczas trochę niższa.

Farba tablicowa - kolory i aranżacje w kuchni [10 pomysłow]

Poniżej przedstawimy kilka inspiracji, w których nad blatem w kuchni zastosowano farbę tablicową w rozmaitych kolorach. Jak widać, tablicówka pasuje do każdej aranżacji, niezależnie od stylu wnętrza – jest bardzo uniwersalna (wystarczy jedynie odpowiednio dobrać kolor ściany). Obecnie na topie najbardziej są szare tablicówki, świetnie prezentujące się w nowoczesnych i skandynawskich wnętrzach.

Farba tablicowa w kuchni nad blatem
Architizer
Farba tablicowa w kuchni nad blatem

Oryginalna ściana w kuchni
Design Ideas
Oryginalna ściana w kuchni

Szara farba tablicowa nad blatem
Dobrze Mieszkaj
Szara farba tablicowa nad blatem

Nowoczesna aranżacji kuchni z farbą tablicową
Twitter
Nowoczesna aranżacji kuchni z farbą tablicową

Czarna tablicówka w loftowej kuchni
Czarna tablicówka w loftowej kuchni

Czarna tablicówka w nowoczesnej kuchni
Homebook
Czarna tablicówka w nowoczesnej kuchni

Nowoczesna kuchnia z farbą tablicową nad blatem
Homesquare
Nowoczesna kuchnia z farbą tablicową nad blatem

Szara farba tablicowa w kuchni
Lovingit
Szara farba tablicowa w kuchni

Nowoczesna kuchnia z czarną farbą tablicową
Nowoczesna kuchnia z czarną farbą tablicową

Nowoczesna kuchnia z drewnianym blatem i tablicówką
Osiedle Malowcznicze
Nowoczesna kuchnia z drewnianym blatem i tablicówką

Komentarze

  • omnik 2020-10-30T10:27:09Z

    ściany w łazience powinny zostać pomalowane specjalną farbą odporną na wodę np śnieżka kuchnia łazienka z cząsteczkami srebra